Przejdź do treści
Oskard-archiwum 1 lipca 21:00

Malta Festival Poznań na bis w Koninie 2022: Misia Furtak

Misia Ff, czyli Misia Furtak – kompozytorka, autorka, wokalistka i basistka, laureatka Paszportu Polityki z zespołem très.b w kategorii muzyka popularna za 2012 r., Fryderyka w kategorii debiut roku oraz Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Od 2005 r. przez osiem lat współtworzyła zespół tres.b, w którym współpracowała z gitarzystą Olivierem Heimem i perkusistą Thomasem Pettitem. Wydali gorąco przyjęte albumy „The Other Hand” (2010) i „40 Winks of Courage” (2012). Dla Furtak szczególnie ważna była ta ostatnia płyta, bo po raz pierwszy sama skomponowała część utworów. Po zawieszeniu działalności zespołu Furtak rozpoczęła karierę solową, m.in. jako Misia Ff. W 2016 r. wystąpiła gościnnie na płycie „Chaos pełen idei” polskiego kontrabasisty Wojtka Mazolewskiego. Album otrzymał status złotej płyty. W 2019 r. już jako Misia Furtak wydała płytę Co przyjdzie? Album znalazł się w zestawieniach najlepszych płyt 2019 r. tygodnika „Polityka” i „Gazety Wyborczej”.

Na Malcie Misia Furtak zagra utwory ze swojej najnowszej płyty Wybory, o której pisze tak: „To nie jest album »polityczny«. Raczej pejzaż polskiej jesieni 2020 – stopklatki z tamtych dni, zapis mojej ówczesnej codzienności. To będzie płyta o potrzebie zajęcia stanowiska wobec niełatwej współczesności. O decyzjach małych, codziennych i osobistych, ale również politycznych i moralnych. A może to wszystko jedne i te same wybory?”.

Zaproszeni artyści i artystki, na Malta Festiwal w swoich najnowszych projektach muzycznych odnoszą się do kwestii kryzysu klimatycznego, potrzeby wolności, łamania praw człowieka, decyzyjności i odpowiedzialności za obecny kształt rzeczywistości, wykluczania grup marginalizowanych. Chcemy oddać głos twórczyniom i twórcom, którzy zwracają uwagę, jak ważne jest niebycie obojętnym.