Przejdź do treści
Wieża-archiwum 18 września 2020

MAD SHIP „Flash years”

„Flash Years” to album kwartetu MAD SHIP Kuby Wójcika, który dał się poznać słuchaczom i krytykom jako oryginalny twórca muzyki z pogranicza jazzu i awangardy. Zaprosił on do współpracy wyjątkowe osobowości muzycznej sceny: Tomasza Licaka, Grzegorza Tarwida i Krzysztofa Szmańdę. W ten sposób został stworzony zespół, którego tożsamość wykracza daleko poza gatunkowe podziały i schematy brzmieniowe.

„Flash Years” (premiera 26 marca) jest niczym zwierciadło, w którym przegląda się świat współczesny. Gdy dostrzega zmienność i nieprzewidywalność swojego oblicza, akceptuje ten fakt poprzez kreację indywidualnej drogi, odnajdywanej za każdym razem na nowo w akcie improwizacji.

W dziewięciu utworach zespół przedstawia oryginalną narrację, którą charakteryzuje zarówno wolność improwizatorska, jak i solidność formy. Broni się przy tym przed klasyfikacją gatunkową. Muzycy stawiają na indywidualne kształtowanie języka artystycznej wypowiedzi, inspirując się każdym rodzajem muzyki, który kiedykolwiek odegrał ważną rolę na ich drodze twórczej.

Spór o definicję jazzu nie ma w tej sytuacji większego znaczenia. W rzeczywistości liczy się sama muzyka: żywa, zaskakująca i nieprzewidywalna jak błyskawiczne lata (Flash Years), w których przyszło nam żyć. Jest w niej coś, co przykuwa uwagę słuchacza, który mimo początkowego zadziwienia i niepewności, decyduje się wsiąść na pokład kosmicznej machiny i wyruszyć poza to, co znał i słyszał do tej pory.

Skład:
Tomasz Licak – saksofon tenorowy, klarnet basowy
Kuba Wójcik – gitara, elektronika
Grzegorz Tarwid – syntezatory
Krzysztof Szmańda – perkusja

 

Mad Ship – koncert