Przejdź do treści
Wydarzenia 16-18 września 2022

Plener fotograficzny GDAŃSK 2022 – KRAJOBRAZ I STREET PHOTO

Termin: 16-18.09.2022 r.

Prowadzenie: Anna Małkowicz – fotografka, członkini KKF FF i Piotr Tylman – fotograf, członek KKF FF

Miejsce: Gdańsk

Nocleg: Hostel Filip II, ul. Aksamitna 2, 80-858 Gdańsk

Akredytacja/koszt: 450 zł brutto za osobę

Dojazd: we własnym zakresie

Liczba uczestników ograniczona: zabierzemy maksymalnie 13 osób (osoby pełnoletnie). 

UWAGA! Pierwszeństwo zapisu mają członkowie KKF FF

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza do udziału w plenerze fotograficznym, który odbędzie się w dniach 16-18 września 2022 r. w Gdańsku.

Wrześniowy plener fotograficzny łączyć będzie człowieka i naturę. Poprzez fotografię krajobrazu chcemy zatrzymać ulotne chwile nadmorskiego klimatu, jak również rytm wielkiego miasta. Street photo w tym przypadku to podglądanie ludzi żyjących i wypoczywających w nadmorskim kurorcie. Obserwowanie atrakcyjnych turystycznie miejsc sprzyja wyłapywaniu ciekawych sytuacji związanych z danym miejscem i czasem.

Klimat przełomu lata i jesieni może stać się inspiracją do budowania kompozycji zadumy i nostalgii związanych z kończącymi się wakacjami. Opustoszałe plaże, mniejsza liczba turystów, puste kosze plażowe – to obrazy, które często towarzyszą schyłkowi wakacji. Ulice dużego miasta to miejsce, gdzie można jeszcze znaleźć turystów, dla których zabytkowy i historyczny Gdańsk stanowi dobre tło dla spędzenia czasu wolego. Naszym zadaniem będzie uchwycenie i zatrzymanie w kadrze tych ulotnych chwil.

Uczestnicy organizowanych w ramach pleneru zajęć warsztatowych dowiedzą się, jak fotografować przemijający czas, życie miasta po sezonie, klimat opustoszałych plaż i niesamowity spokój, który towarzyszy wrześniowym spacerom po plaży i mieście. Skupimy się na fotografii krajobrazu i zdjęciach w scenerii miejskiej. Ponadto omówione zostaną ustawienia aparatu dla tych dwóch różnych typów fotografii, będą zadania na spostrzegawczość, a także informacje, na co zwracać uwagę podczas fotografii ulicznej (kadry, szczegóły, powtarzalność, bliskość od obiektu). Zostanie również zorganizowany konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie streetowe. Podczas pleneru chcemy doświadczać tego, czego nie mamy na co dzień. Każdy znajdzie dla siebie miejsce!

Dodatkowo w piątek 15 września włączymy się w działania fotograficzne organizowane w ramach Festiwalu Foto-Video Światło SIŁA w Stoczni Gdańskiej.

Co warto ze sobą zabrać?

To, co zawsze na warsztaty fotograficzne – wygodne ubranie i obuwie na każdą pogodę, dobry aparat, zapasowe akumulatory i karty, statyw, wybór obiektywów. Tu szczególnie przydadzą nam się obiektywy: o różnych ogniskowych – w zależności od tego, co kto lubi uwieczniać – czy wąskie kadry, wręcz detaliczne, czy szerokie kadry – street photo. Każdy typ obiektywu, np. portretowy, rybie oko, szeroki kąt o ogniskowej od 28 do 50 mm, makro, teleobiektyw – może okazać się przydatny.

Prowadzący: Anna Małkowicz /fotografia krajobrazu/ i Piotr Tylman /street photo/ z Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów

Anna Małkowicz – fotografuje od 25 lat, od 12 lat – komercyjnie. Tej sztuki nauczył ją tata, który również  hobbystycznie robił zdjęcia i wywoływał je w domowej ciemni. Praktyka i wiedza, zdobyte poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach organizowanych przez znanych fotografów, z jednej strony wzbogaciły jej warsztat, z drugiej zaś pozwoliły dzielić się tym doświadczeniem i prowadzić wykłady w studium fotograficznym (fotografia w praktyce) w Łodzi.

