Przejdź do treści
Wydarzenia 9 czerwca 19:30

„Jakoś to będzie” pokaz specjalny 68. OKFA

Bohaterami filmu są trzej przyjaciele po trzydziestce – Albert, Marcin i Jacek – koledzy z dzieciństwa, outsiderzy, którzy wciąż mieszkają z rodzicami w tym samym bloku na obrzeżach miasta. Przez lata trwają w specyficznej przyjaźni, mimo tego, iż nie zawsze popycha ona ich życie do przodu. Losy każdego z nich od samego początku były pasmem niepowodzeń, wynikających z głupoty lub nieodpowiedzialności. Albert, Marcin i Jacek od dzieciństwa wciąż kombinują i szukają sposobów na szybkie wzbogacenie się. Niestety. Pomysły z walką rottweilera w osiedlowej altance czy z symulowaniem wypadku celem wyłudzenia pieniędzy od naiwnych kierowców okazują się mało przyszłościowe. Po kilkunastu latach bezowocnej walki o byt trzej przyjaciele przygotowują się do tej jednej, najważniejszej akcji. Tym razem jednak ma być inaczej. Mają doskonały pomysł i nie zawahają się go zrealizować.

Film jest pełnometrażowym debiutem Sylwestra Jakimowa – absolwenta PWSFTViT w Łodzi, reżysera seriali telewizyjnych i krótkometrażowych filmów fabularnych oraz dokumentalnych. Jego filmy „Kongola” (2007) i „Koleżanki” (2011) były prezentowane na wielu festiwalach, zdobywając szereg nagród (m.in. w Gdyni i Koszalinie).

Nagradzane krótkie fabuły Jakimowa były tak wyraziste, że „Jakoś to będzie” należy uznać za ich konsekwentną kontynuację. Jakimow lubi swoich freaków, ale pokazuje ich bez pobłażliwej woalki. Są jak bohaterowie pierwszych filmów Jarmusha. To malowniczy snuje, dla których chcieć to niekoniecznie móc, a życie wydaje się wydłużonym ponad miarę skeczem.

Łukasz Maciejewski

2021, 89’, komediodramat
reżyseria: Sylwester Jakimow
scenariusz: Anna Jadowska, Sylwester Jakimow obsada: Dobromir Dymecki, Sebastian Pawlak, Dorota Pomykała, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Andrzej Konopka, Albert Osik