Przejdź do treści
okładka płyty zespoły Szpety
Wydawnictwa

Nowa płyta tria „Szpety”

Dzisiaj nakładem wydawnictwa Antenna Non Grata ukazała się wyjątkowa płyta – Szpety (Gosia Zagajewska, Antonina Nowacka – głosy,  Wojtek Kurek – instrumenty perkusyjne, elektronika i mix master. Album został zarejestrowany we wrześniu 2019 w Galerii CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie przez Rafała Smolińskiego. Okładkę zaprojektowała Antonina Nowacka wykorzystując pracę Donaty Kiaunyte. Gorąco polecamy!

POSŁUCHAJ!(bandcamp.com)

Szpety to warszawskie trio, które współtworzą: Antonina Nowacka, Gosia Zagajewska i Wojtek Kurek. Ich muzykę można opisać jako oniryczną i minimalistyczną, nawiązującą do teatru współczesnego, czy też zjawisk psychoakustycznych. Jest to improwizacja na dwa głosy, perkusję i elektronikę. Zespół występował w takich miejscach, jak legendarny londyński klub Cafe OTO, galerie sztuki współczesnej w Bradford i Birmingham czy Hallraum Worringer Platz w Düsseldorfie.

Nagranie debiutanckiego albumu Szpetów miało miejsce w podziemiach pokamedulskiego kościoła na warszawskich Bielanach. Niezwykłą wagę ma dla nas przestrzeń, w której pracujemy i od początku wiedzieliśmy, że nie będziemy realizować nagrania w tradycyjnym studiu, mówi Kurek. Podziemia kościoła pokamedulskiego cechują się niezwykłą akustyką. Muzyka przenika mury, naturalna akustyka miejsca wpływa na brzmienie w bardzo specyficzny sposób. Mieliśmy wspaniałą okazję eksplorować podziemia przez cały dzień, nasze kroki, interakcje ze znajdującymi się tam przedmiotami, dźwięki otoczenia – wszystko to składa się na ostateczne brzmienie nagrania.

To nasza dźwiękowa interpretacja tej przestrzeni. Debiutancki album Szpetów ukazał się w listopadzie 2018 roku w nowym sublabelu Instant Classic – Ersatz Recordings. Materiał na drugą płytę został nagrany w konińskiej galerii CKiS Wieża Ciśnień we wrześniu 2019 roku. Atutem tej przestrzeni jest pogłos rodem z obszernej świątyni, pomimo niewielkiej powierzchni, która pozwala na intymną atmosferę pracy. Zespół przez dwa dni badał specyfikę pomieszczenia, tworząc swoiste słuchowisko parateatralne, zahaczające o groteskę. Płyta ukazała się nakładem wydawnictwa Antenna Non Grata 19 kwietnia 2021 roku.

otwarte pudełko z płyta cd

fot. M. Sypniewski