Przejdź do treści
Wydarzenia 9 maja 2019

Konkurs o statuetkę KARIATYDY 2019 – Dzień Animatora Kultury

„Kariatydy” rozdane!

Dzień Animatora Kultury to wyjątkowe święto. Od 20 lat jest dla Centrum Kultury i Sztuki w Koninie doskonałą okazją do wyróżnienia statuetką „Kariatydą” osób tworzących jedną z najważniejszych sfer życia społecznego. W ten sposób honorujemy pasjonatów, którzy zajmują się upowszechnianiem kultury, edukacją kulturalną i promocją twórczości artystycznej w naszym mieście i regionie. Nie zapominamy również o osobach wspierających instytucje kultury w kreowaniu wartościowych i ciekawych wydarzeń.

9 maja w Miejskim Domu Kultury w Kole Justyna Kałużyńska-Markocka – dyrektor CKiS w Koninie – wręczyła 7 statuetek w kategoriach: Animator kultury, Twórca, Samorząd lokalny, Razem, Mecenas kultury – sponsor, Nova i Kariatyda Wielka. Otrzymali je: Zbigniew Osajda, Tomasz Olszewski, Grzegorz Matkowski, zespół XXANAXX, Dariusz Andrzejewski, Hubert Kulig, Beata Stanisławska-Królikiewicz. Podczas uroczystości wręczono również odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”, którą na wniosek CKiS Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał twórczyni ludowej Jadwidze Tyksińskiej.

Wieczór wzbogacił klimatyczny, poświęcony najpiękniejszym filmowym motywom muzycznym koncert wirtuozów gitary Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami oraz naszemu partnerowi Miejskiemu Domowi Kultury w Kole.

LAUREACI

Hubert Kulig – KARIATYDA NOVA
Za wszechstronne oraz kreatywne rozwijanie muzycznej pasji

Jest młodym, utalentowanym, ambitnym i pracowitym muzykiem. Uczeń Marka Jakubowskiego w klasie perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej w Koninie. Edukację muzyczną zaczął jako pięciolatek w Konińskim Domu Kultury, grając na perkusji w zespole Mango. Mimo młodego wieku dał się poznać jako bardzo dobry muzyk, szybko rozwijający swoje umiejętności. Podczas koncertów i przesłuchań udowadnia, że jest świetnym muzykiem klasycznym, ale także perkusistą wykorzystującym wibrafon, ksylofon czy table. Przez specjalistów postrzegany jako artysta o niezwykłej wyobraźni i kreatywności. Znakomicie znajduje swoje miejsce w każdym składzie – od kameralnego po symfoniczny. Swoim talentem wspiera także rockowy zespół KERS. W 2018 roku otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Konina. Zdobywca III miejsca podczas Ogólnopolskiego Konkursu Perkusyjnego w Szczecinie.

XXANAXX – KARIATYDA RAZEM
Za wrażliwość muzyczną i brawurowe rozwijanie pasji

Xxanaxx to znany zespół muzyczny wykonujący muzykę elektroniczną. Duet powstał w 2012 roku w Warszawie z inicjatywy pochodzącej z Konina, świetniej przyjętej w programie X-Factor Klaudii Szafrańskiej oraz Michała Wasilewskiego. Głębokie analogowe brzmienia i nietypowa barwa głosu wokalistki od razu wzbudziły zainteresowanie słuchaczy poszukujących dobrej elektroniki – i tak zespół szturmem zdobył rynek. Publiczność pokochała i doceniła utalentowany duet, o czym świadczą zaproszenia na największe polskie festiwale: Opener, Kraków Live Festival, Audioriver, Męskie Granie. Zespół koncertował w czołowych klubach w całym kraju, ma na swoim koncie 3 albumy, z czego ostatni zdobył Fryderyka – najbardziej prestiżową nagrodę polskiej branży fonograficznej.

TOMASZ OLSZEWSKI – KARIATYDA TWÓRCA
Za konsekwentną postawę malarską i uważne pielęgnowanie pasji

Tomasz Olszewski – akwarelista z zamiłowania, zawodowo zajmuje się edukacją oraz doradztwem w zakresie ochrony osób i mienia, a także bezpieczeństwem i higieną pracy. Dwukrotny laureat organizowanego przez CKiS w Koninie Przeglądu Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę”. W 2015 r. otrzymał nagrodę, w 2016 r. nagrodę główną. Członek wspierający Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Artysta inspiruje się pracami współczesnych akwarelistów m. in. Krzysztofa Ludwina, Michała Suffczyńskiego, Michała Jasiewicza oraz Minh Dama. Maluje głównie pejzaże, marynistykę, ale także kwiaty, architekturę i niekiedy sceny rodzajowe. Tworzy w atelier i plenerze. Chętnie uczestniczy w pokazach akwarelowych, demonstrując możliwości tej techniki. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Norwegii i we Włoszech. Współpracuje z kilkoma galeriami stacjonarnymi i internetowymi.

