Przejdź do treści
Archiwum 30 maja - 2 czerwca 2024

70. OKFA Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Prof. H. Kluby

PROGRAM

30 maja (czwartek)
10.00-14.00, 15.00-17.00 – projekcje konkursowe (wstęp wolny)
17.15 – inauguracja, wernisaż Andrzeja Pągowskiego „Morgenstern na nowo” (wstęp wolny)
18.00 – Wieczór Laureatów OKFA 2012-2023 (wstęp wolny)
20.00 – pokaz specjalny „Fin del Mundo?” Piotra Dumały (bilet 15 zł)

31 maja (piątek)
9.30-13.00, 14.00-18.00 – projekcje konkursowe (wstęp wolny)
18.30 – przedpremierowy pokaz specjalny filmu „Błazny” Gabrieli Muskały i spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim – prowadzenie Łukasz Maciejewski (bilet 20 zł)

1 czerwca (sobota)
10.00-12.00 – omówienia filmów konkursowych przez Jury
12.30-14.00 – Masterclass z Piotrem Dumałą
15.00-16.30 – pokaz specjalny „Skąd dokąd” Maćka Hameli
19.00 – gala wręczenia nagród
„2 x 70” – jubileuszowy koncert galowy muzyki filmowej Orkiestry Dętej PAK KWB Konin (bilet 40 zł)

2 czerwca (niedziela)
11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ (bezpłatne wejściówki)
17.00 – pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 70. OKFA (bezpłatne wejściówki)
19.00 – pokaz specjalny „Ultima Thule” Klaudiusza Chrostowskiego (bilet 15 zł)

Festiwalowi towarzyszy wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego „Morgenstern na nowo”

Jadą, jadą goście

W tym roku gościem specjalnym będzie Zbigniew Zamachowski – uznany aktor filmowy, teatralny, estradowy i dubbingowy, a także autor muzyki i tekstów piosenek. Zanim odbędzie się spotkanie
z aktorem, obejrzymy przedpremierowo obraz „Błazny”
pełnometrażowy reżyserski debiut Gabrieli Muskały, do którego Zbigniew Zamachowski napisał muzykę. W obsadzie filmu cały niemal rocznik studentów Wydziału Aktorskiego w Szkole Filmowej w Łodzi (w epizodach Robert Więckiewicz, Krystyna Janda, Jan Englert). Rozmowę poprowadzi Łukasz Maciejewski, ale i publiczność będzie miała swoje pięć minut. Szykujcie się na niezapomniany wieczór.

Film „Błazny” opowiada o grupie studentów, którzy dowiadują się, że słynny reżyser Gajda zrobi z nimi film dyplomowy. Ze względu na jego częstą nieobecność, kamerę dostają studenci i mają nagrać improwizowane sceny wokół tematu zazdrości i rywalizacji, oparte na historii Kaina i Abla oraz Balladyny i Aliny. Co się wydarzy, gdy na rywalizację zawodową nakłada się ta prywatna, a granica pomiędzy rzeczywistością a fikcją powoli zacznie się zacierać? Piątek 31 maja, 18.30, bilet 20 zł.

Andrzej Pągowski – legenda polskiego plakatu, twórca licznych ilustracji, okładek płyt i książek, a także scenografii teatralnych i telewizyjnych, również autor tegorocznej oprawy graficznej OKFA, ponownie przyjedzie na nasz festiwal, by otworzyć wystawę „Morgenstern na nowo”. Zobaczycie współcześnie zaprojektowane plakaty do wszystkich dwudziestu filmów wybitnego polskiego reżysera Janusza Morgensterna. Filmy takie jak „Do widzenia, do jutra”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Jowita” oraz seriale „Stawka większa niż życie” czy „Polskie drogi” weszły na stałe do kanonu polskiego kina. Wernisaż 30 maja, g. 17.15, wstęp wolny. Wystawę można zwiedzać przez cały festiwal – do 2 czerwca. 

Siedmioro wspaniałych

Bartosz Blaschke („Sonata”), Klaudiusz Chrostowski („Ultima Thule”), Mateusz Głowacki („Masz ci los!”), Damian Kocur („Chleb i sól”), Bartosz Kruhlik („Supernova”), Paweł Maślona („Atak paniki”, „Kos”) i Natasza Parzymies („Moje stare”) – oto siedmioro wspaniałych, bez których nasze świętowanie byłoby niepełne. Jeszcze kilka lat temu odbierali nagrody na OKFA, a dziś odnoszą ogromne sukcesy w mainstreamie, konsekwentnie realizując swoje artystyczne wizje – czy to w filmie pełnometrażowym, czy w serialach. A w ich kolekcji nagród obok statuetek OKFA stoją już inne – włącznie ze Złotymi Lwami! Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski. 30 maja, g. 18.00, wstęp wolny. 

