Przejdź do treści
Archiwum 1-14 marca 2024

Joan Miró „Abstrakcja i Geometria” | wystawa

Grafiki najbardziej znanych artystów hiszpańskich Joana Miró (marzec), Salvadora Dalego (wrzesień) i Pabla Picassa (listopad) będzie można zobaczyć w 2024 roku w CKiS przy ul. Okólnej.

Wystawę pierwszego mistrza Joana Miró zatytułowaną „Abstrakcja i Geometria” otwieramy 1 marca o g. 18.00. Wstęp na wernisaż wolny, pozostałe dni zwiedzania płatne. Wystawa potrwa do 14 marca.

Harmonogram zwiedzania:
1 marca, wernisaż, g. 18:00, wstęp wolny
Pozostałe dni zwiedzania płatne.
4, 6, 7, 8, 11-14 marca w godzinach 10:00-18:00
5 marca g. 13:00-18:00

Bilety grupowe – dostępne są tylko w kasie w Oskardzie oraz w CKiS przy Okólnej:
1. szkolne grupy zorganizowane – 7 zł (od osoby)
2. grupy zorganizowane – minimum 10 osób  – 7 zł (od osoby). Te grupy prosimy o kontakt z Krystyną Mikołajczak, tel. 600 293 785.

Bilety dla widzów indywidualnych – 10 zł (od osoby) – do kupienia w kasie CKiS-DK Oskard, w CKiS przy ul. Okólnej oraz online.

Joan Miró (1893-1983) należał do najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów XX wieku. Jako twórca interdyscyplinarny był nie tylko malarzem. Zajmował się różnymi technikami, w tym ceramiką, grafiką, ilustracją książkową i rzeźbą.

Nader często klasyfikuje się go jako jednego z wybitnych przedstawicieli surrealizmu. Jego kompozycje mają bowiem dużo wspólnego z przedstawianiem rzeczywistości nadrealnych oraz dążeniem do automatyzacji zapisu w sztuce.

Miró wyrasta jednak daleko poza granice jednej tendencji lub ugrupowania. Jego wielobarwne kompozycje malarskie i graficzne wykazują sporo zbieżności ze sztuką kubistyczną i abstrakcją. Niektóre jego rzeźby przywodzą na myśl konceptualne dzieła Marcela Duchampa (np. „Postać z parasolką” z 1931 r.). Artysta obserwował, eksperymentował i nieustannie poszukiwał, aby w końcu wypracować własny, indywidualny styl.

Wystawa „Abstrakcja i Geometria” to fascynujący zbiór grafik, który ukazuje mistrzostwo i innowacyjność tego artysty. Większość litografii z przedstawianej kolekcji została stworzona dla słynnego magazynu „Derrière le Miroir” (co w języku francuskim oznacza „Za lustrem”), który był publikacją artystyczną promującą współczesne prace sztuki w latach 1946-1982. Pozostała część wystawy składa się z prac, które odegrały istotną rolę w promocji rzeźby i ceramiki artysty, zachęcając do nabycia katalogów prezentujących te formy artystycznego wyrazu.

Grafiki z tej kolekcji przedstawiają rozmaite postacie, zwierzęta, abstrakcyjne formy i symbole, które stanowią osobisty język artysty. Miró był znany z wykorzystywania ukrytych znaków, które pobudzały wyobraźnię widza, pozostawiając miejsce na interpretację i refleksję. W swoich litografiach przekazał on charakterystyczny dla siebie styl pełny wyrazistych kształtów, żywych kolorów i zaskakujących kombinacji. Jego prace emanują wyjątkową energią i poetyckim urokiem, oddając jego niezwykłą wizję artystyczną. Oglądanie tej kolekcji jest niezwykłą i inspirującą podróżą przez wyobraźnię jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

Wystawa zorganizowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie we współpracy z Epicentrum Art Gallery.