Przejdź do treści
Oskard-archiwum 14 września 2018

Noc Kultury: DARIA ZAWIAŁOW / YOACHIM / WIGRY 3

DARIA ZAWIAŁOW

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Jej znaki szczególne to wyjątkowy głos i silna osobowość sceniczna. Zadebiutowała w Opolu, gdzie zaprezentowała swój singiel „Malinowy Chruśniak” i zdobyła Nagrodę im. Anny Jantar – Opolską Karolinkę.

W 2017 r. ukazał się jej pierwszy album „AKysz”, nad którym pracowała wraz z przyjacielem i producentem Michałem Kushem. Płyta okazała się dużym sukcesem – promujące go single zdobyły szczyty list przebojów, a teledyski osiągnęły wielomilionowe liczby wyświetleń. Koncerty Darii są bardzo żywiołowe, pełne rockowej energii i świeżego brzmienia. Po debiucie gościła na największych polskich festiwalach (m.in. na Open’erze, Orange Warsaw Festivalu, Męskim Graniu), a jej pierwsza klubowa trasa koncertowa przyciągnęła tłumy!

Daria Zawiałow wraz z producentem Michałem Kushem stworzyli również autorską wersję utworu Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”, który w styczniu 2018 r. wspiął się na 1. miejsce „Listy przebojów Programu Trzeciego”.

Daria Zawiałow otrzymała również 5 nominacji do nagrody „Fryderyk 2018” m.in. w kategoriach „Fonograficzny debiut roku” (wygrana), „Utwór roku” oraz „Album roku alternatywa (wygrana)”.


YOACHIM

Tworzyć muzykę elektroniczną, która bez skrępowania łączy popową chwytliwość z niemal soulową intymnością to niełatwa sztuka. Zyskując przy tym efekt pozbawiony banału i wtórności, a w dodatku brzmiący autentycznie, to już iście mistrzowski popis. Takim popisem jest twórczość Yoachima, jednego z najbardziej interesujących wokalistów i kompozytorów obecnych na polskiej scenie w ostatnich latach. Inspiracje elektroniką, zwłaszcza techno, oraz umiejętność pisania świetnych tekstów, które samodzielnie wyśpiewuje głosem doskonale brzmiącym bez względu na wysokość rejestrów – muzyczne CV Yoachima wciąż nabiera rumieńców, czego kolejnym przykładem jest Storm. Utwór zapowiadający nowe wydawnictwo to potwierdzenie tego, że Yoachim, choć wciąż określany mianem wschodzącego talentu, jest jednocześnie artystą niesamowicie świadomym obranej drogi i konsekwentnie nią podążającym. Storm nie brzmi jak obietnica nowych, interesujących wrażeń – on tymi wrażeniami jest. Kompozycja, do której obraz nakręciła Małgorzata Suwała, reżyserka współpracująca przy wcześniejszych produkcjach Yoachima oraz m.in. Lilly Hates Roses czy Ani Dąbrowskiej, to mrugnięcie okiem w kierunku fanów Maxa Coopera czy Christiana Löfflera. Dalsze skojarzenia z takimi tuzami jak RY X czy Maribou State to jedynie wierzchołek góry lodowej. Pod nim kryje się umiejętne połączenie pełnokrwistej elektroniki i popowego, quasi-balladowego anturażu. Głos Yoachima doskonale pasowałby do miłosnych hymnów, lecz zamiast prostych, radiowych melodii, wtórują mu potężny bas i duszne, połamane bity. Muzyka Yoachima nie jest surowym, pozbawionym duszy układem dźwięków – to brzmienie, w przypadku którego słowa “uduchowione” i “enigmatyczne” są jak najbardziej na miejscu. Ogromna, hipnotyzująca przestrzeń, w której można utonąć bez chęci wypłynięcia na powierzchnię – to największy atut twórczości Yoachima, która od chwili debiutu przyciąga kolejnych słuchaczy. Twórczości, która coraz szerzej rozpościera skrzydła, o czym przekonamy się tegoroczną jesienią.Wokalista, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, a muzyką zajmuje się od wczesnego dzieciństwa. Jego twórczość można zaliczyć do gatunków „alternative/electropop/synth pop”.


WIGRY3

Wigry3 to dj’ski kolektyw grający muzykę elektroniczną na płytach winylowych. Ta pochodząca z Konina grupa znajomych systematycznie śledzi nowości w nurcie elektro i wykorzystuje w swoim repertuarze. Ich pasja do muzyki oraz różne charaktery znajdują odbicie w proponowanej słuchaczom mieszance dźwiękowej. Jest to swoista podróż przez gatunki, historię i wielowątkowość muzyki serwowanej z czarnych krążków.