53 filmy na 70. OKFA

Kto sięgnie po najważniejsze laury jubileuszowej odsłony naszego festiwalu? Tego dowiemy się
w sobotę podczas gali. Zanim jednak nastąpi ten ważny moment, zachęcamy do oglądania konkursowych filmów w czwartek i piątek 30 i 31 maja. Różnorodność gatunkowa (fabuły, dokumenty, animacje) i tematyczna gwarantowana. W tym roku 53 filmy konkursowe, wybrane z 227 nadesłanych, obejrzycie wraz z pięcioosobowym Jury: Krzysztofem Majchrzakiem, Łukaszem Maciejewskim, Piotrem Dumałą, Agą Woszczyńską i Małgorzatą Imielską. Wstęp na projekcje konkursowe jest wolny.

Swoim werdyktem podzieli się także jury młodych, czyli Dominika Stachowiak, Bartosz Kapral, Damian Pietrzak – studenci Filmoznawstwa i kultury mediów na UAM w Poznaniu.

Filmowe specjalności!

Co roku oprócz pokazów konkursowych proponujemy widzom pokazy specjalne. W czwartek, 30 maja o g. 20.00 zobaczycie„Fin del Mundo?” wybitnego reżysera, scenarzysty, scenografa i wykładowcy,
a także jurora 70. OKFA Piotra Dumały, który marzył, by „podarować widzom taki film, po którym poczują się trochę uwolnieni od codziennych trosk”. Zapraszamy więc na seans, który o zmartwieniach pomoże choć na chwilę zapomnieć. A historia zaczyna się bardzo interesująco – Waldi i jego trzy siostry mieszkają w starej willi, zaś w piwnicy ich stuletni rodzice, którzy kilka lat temu umarli. Rodzinka cieszy się domowym ciepłem, dopóki Waldi nie odkrywa w sobie nadprzyrodzonych mocy. Na ekranie m.in. Gabriela Muskała, Mariusz Bonaszewski, Cezary Żak, Stanisław Brudny, Helena Norowicz.

W niedzielę, 2 czerwca o g. 19.00, zarezerwujcie sobie wieczór na „Ulthima Thule” Klaudiusza Chrostowskiego. Film jest pełnometrażowym debiutem reżysera, który w 2014 r. zdobył nagrodę na 60. OKFA. To wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i nieoczywistej przyjaźni. W roli trzydziestoletniego Bartka wyruszającego samotnie na najbardziej odosobnioną brytyjską wyspę – Jakub Gierszał. Obraz otrzymał Nagrodę w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Natomiast niedzielne przedpołudnie podarujcie dzieciom, zabierając je na seans najnowszych polskich animacji THE BEST OF O!PLA 2024 – „TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!”. Od kilku lat proponujemy maluchom fantastyczne produkcje z Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA. Mamy już wiernych fanów, ale
z radością przywitamy nowych gości. Seans adresujemy do dzieci w wieku 6+. 2 czerwca, g. 11.00. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Oskardu.

„2 x 70”: muzyka i film – para doskonała

W tym roku taki sam jubileusz jak OKFA świętuje również Orkiestra Dęta PAK KWB Konin. Dwie uznane marki: lokalne, ale rozpoznawalne w Polsce, o imponującej historii i – co nie mniej istotne –
z przyszłością postanowiły połączyć siły. Efektem jest koncert muzyki filmowej wyprodukowany specjalnie na tę okazję. To będzie wyjątkowa muzyczno-filmowa uczta, pojawią się utwory m.in.
z takich filmów jak: „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Noce i dnie”, „Ojca chrzestnego”, „Ziemi obiecanej” czy „Vabanku”. W zestawie na pewno nie zabraknie kompozycji koninianina Jana A. P. Kaczmarka. Zanim usłyszymy Orkiestrę, poznamy laureatów 70. OKFA i wręczymy nagrody. Sobota, 1 czerwca, g. 19.00, bilet 40 zł.

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Współorganizator: Miasto Konin
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski
Partner honorowy: Federacja Niezależnych Twórców Filmowych
Patronat artystyczny: Szkoła Filmowa w Łodzi, Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM

Partnerzy: Nagrody im. Jana Machulskiego, Biblioteka Scenariuszy Filmowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Legalna Kultura, Konińska Fundacja Kultury, KDK, Powiat Koniński

Sponsorzy: ZUO Spółka z o.o. w Koninie, UNIQA, MZGOK Sp. z o.o. Konin, OLD GARDEN Restauracja Pub Hotel, Hotel Konin, PKS Konin, Pensjonat nad Zalewem 

Patronat medialny: TVP Kultura, miesięcznik „Kino”, TVP 3 Poznań, Radio Poznań, Portal Wielkopolska Kultura u podstaw, Filmosfera, LM.pl, Przegląd Koniński, RMF MAXX zaprasza, Głos Koniński, Radio Eska2, Konin FM, infoKonin, TV Wielkopolska, Konin nasze miasto, Meloradio.

Zaglądajcie na stronę festiwalową: www.okfa.ckis.konin.pl oraz na profile na Facebooku i Instagramie.