Przejdź do treści
Wieża-archiwum do 29 kwietnia

Joanna Imielska „Między słowami”

Wernisaż 8 kwietnia 2022 – wstęp wolny. Pozostałe dni zwiedzania, do 29 kwietnia 2022 – wstęp 5 zł
W dniach 16-19.04.2022 r. Galeria Wieża Ciśnień będzie nieczynna.

Wystawa „Między słowami” Joanny Imielskiej to prezentacja prac związanych z publikacją monograficzną „Czasopisanie”, która jest relacją obrazów inspirowanych czasem. Jak pisze autorka: „Wszystko zaczęło się w 2001 roku od cyklu rysunków, który zatytułowałam Czas (2001–2017). Wykorzystałam w nich cykliczność czasu, kolejne fazy przemijania i odradzania, ale ostatecznie wybrałam liniową naturę czasu, jego ciągłość, zmienność i nieprzewidywalność. I tak jak w Heraklitowej rzece „nic dwa razy się nie zdarza”, mój czas jest dynamiczny, nie można go zatrzymać ani odwrócić.”

Na wystawie widzowie zobaczą prace „Zapiski Jana K. z cyklu „Archeologia z mojej szuflady” uzupełnione o obrazy z cyklu „Czas (2002)” i „Sztuka czy sztuczki” (2016).

Joanna Imielska w latach 1983–1988 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu). Dyplom uzyskała w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej.

Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz, od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora. Jest laureatką wielu nagród i stypendiówm.in.: stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1990–1991, 1997, 2005), w 2014 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Realizuje prace w obszarze malarstwa, rysunku, obiektu, sięga po techniki kolażu, prolażu, rolażu, warstważu, chiasmażu, które opisał Jiří Kolář w swojej książce Słownik metod. Skrzydlaty osioł. Do ważniejszych tematów jej twórczości należy refleksja o naturze czasu, obejmująca sfery cykliczności, archetypiczności, archeologii, genealogii, ekologii i medytacji.

Prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i  zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2020 roku pod jej redakcją ukazały się  dwie ważne publikacje:

Dwa horyzonty:Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa: https://tiny.pl/r3n37  

Czasopisanie:Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa: https://tiny.pl/r3p93

Dáša Lasotová (Archeologia według Joanny Imielskiej, 2020):

„Do ważnych tematów twórczości Joanny Imielskiej należy refleksja o naturze czasu. Czas tematyzuje ona zarówno w planie osobistym, jak i w kontekstach szerszych, które obejmują też sfery medytacji, cykliczności, archetypiczności. Autorka nie tylko dotyka czasu w tematycznym planie artystycznych realizacji, ale odgrywa on u niej także istotną rolę w samym procesie twórczym. Wyraźnie to widać w linijkach ręcznie pisanych tekstów, w liniach tuszem kreślonych koronkowych rysunków, w tysiącach dotknięć tego pismo-obrazkowego stenogramu. W tym miejscu proces twórczy i jego temat łączą się w jedno”.

https://www.joannaimielska.com