Przejdź do treści
Wieża-archiwum 15 maja 2021 18:00-24:00

Kulturalny wieczór w Wieży Ciśnień

Galeria CKiS Wieża Ciśnień włącza się w znaną i lubianą akcję NOC MUZEÓW, udostępniając zwiedzającym w godzinach wieczornych wystawę Antoniego Grabowskiego i Stanisława Kośmińskiego „Korespondencje”. Te niezwykłe rzeźby można oglądać w sobotę, 15 maja, od g. 18.00 do 24.00.

Kilka osób ogląda wystawę rzeźb w Galerii

Artystów łączy zamiłowanie do drewna jako materii rzeźbiarskiej, Zakopane i słynne liceum plastyczne noszące imię Antoniego Kenara.

Grabowski ukończył zakopiańską szkołę w 1959 roku i po odbyciu studiów na warszawskiej ASP przez blisko 40 lat nauczał w niej rzeźby. Był pierwszym nauczycielem rzeźby Stanisława Kośmińskiego, który naukę w szkole plastycznej rozpoczął w 1999 roku, w wieku 13 lat. Kośmiński przygodę ze sztuką kontynuował w Toruniu, gdzie obecnie mieszka i pracuje.

Po latach doszło do artystycznego spotkania w konińskiej Galerii, będącej w tym czasie swoistym pomostem między Toruniem i Zakopanem. Spotkanie to zrodziło się spontanicznie, ze wzajemnego uznania i sympatii, pomimo trudności i odległości.

Artystów łączą podobne poglądy na sztukę wyrażające się w przywiązaniu do tradycji, poszukiwaniu własnego stylu i języka wypowiedzi, szczerości i uczciwości artystycznej.

Do zobaczenia w Galerii.
Zwiedzanie oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.