Fotografia jest dla niej przede wszystkim pasją pozwalającą oderwać się od codzienności. Zaznacza, że reportaż, czyli chwytanie emocji i zapisywanie ich na matrycy, to jest najpiękniejsza rzecz, jaką daje nam aparat fotograficzny. Najbardziej lubi eksperymentować i tworzyć kadry nieoczywiste, przepełnione tajemniczością lub surrealizmem. Nocna fotografia to poszukiwanie tego, co gołym okiem trudno zobaczyć, ale także pokazywanie, jak bardzo praca w takich warunkach pobudza wyobraźnię. Spacerując nocami, dostrzega to, co ginie w dziennym chaosie.

Uwielbia Konin i okolice. Bardzo często zatrzymuje w kadrach życie naszego miasta. Fotografowała również konińskich biegaczy. Zwieńczeniem była wystawa prac oraz prezentacja filmów związanych z biegami w Koninie.

Jest członkiem kilku klubów fotograficznych m.in. w Koszalinie, Warszawie i oczywiście Konińskiego Klubu Fotograficznego FF, w którym stara się aktywizować uczestników spotkań. Jest autorką projektu „Konin Analogowo”, poprzez który zachęciła koleżanki i kolegów do wyciągnięcia starych aparatów analogowych i uwiecznienia współczesnego Konina starymi metodami.

Otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Fotografii Górskiej we Wrocławiu oraz certyfikat członkowski National Geographic. Współpracuje z magazynem Digital Photo Video.

Piotr Tylman – właściciel biura rachunkowego, który od kilku lat jest członkiem Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów. Pasjonat fotografii, którą zainteresował się już w szkole podstawowej, czyli ponad 35 lat temu. Fotografia przewijała się w jego życiu cały czas, ale dopiero od kiedy dołączył do KKF pokazuje publicznie swoje fotografie na wystawach jako współautor. Największą przyjemność sprawia mu fotografia uliczna. Podczas fotografowania ludzi na ulicach miast pokazuje momenty z życia zwykłych mieszkańców. Fotografuje również wydarzenia sportowe, najczęściej mecze piłki nożnej, biegi czy triathlon. Często uczestniczy w warsztatach oraz plenerach, co pozwala mu stawać się lepszym fotografem. W 2021 roku jego zdjęcie zdobyło nagrodę publiczności podczas 1.Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ.

https://www.instagram.com/piotrtylmankonin/

UWAGA!

Z wybranych zdjęć wykonanych podczas pleneru powstanie wystawa poplenerowa. W związku z tym każdy uczestnik zobligowany jest do przekazania organizatorowi 4 zdjęć w postaci plików: TIFF lub PDF o wymiarach 100×70 cm, rozdzielczość 300 dpi, kolorystyka CMYK oraz pomniejszone w JPG o wymiarach dłuższy bok 1920 pikseli, 96 dpi (po plenerze, w terminie do 30 września br.).

W cenie: 2 noclegi w Hostelu Filip II w Gdańsku (pokoje 4-osobowe z łazienkami) ze śniadaniem, ubezpieczenie, spotkania warsztatowe, wspólne fotografowanie w terenie miejskim, konsultacje i omówienia wykonanych zdjęć przez prowadzących, wystawa poplenerowa. Zapewniamy także 2 obiady.

Aby zapisać się na plener fotograficzny, prześlij nam wypełnioną kartę zgłoszenia na adres r.rudowicz@ckis.konin.pl  do 26 sierpnia 2022 r., równocześnie dokonując, po potwierdzeniu / telefonicznym lub e-mailowym/ udziału, opłaty w wysokości 450 zł brutto do 2 września 2022 r. na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.

Zgłoszenie będzie przyjęte dopiero po zaksięgowaniu wpłaty!

W przypadku odwołania pleneru przez organizatora wpłacone pieniądze zostaną zwrócone.

Informacji o plenerze udziela: Renata Rudowicz: r.rudowicz@ckis.konin.pl; tel. 63 2746603

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Dom Kultury Oskard, Aleje 1 Maja 7A, 62-510 Konin