Przejdź do treści
Oskard-archiwum 7 grudnia 15:00 17:30

Polska Sieć Tańca 2022: Mój ogon i ja / Kolektyw Holobiont

Dawno dawno pre przed z mezodermy kieł zszedł.
Ilakuną wśród gwiazd kręg po kręgu tak lazł.
Kość rzucona gąbczasta dziś w powięzi wyrasta.
Duramater ją scala czule ciało okala.
Stożkowata końcówka rusza w tan, wraz z nią nóżka.

Spektakl taneczny Mój ogon i ja to najnowsza produkcja kolektywu Holobiont, docenionego na polskiej scenie tanecznej w obszarze choreografii eksperymentalnej dla rodzin.

Spektakl adresowany do rodzin z dziećmi w wieku od 3 roku życia, w humorystyczny i adekwatny dla młodych widzów sposób opowiada o ewolucji, której jedną z pozostałości jest ludzka kość ogonowa. Podczas wydarzenia twórczynie zaproszą rodziny do wspólnej zabawy ruchowej wraz z performerami i uwolnienia twórczej energii, która często uśpiona ukrywa się w naszych ogonach.

Kolektyw Holobiont powstał w 2017 roku. Tworzą go dwie artystki:

performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka.

Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi.

Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu,że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuki. Artystki, obserwując twórcze i różnorodne zaangażowanie widzów, badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.

Spektakle kolektywu to: „DOoKOŁA” (2017, Art StationsFoundation, Poznań). Kolejne prace kolektywu to „Księżycowo” (2018, Teatr Ochoty, Warszawa), „_on_line__” (2018, Art Stations Foundation, Poznań), „Gdziekształty mają szyje” (2019, Centrum Sztuki Dziecka, Poznań), „Mój ogon i ja” (2021, Teatr Polski w Poznaniu).

Prace kolektywu Holobiont były prezentowane na najważniejszych festiwalach sztuki dziecięcej w Polsce, m.in. Sztuka Szuka Malucha, MaltaFestival, Scena Tańca Studio, Festiwal Teatralna Karuzela, Festiwal Korczaka oraz Biennale sztuki dla dziecka.

Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuki.

choreografia
kolektyw Holobiont we współpracy z Heike Kuhlmann, Adalisą Menghini i Ka Rustler

  muzyka
Józef Buchnajzer

  współpraca scenograficzna
Mr.Tail

  ilustracja
Dana Chmielewska

  produkcja
Fundacja Performat

  obsada
Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka, Dana Chmielewska

koprodukcja
Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Ochoty w Warszawie

partner
Somatische Akademie w Berlinie

  dystrybucja
Performat Production – Karolina Wycisk

  czas trwania
60 min

  premiera
19.12.2021

Organizatorem Polskiej Sieci Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego