Przejdź do treści
Wieża-archiwum 22 kwietnia 20:00

Koncert „Tower of Pressure” Ksawery Wójciński feat. Maurycy Wójciński

Najnowsza płyta solowa Ksawerego Wójcińskiego zatytułowana „Tower of Pressure” stanowi zapis sesji nagraniowej, jaka cztery lata temu miała miejsce w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie.

Specyficzna akustyka tego miejsca stała się ramą modalną tego materiału, który formalnie jest czasem minimalistyczny, czasem ekspansywny z wykorzystaniem pogłosów, ciszy, zawieszeń i skoncentrowany na wyrazistym, emocjonalnym przekazie. Na albumie wydanym przez konińską oficynę Antenna Non Grata pojawia się w dwóch utworach na trąbce Maurycy Wójciński.

Warto przypomnieć, że to drugi solowy album muzyka. W 2014 r. w wytwórni For Tune ukazała się płyta „The Soul”, na którym artysta zagrał na kontrabasie, fortepianie, gitarze, perkusji, a także zaśpiewał.

Okładka plyty
fot. M. Sypniewski

Twórczość Ksawerego Wójcińskiego (rocznik 1983) jest eklektyczna, erudycyjna i nawiązuje do różnych estetyk i stylów. Muzyk ma wśród swoich dokonań zarówno mainstreamowe projekty jazzowe, poszukiwania awangardowe, jak i realizacje inspirowane polską muzyką ludową.

Jak pisze Piotr Jagielski na portalu culture.pl, „Wójciński współpracował już z takimi twórcami jak m.in. amerykański pianista Uri Caine (w trio z Robertem Raszem nagrali album „Szpilman”, prezentujący jazzowe interpretacje kompozycji warszawskiego kompozytora), saksofonista Charles Gayle, który jest jedną z najważniejszych postaci nowojorskiej awangardy jazzowej, a także z Michaelem Zerangiem, Nicole Mitchell czy Marco Eneidim (Wójciński był członkiem kwartetu, z którym amerykański saksofonista nagrał koncertowy album „Panta Rei”). Kontrabasista wszedł również w skład Ad Libitum Ensemble, prowadzonej przez hiszpańskiego pianistę Agustiego Fernandeza improwizującej orkiestry, która powstała, by zagrać jeden koncert podczas warszawskiego festiwalu muzyki improwizowanej Ad Libitum.

Występował i nagrywał również z polskimi twórcami, takimi jak Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel czy grupy Emergency i Hera. Wraz ze śpiewaczką Maniuchą Bikont kontrabasista tworzy duet Maniucha i Ksawery, wykonujący muzykę tradycyjną. W 2017 r. ukazał się album duetu pt. „Oj borom, borom”.”

Zdjęcie wyróżniające autorstwa Macieja Sypniewskiego.

Posłuchaj (antennanongrata.bandcamp.com)

Recenzja Konińskiej Fundacji Kultury