Przejdź do treści
Wieża-archiwum 29 kwietnia 20:00

Koncert zespołu Strefa Niskich Ciśnień

Strefa Niskich Ciśnień to projekt rawickich muzyków: Krzysztofa Matysiaka, Mariusza Kupczyka, Tomasza Dzikowskiego oraz Michała Dolnego, którego działalność w dużej mierze związana jest z przestrzenią autorskiego teatru, realizowanego wspólnie z rawickim poetą Henrykiem Pawłowskim. Można uznać, że to właśnie doświadczenia nabyte podczas pracy przy spektaklach wypracowały styl zespołu, jego wielowarstwowe brzmienie oraz ilustracyjny charakter.

fot. Dorota Bulińska

Na koncercie prezentowany będzie materiał zatytułowany Hyperborea, będący muzyczną opowieścią o krainie wiecznej szczęśliwości, do której powstania inspiracją było malarstwo Tomasza Bzdęgi, a konkretnie wystawa o tym samym tytule.

Hyperborea (gr. Ὑπερβόρεοι) – w mitologii greckiej legendarna kraina, która miała znajdować się daleko na nieokreślonej północy, za siedzibą wiatru północnego – Boreasza. Była to w wierzeniach Greków kraina wiecznej szczęśliwości, coś w rodzaju raju na ziemi, o błogosławionym klimacie, dającym bez wysiłku wszystko, co trzeba. Jej mieszkańcy, Hiperborejczycy, prowadzili beztroskie i szczęśliwe życie, wolne od chorób i cierpień, a nasyciwszy się nim, odbierali je sobie, skacząc ze skały w morze.

fot. Dorota Bulińska

Zespół występuje w następującym składzie:

Krzysztof Matysiak – klarnet basowy, sampler, looper, klawisze

Mariusz Kupczyk – gitara basowa

Tomasz Dzikowski – gitara

Michał Dolny – perkusja

AUDIO:

WIDEO:

Strefa Niskich Ciśnień w Radio Wrocław Kultura: https://tiny.pl/9cnxc (3 ostatnie filmy)

Fragment recenzji:

„Miałam przyjemność wysłuchać koncertu zespołu na Festiwalu Experyment w Zbąszyniu i trwałam jak zahipnotyzowana, żałując, gdy dobiegł końca. Czułam się jakbym zasłuchała się w muzycznej kontemplacji przypominającej balladę „Echoes” Pink Floydów z 1971 r. Obudziło to we mnie nostalgię, zarazem ciekawość nowego, bo Strefa Niskich Ciśnień to przecież zespół wciąż aktywny, poszukujący, ambitny, choć już mający swoje charakterystyczne brzmienie.”

Maja Baczyńska Presto. Muzyka Film Sztuka

https://prestoportal.pl/hyperborea-plyta-strefy-niskich-cisnien?fbclid=IwAR2RHbwyHsK4ZzFQvllsgBr38eV58A0her9N_TvCsVowFDNNHsfTsGqFoII