GRZEGORZ MATKOWSKI – KARIATYDA SAMORZĄD LOKALNY
Za tworzenie warunków do popularyzowania polskiej historii i kultury na arenie lokalnej oraz międzynarodowej.

Sekretarz Gminy Orchowo, od trzech lat organizuje pomoc i koordynuje współpracę lokalnej społeczności na rzecz Międzynarodowych Obozów Archeologicznych organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Koninie i Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód. Tym samym przyczynia się do popularyzowania polskiej archeologii, historii i kultury wśród młodzieży zarówno lokalnej jak i zagranicznej. W wykopaliskach uczestniczyli bowiem studenci archeologii, historii i antropologii oraz ich opiekunowie z czterech krajów: Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi. Lokalna społeczność, angażując się w te przedsięwzięcia, lepiej mogła poznać dzieje swojej małej ojczyzny oraz zrozumieć międzynarodowe relacje. Projekt ten ma walor nie tylko regionalny, ale i międzynarodowy. Konsekwentne wspieranie ekspedycji na poziomie finansowym i logistycznym wpisuje się w działania na rzecz rozwoju kulturalnego regionu. Warto wspomnieć, że dzięki inicjatywie Grzegorza Matkowskiego władze gminy wydały broszurę dla lokalnej społeczności ukazującą historię regionu bazującą na wykopaliskach archeologicznych.

DARIUSZ ANDRZEJEWSKI – KARIATYDA SPONSOR
Za niezawodne wspieranie wydarzeń kulturalnych i otwartość na potrzeby lokalnego środowiska

Od 2009 roku kieruje Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Koninie SA, które zatrudnia 320 pracowników. W codziennej pracy przyświeca im hasło: profesjonalnie, komfortowo, solidnie. Taka też – profesjonalna, komfortowa i solidna jest współpraca Dariusza Andrzejewskiego z lokalnymi instytucjami kultury, którym nigdy nie odmawia pomocy. Dzięki jego wsparciu z darmowego transportu korzystać mogą zespoły artystyczne, działające na terenie Konina, grupy sportowe oraz seniorzy. Poprzez wspieranie kulturalnych wydarzeń buduje pozytywny wizerunek kierowanej przez siebie spółki, co świadczy o wysokiej świadomości w zakresie dobrych praktyk i nowoczesnych wzorców funkcjonowania w biznesie. Angażuje się wiele ważnych dla Konina przedsięwzięć o charakterze kulturalno-społecznym – choćby Dni Konina, WOŚP, Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA, Jazzonalia czy Jarmark Bożonarodzeniowy „Kolęda na Wysokości”.

ZBIGNIEW OSAJDA – KARIATYDA ANIMATOR KULTURY
Za niezwykle cenną i owocną pracę na rzecz rozwoju kultury muzycznej ze szczególnym uwzględnieniem jej edukacyjnego aspektu.

Kapelmistrz Orkiestry Quantum OSP w Rychwale, instruktor Mażoretek Charme I oraz Studia Piosenki w Szkole Podstawowej nr 12 w Koninie, w której jest nauczycielem muzyki, wykładowca przedmiotów artystycznych w Wyższej Szkole Kadr Menedżerskich w Koninie. Od ponad trzydziestu lat poświęca się pracy artystycznej i edukacyjnej, osiągając doskonałe efekty. Jest doceniany za działalność zarówno na szczeblu lokalnym, jak ogólnopolskim. Jako instruktor oraz kapelmistrz zdobywa ważne nagrody, medale i odznaczenia. Najwyższe laury otrzymuje także wraz z podopiecznymi, biorąc udział w licznych konkursach i przeglądach. Wciąż doskonali metody pracy z młodym i dojrzałym uczestnikiem, poszukuje wyzwań i nowych możliwości. Inspirowanie, rozwijanie, kształtowanie młodzieży to podstawa jego pracy i działalności.

BEATA STANISŁAWSKA-KRÓLIKIEWICZ – KARIATYDA WIELKA
Za wieloletnią szeroką działalność artystyczną, wrażliwość oraz zaangażowanie w kształtowanie młodego człowieka

Beata Stanisławska-Królikiewicz od 2003 roku prowadzi chór Konin Gospel Choir. Jest nie tylko dyrygentem, który wykorzystując swoją rozległą wiedzę, umiejętności i kreatywność sprawia, że chór rozwija się nieustannie i podnosi swój poziom, ale również świadomym wychowawcą – przez kilkanaście lat miała swój udział w kształtowaniu blisko 200 młodych koninian. Zespół z dużymi sukcesami koncertował w wielu miastach w całej Polsce a także w Niemczech. Jako jeden z najstarszych w tym gatunku chórów w kraju stanowi niekwestionowany wzór dla innych miłośników tej muzyki.

