Przejdź do treści
Wieża-archiwum 13 marca - 3 kwietnia 2020

HUBERT WIŃCZYK „Pariasi” – instalacja dźwiękowo-przestrzenna – WERNISAŻ ODWOŁANY!

Artysta dźwiękowy, improwizator i performer Hubert Wińczyk od 13 marca w Galerii CKiS Wieży Ciśnień zaprezentuje instalację dźwiękowo-przestrzenną „Pariasi”. 

Instrumenty z instalacji „Pariasi” reprezentują wykluczonych, niedotykalnych. Jednak nawet jeżeli odmówiono im pozycji w grupie, nie dopuszczono do głosu, nie znaczy, że go nie mają. W odosobnieniu, w ciemnościach, bez dotyku i czułości wydobywają z siebie swój wewnętrzny głos. Okazuje się, że muzyk nie jest im potrzebny, a być może i słuchacz także – poprzez wibracje wzbudzane przez niskie częstotliwości mogą wydawać dźwięki bez uderzenia ręką czy pałką. Wszystko to, to tylko projekcja autora i jego osobistego stosunku do perkusjonaliów i współdzielenia sali prób z perkusistami. Wydobycie tego, co może być fascynujące w tym, co irytuje. Przesunięty jest też charakter werbli. Nie ma tu wybuchowej ekspresji, marszowych rytmów, radości bębnienia, a pojawia się przestrzeń do kontemplacji cyklu i pulsu.

Hubert WińczykHubert Wińczyk – artysta dźwiękowy, performer, improwizator, multi-nie-instrumentalista. Absolwent Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (dyplom magisterski w Pracowni Wideo prof. Marka Wasilewskiego, dyplom licencjacki w Pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego). Wcześniej studiował także filozofię i kulturoznawstwo.

W swojej działalności eksploruje zjawisko schizofonii (oddzielenia dźwięku od jego źródła), symbolikę przemiany i motywy katastroficzne, które często funkcjonują na osiach góra<>dół <>góra oraz makrokosmos w mikrokosmosie. W pracy z dźwiękiem wykorzystuje alternatywne źródła dźwięku, odpadki, manipulacje skojarzeniami, nagrania terenowe, głos, zabawki, elektronikę, zjawiska rezonansu, skrajnie niskie i skrajnie wysokie częstotliwości.

Razem z Moniką Wińczyk działa w duecie performerskim Monster Hurricane Wihajster. Gra w zespołach kakofoNIKT, Extra Nerves, Nova Reperta, Revue svazu českých architektů. Tworzy muzykę i dźwięk dla teatru, udźwiękawiał też spektakle taneczne, słuchowiska, filmy animowane oraz park Chopina.