Przejdź do treści
Centrum-archiwum Wystawa czynna do 30 września

NOC KULTURY: Wystawa malarstwa Szymona Ćwiklińskiego „BLUE SKY”

22 września ze względów organizacyjnych wystawa czynna w godzinach: 10.00-15.00.

W CKiS Centrum przy ul. Okólnej będzie można zobaczyć prace Szymona Ćwiklińskiego.

Cykl miniaturowych pejzaży Szymona Ćwiklińskiego można postrzegać jak zbiór malarskich preludiów, które dotykają różnych motywów związanych z pejzażem. Malując na małych formatach, artysta tworzy oryginalny notatnik, w którym zatrzymuje ulotne chwile, subiektywne doznania, pomysły, by, być może, kiedyś jeszcze do nich wrócić. 

Prace młodego twórcy, powstające w technice akrylowo-olejnej, starają się przekazać odbiorcy poczucie zjednoczenia z przyrodą, a nawet swoistego zanurzenia w niej. Są próbą ukazania piękna krajobrazu w sposób niezwykle syntetyczny i pomysłowy. Niemal w każdej pracy dostrzegamy dominantę nieba nad nisko osadzonym horyzontem. Tak ukształtowana perspektywa wzmacnia wrażenie, jakie zazwyczaj wywierają na nas pejzaże, zwłaszcza te górskie.

Światło zostało przedstawione przy pomocy przenikających się subtelnych zestawów barw ciepłych i zimnych. I to właśnie światło oraz sposoby jego przedstawienia zdają się być dla twórcy najważniejsze. To jemu podporządkowany został temat. Autor cyklu zapytany o ideę, jaka mu przyświecała, odpowiada: Starałem się uchwycić bursztynowe odcienie powietrza, powietrzne kolory, fenomen brzasku. I po chwili dodaje: Dążę do namalowania impresji atmosferycznej, rozproszonego światła, płynnej harmonii i jej urzeczywistnienia. Zadanie, którego podjął się malarz, wydaje się niemal niemożliwe. Wydaje się, bo przecież subiektywizm sztuki pokonuje różne granice. Przekonywał nas o tym między innymi także William Turner, którego twórczość zawsze była bliska Szymonowi Ćwiklińskiemu.

Pejzaże prezentowane w cyklu tchną łagodnym światłem, ale nie są monotonnymi, statycznymi wizjami krajobrazu. Balansują na cienkiej granicy realistycznych skojarzeń i abstrakcji, ale rzadko ją przekraczają. Są często dynamiczne. Emanuje z nich dobra energia. Zaciekawiają swoją formą i fakturą. Impastowe pociągnięcia pędzla wydobywają detale faktury stworzone wcześniej przez farby akrylowe i zamieniają niektóre z nich w elementy pejzażu.

Katarzyna Skarbek-Piętak



Szymon Ćwikliński urodził się 1988 roku w Szamotułach. Ukończył studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Malarstwa i Rysunku w pracowni prof. Andrzeja Zdanowicza oraz prof. Grzegorza Ratajczyka. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwukrotnie stypendium Rektora UAP.  W roku 2022 został odznaczony Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Tielt – Belgia, Sottrum – Niemcy. Prace jego autorstwa znajdują się w zbiorach Muzeum Zamek Górków w Szamotułach oraz kolekcjach prywatnych, m.in. w Polsce, Niemczech, Belgii, we Włoszech i w USA. Tworzy w wielu dziedzinach sztuki takich jak: rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa, rzeźba. W swych pracach podejmuje temat pejzażu, geometrii w pejzażu, człowieka czy też materializowania surrealistycznych wizji.

Wystawa czynna do 30 września.