Przejdź do treści
Oskard-archiwum 15 września 2018

Noc Kultury: L.STADT / JANKA / WIGRY3

L.STADT

Zespół po czterech latach powrócił z nowym albumem, zatytułowany „LSTORY”. Nowa płyta L.Stadt zawiera 8 utworów do tekstów Konrada Dworakowskiego, aktora, reżysera i scenografa teatralnego.

To pierwsza w pełni polskojęzyczna płyta zespołu, który powraca z nowym materiałem po ponad 3 letniej przerwie. To materiał zaskakujący i różnorodny. Po doświadczeniach z różnymi odmianami alt rocka, surf i country zespół sięgnął po nowe dla siebie środki wyrazu. Na płycie pojawia się m.in. łódzki Chór Teatru Chorea a eklektyzm materiału spaja tematyka tekstów Dworakowskiego.

– Ta płyta powstawała w trudnym dla mnie momencie. – mówi lider L.Stadt Łukasz Lach – Na moich oczach gasła najbliższa mi osoba i odbicie tego czasu znajdowałem w tekstach Konrada. Patrzyłem na moje miasto, które dumnie trwało w czasie kiedy mój osobisty świat kruszał. I choć to płyta o przemijaniu, dla mnie ważniejszy był aspekt odnajdywania siły właśnie w artefaktach przeszłości, które mieszały się z płynną i nieuchwytną rzeczywistością.
– To dla mnie materiał ważny osobiście ale czuję w nim wiele uniwersalnych treści. – mówi Lach Te piosenki są inne od tego co robiliśmy wcześniej a o to mi zawsze chodziło. Nie powtarzać się i na każdej płycie pokazywać L.Stadt z nieznanej dotąd strony.

LSTORY będzie to czwarty krążek w dyskografii łódzkiego kwartetu, który tworzą: wokalista, gitarzysta i pianista Łukasz Lach, basista Adam Lewartowski oraz dwóch perkusistów: Andrzej Sieczkowski i Piotr Gwadera.

Zespół, który łączy alternatywnego rocka z elementami surf rocka, country i psychodelii, ma na koncie dwie autorskie płyty „L.Stadt” i „EL.P” (wyprodukowany przez cenionego amerykańskiego producenta Mikaela Counta (w CV ma m.in. DJ Shadowa, Radiohead) oraz EP „You gotta move” z piosenkami amerykańskich artystów country. Grał na dużych światowych festiwalach m.in. Culture Collide w Los Angeles, SXSW w Austin, Indie Week w Toronto, OFF Festival w Katowicach czy Afisza Piknik w Moskwie.


JANKA

Projekt, który narodził się z muzycznej przyjaźni między jednymi z oryginalniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej. Duet tworzą Daniel Drumz i Hatti Vatti. Dzieli ich prawie 500 kilometrów (Kraków – Gdańsk), ale łączy między innymi miłość do brytyjskiej muzyki basowej, dubu oraz fascynacja latami 90. JANKA to nie tylko nagrania studyjne, ale również granie na żywo w oparciu o analogowy sprzęt – syntezatory, samplery i automaty perkusyjne. JANKA lubi zaskakiwać. Każdy występ grupy to nowe pomysły i rozwiązania.


WIGRY3

Wigry3 to dj’ski kolektyw grający muzykę elektroniczną na płytach winylowych. Ta pochodząca z Konina grupa znajomych systematycznie śledzi nowości w nurcie elektro i wykorzystuje w swoim repertuarze. Ich pasja do muzyki oraz różne charaktery znajdują odbicie w proponowanej słuchaczom mieszance dźwiękowej. Jest to swoista podróż przez gatunki, historię i wielowątkowość muzyki serwowanej z czarnych krążków.