Przejdź do treści
Archiwum 31 maja 2024 18:30

Pokaz przedpremierowy filmu „Błazny” i spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim | 70. OKFA

Zbigniew Zamachowski będzie gościem 70. OKFA! Zapraszamy kinomanów na wyjątkowe spotkanie z aktorem, które odbędzie się tuż po seansie filmu „Błazny”. Rozmowę poprowadzi Łukasz Maciejewski. Zapraszamy 31 maja, g.  18.30, CKiS – DK Oskard.

Naszego gościa nie trzeba nikomu przedstawiać. Wszyscy znają Zbigniewa Zamachowskiego – zarówno z wybitnych ról w filmie czy teatrze, jak i z występów wokalnych. Jakie pytania zada krytyk Łukasz Maciejewski? To wie tylko nasz wspaniały prowadzący. Jednak Wy już teraz możecie zastanowić się, o co chcielibyście zapytać aktora! Podczas spotkania publiczność będzie także miała szansę na zadawanie pytań naszemu gościowi.

Zbigniew Zamachowski był gościem 66. OKFA w 2020 roku, ale czas pandemii sprawił, że oglądaliśmy i słuchaliśmy go tylko na ekranie, dzięki łączeniu online. Tym razem wszyscy będziemy mogli cieszyć się z bezpośredniego spotkania z aktorem w sali widowiskowej Oskardu.

Zanim jednak odbędzie się spotkanie, obejrzymy przedpremierowo (!) film „Błazny”. To produkcja Szkoły Filmowej w Łodzi, a zarazem pełnometrażowy reżyserski debiut fabularny aktorki Gabrieli Muskały. W obsadzie cały niemal rocznik studentów Wydziału Aktorskiego w Szkole Filmowej w Łodzi (w epizodach Robert Więckiewicz, Krystyna Janda, Jan Englert)!

Bilet na film i spotkanie: 20 zł

O czym opowiada film?

Studenci Wydziału Aktorskiego dowiadują się, że ich film dyplomowy nakręci znany reżyser Gajda. Ta wiadomość elektryzuje ich, każdy chce się znaleźć w obsadzie. Gajda pojawia się sporadycznie. Zostawia studentom kamerę – pod jego nieobecność mają nagrywać improwizowane sceny wokół tematu zazdrości i rywalizacji, oparte na historii Kaina i Abla oraz Balladyny i Aliny. Zaczynają się próby, poznajemy osobowości studentów, ich marzenia, ambicje. Ujawniają się też dysproporcje w talentach aktorskich, różnice poglądowe, majątkowe, zawiści, zaszłości, skomplikowane relacje uczuciowe. Skupiamy się na relacji czwórki bohaterów: Łukasza/Abla, Olo/Kaina, Julki/Balladyny i Alicji/Aliny. Na rywalizację zawodową nakłada się ta prywatna. Granica pomiędzy rzeczywistością a fikcją powoli zaczyna się zacierać. Cała czwórka prowadzi grę o rolę w filmie, która przeradza się w grę o wszystko. Na imprezie dochodzi do starcia pomiędzy Łukaszem i Olo. Bójka wymyka się spod kontroli.

Dowiedz się więcej o naszym gościu

Zbigniew Zamachowski – aktor filmowy, teatralny, estradowy, dubbingowy, autor muzyki i tekstów piosenek.

W filmie debiutował  w 1981 r. rolą w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Rogulskiego. W teatrze dwa lata później, a już w 1985 otrzymał dyplom na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi.

W latach 1985–1997 występował w Teatrze Studio w Warszawie, od 1997 r. jest aktorem Teatru Narodowego. To także wykładowca piosenki aktorskiej w warszawskiej Akademii Teatralnej. Prowadzi autorską audycję „Zamach na dziesiątą muzę” w Radiu Nowy Świat. 

Znany z wybitnych kreacji, które stworzył w filmach Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog X” czy  „Trzy kolory. Biały”), Kazimierza Kutza („Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Sława i chwała”), Roberta Glińskiego („Cześć, Tereska”, „Zieja”). Grał m.in. u  Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Filipa Bajona, Wojciecha Marczewskiego, Macieja Wojtyszki czy Jacka Bromskiego.

Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za „osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i estradzie”, Wiktorów 1992, 1996, 1997, Złotej Kaczki 1995 i 2002, Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, Nagrody im. prof. Aleksandra Bardiniego na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 1997, Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” 2002 i 2004, Nagrody na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa teatry” w Sopocie 2006 i 2008. Dwukrotnie nagrodzony za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015) i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015).

2023, Polska, 83’, dramat
scenariusz i reżyseria: Gabriela Muskała
muzyka: Zbigniew Zamachowski
obsada: Sebastian Dela, Jan Łuć, Magdalena Dwurzyńska, Justyna Litwic, Krystyna Janda, Jan Englert, Robert Więckiewicz