Projektowanie oferty kulturalnej dla seniorów
Organizujesz wydarzenia dla seniorów? A może chciałbyś/chciałabyś zacząć budować dla nich program? Weź udział w naszym szkoleniu, a podpowiemy, w jakich eventach seniorki i seniorzy biorą chętnie udział i jakie są ich potrzeby kulturalne.
Prowadzący o szkoleniu:
Wszelkie badania i prognozy społeczne pokazują, że polskie społeczeństwo się starzeje. „Srebrne pokolenia” (czyli osób w wieku 60 lat i wyższym) zaczynają być coraz bardziej widoczne w przestrzeni publicznej i stanowią ważny aspekt debaty o przyszłości. Nie sposób nie uwzględniać seniorów i seniorek w pracy tych z nas, którzy działają w obszarze kultury.
W ramach intensywnego warsztatu wspólnie zastanowimy się nad tym, jak projektować ofertę kulturalną dla osób w późnej dorosłości. Czy animacja kulturalna seniorek i seniorów rządzi się jakąś specyfiką? W jakich rolach najchętniej występują, uczestnicząc w aktywnościach kulturalno-społecznych? Poznamy również najważniejsze motywacje i bariery związane z uczestnictwem w kulturze, a także wymienimy się doświadczeniami z zakresu promocji i komunikacji działań skierowanych do osób starszych.
Będziemy pracować nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie. Rozpoczniemy od sesji porządkującej wiedzę o seniorach i rozwiewającej stereotypy. Następnie zgłębimy zjawisko starości, analizując aspekty biologiczne, demograficzne i kulturowe. Porozmawiamy o różnych formach uczestnictwa osób starszych w kulturze, rolach, jakie pełnią, oraz o roli instytucji kultury społecznie użytecznych i animacji środowisk senioralnych. Obejmiemy również działania międzygeneracyjne i ich wartość.
Dlaczego warto?
- Wzmocnisz umiejętności tworzenia oferty kulturalnej dla seniorów, która odpowiada na potrzeby i zainteresowania.
- Poprawisz efektywność promocji działań kulturalnych, dostosowując komunikację do osób starszych.
- Poznasz najlepsze praktyki i strategie angażowania seniorów w życie kulturalne, co wzbogaci Twoją pracę w obszarze kultury.
Data: 9 grudnia 2024 roku
Godzina: 9.00-15.00
Miejsce: CKiS-DK Oskard, Aleje 1 Maja 7a, Konin
Zgłoszenie: do 29 listopada 2024 roku
Koszt udziału: 200 złotych + 23% VAT
O prowadzącym:
Bartek Lis – socjolog, doktor nauk społecznych, badacz społeczny. Kierownik Działu Badań i Rozwoju w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. W latach 2017 – 2024 kurator projektów społecznych w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu: m.in. koordynator programowy III NieKongresu Animatorów Kultury oraz autor projektów ZAMEK OTWARTY. Kultura dla seniorów zależnych, SZTUKA W CIEMNO. Cykl warsztatów sensualnych, NIE WIDAĆ oraz cyklu debat „(NIE)NOWE PUBLICZNOŚCI”.
Od 2012 roku współpracownik Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” jako badacz i edukator. W latach 2012 – 2017 kurator projektów społecznych w Muzeum Współczesnym Wrocław (realizacja ponad 300 wydarzeń: warsztatów, projektów interdyscyplinarnych, wystaw, wykładów). Certyfikowany moderator procesów w metodologii „design thinking” (Instytut Design Thinking, 2019). Stypendysta MKiDN (2020), Od 2020 Ambasador EPALE (Platforma Edukacji Dorosłych) w obszarze edukacji kulturowej.
Autor tekstów naukowych i popularnych z zakresu animacji kulturowej, edukacji kulturowej, sztuki zaangażowanej społecznie, rozwoju publiczności. Badacz, i/lub kierownik badań społecznych w ramach kilkudziesięciu procesów badawczych (m.in. badania dotyczące publiczności Muzeum Zamkowego w Malborku; uczestnictwa młodzieży w wydarzeniach teatralnych organizowanych przez Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie; samoorganizacji publiczności Teatr Polskiego we Wrocławiu; realizacji innowacji społecznych skierowanych do seniorów zależnych w ramach Generatora Innowacji – Sieci wsparcia, etc.).
Szkoleniowiec współpracujący z wieloma instytucjami kultury w kraju i zagranicą (ponad 500 godzin przeprowadzonych warsztatów i szkoleń, m.in. dla Creative Europe Desk Polska, Strefy Kultury Wrocław, Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, Europejskiej Stolicy Kultury Kowno 2022, Stowarzyszenia Kulturalnego Polonia NOVA w Budapeszcie).
Zapisy:
Aby zapisać się na szkolenie, należy wypełnioną kartę zgłoszenia przesłać na adres e-mail: a.wozniak@ckis.konin.pl w wyznaczonym terminie. Liczba miejsc jest ograniczona.
Po otrzymaniu e-maila potwierdzającego dostępność miejsc, prosimy o dokonanie płatności na wskazane konto. Koszt szkolenia to 200 zł + 23% VAT. Jeśli szkolenie jest finansowane ze środków publicznych, VAT nie jest doliczany.
Cena obejmuje szkolenie oraz serwis kawowy. Płatności można dokonać w kasie CKiS lub przelewem na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.
W przypadku rezygnacji ze szkolenia, prosimy o zgłoszenie najpóźniej 5 dni roboczych przed terminem szkolenia. Jeśli rezygnacja nastąpi później lub nie pojawią się Państwo na szkoleniu, wniesiona opłata nie będzie zwracana.
Uwaga! Szkolenie odbywa się stacjonarnie. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Koordynator szkoleń:
Alan Woźniak
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Aleje 1 Maja 7a
62-510 Konin
tel. 63 274 66 01
a.wozniak@ckis.konin.pl