Przejdź do treści
Wieża-archiwum 2 czerwca 2023 19:00

Permutacje 2023

Dwa lata temu zgromadzeni na festiwalu artyści wypowiadali się na tematy fantastyczno-naukowe. W tym roku hasłami wywoławczymi są laboratorium i inwazja kobiet. Tak się składa, że jednocześnie laboratorium stało się kluczowym miejscem, by nie powiedzieć, instytucją kultury współczesnej, a inwazja kobiet pojawia się jako remedium na męską zazwyczaj przewagę składów osobowych wielu zdarzeń, w tym festiwalowych. Można powiedzieć, że przywoływana inwazja to jakieś pokłosie, echo tematu wcześniejszej edycji festiwalu dlatego, że z nim kojarzy się zazwyczaj obcych, a ci ostatni są z konieczności wyimaginowani, łudząco podobni lub karykaturalnie odmienni. Laboratorium jest aktualnie lokalizacją na przecięciu innowacyjności, technologii, w tym, komputerowych i techniki jako nauki, która zdominowała życie codzienne, sztukę, a nawet, do pewnego stopnia, religię.

Deszczownik


Wśród zaproszonych gości znajdą się Piotr Marecki, inicjator Ubu Labu, który odpowiedzialny jest za produkcję wielu pionierskich, ale także remedialnych realizacji cyfrowych i hybrydowych. Obok niego pojawią się Joanna Szumacher i Oktawia Pączkowska. Pierwsza z nich funkcjonuje jako artystka dźwiękowa i wizualna, kurator i wydawca. Druga to utalentowana kompozytorka z nagradzanymi na festiwalach kompozycjami. Tematem przewodnim jak zazwyczaj jest tu komputer potraktowany jako przenośny przyrząd eksperymentu, laboratorium w ramach którego przyzywane są różne moce, niektóre wzmacniające, a niektóre szkodzące, jak duchy w maszynie.

Piotr Marecki, Wojciech Bocianu Bociański, Robbo. Solucja generated on the Atari 65 XE fot. Piotr Marecki


W trakcie wydarzenia będzie miała miejsce premiera drugiej kompilacji muzycznej artystów związanych z Permutacjami zatytułowanej „Permutacje 2 LIFE AFTER DEAF”, która stanowi podsumowanie ostatnich edycji wydarzeń ze szczególnym naciskiem na twórczynie sztuki komputerowej/cyfrowej.

„PSY na _laski”


Kurator: Roman Bromboszcz

Na Permutacje 2023 zapraszamy Was w piątek 2 czerwca o 19:00 do Galerii CKiS Wieża Ciśnień. Bilety w cenie 10 zł można kupić w Wieży, kasie DK Oskard, a także online.

https://festiwalpermutacje.wordpress.com