Beata Stanisławska-Królikiewicz od lat z powodzeniem koordynuje i prowadzi najważniejsze wydarzenia w kalendarzu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie. Koncerty szkolne, recitale uznanych artystów, Dzień Patrona, gala „SM swojemu miastu”, inauguracje i zakończenia roku dzięki jej umiejętnościom organizatorskim i konferansjerskiej swadzie stają się atrakcyjnymi wydarzeniami i – tym samym wizytówką szkoły, promując placówkę wśród mieszkańców miasta i regionu.

Od początku działalności bierze czynny udział w organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego oraz Festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych, budując ich znaczącą – ogólnopolską markę. Nawiązała i umacnia kontakty kulturalne ze szkołami muzycznymi w Czechach, Niemczech i Francji, dbając o kolejne wymiany i dobre relacje partnerskie.

Od dekad organizuje w Koninie dwa duże wydarzenia muzyczne: wiosenny Międzynarodowy Festiwal Gospel nad Wartą oraz jesienny Koncert Urodzinowy chóru. Na scenach konińskich wraz z chórem wystąpili na jej zaproszenie znakomici wykonawcy z Polski, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Wszystkie koncerty chóru cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem konińskiej publiczności, a także gromadzą szeroką widownię z całego kraju.

 

Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej”

Jadwiga Tyksińska to twórca ludowy i działacz społeczny, promujący tradycyjne rękodzieło i polskość w kulturze. Na co dzień żona, mama, babcia i gospodyni domowa od wielu lat prężnie działa na terenie swojego miasta Kłodawy, jak i całego województwa wielkopolskiego, choć bliskie jej sercu są także Kujawy. Pochodzi z rodziny twórców ludowych, od pokoleń uzdolnionych plastycznie. Wielokrotnie nagradzana była na Przeglądach Kultury Ludowej, takich jak „W stronę tradycji”, Palmy Wielkanocne, Pisanki-Kraszanki, Sypanie Piaskiem czy na ogólnopolskich wystawach prac plastycznych. Jej dzieło, obraz „Jan Paweł II”, zyskało rangę międzynarodową. Bierze czynny udział w życiu społecznym jednostek edukacyjnych oraz stowarzyszeń na terenie Gminy Kłodawa, bardzo często prowadzi różnorakie warsztaty plastyczne na terenie całego subregionu konińskiego. Doceniona została w programie rozrywkowym „Mam Talent”, jako „malująca piaskiem”. Uczestniczy w pracach teatru amatorskiego – przedstawienie pt. „Casting”, które zdobyło aplauz nie tylko lokalnej publiczności, ale odbiło się również szerokim echem w całej Wielkopolsce. Czynnie pomaga w organizacji życia religijnego na terenie Kłodawy, tworzy ołtarze z okazji Bożego Ciała oraz Ołtarze Pańskie w kościołach, a także szopki bożonarodzeniowe. Plecie wieńce dożynkowe prezentowane w ramach Dożynek Diecezjalnych, Ogólnopolskich, Wojewódzkich, Powiatowych i Gminnych. Przygotowała elementy Trasy Turystycznej w Kopalni Soli Kłodawa np. Grotę Drakuli, obraz św. Kingi, witraże solne itd. Prężnie działa od kilku lat w Stowarzyszeniu „Solna Dolina”. O jej twórczości oraz życiu zrealizowano filmy krótkometrażowe i dokumenty emitowane w Programie Drugim Telewizji Polskiej. Liczne artykuły w przeglądach prasowych świadczą o zaangażowaniu Jadwigi Tyksińskiej w życie społeczne jej małej ojczyzny.

Pani Jadwiga nie tylko z wielką radością tworzy rękodzieło, maluje na szkle bądź przy pomocy piasku, ale także z wielką pasją dzieli się swym talentem z młodszymi pokoleniami niemal w całej Polsce. W tym roku na zaproszenie CKiS w Koninie Jadwiga Tyksińska przeprowadziła warsztaty tworzenia kwiatów, które później ozdobiły ponad 12-metrową palmę wielkanocną. Centrum Kultury i Sztuki pod okiem pani Jadwigi postawiło ją w ogrodzie kościoła ojców franciszkanów.