Przejdź do treści
Wieża ciśnień Aktualności online do 31 grudnia 2021

Spacer wirtualny – wystawa malarstwa Izy Kostiukow „Lśnienie”

Otwarta w marcu wystawa „Lśnienie” Izy Kostiukow w Galerii „Wieża Ciśnień”,  w formule online! Już od 1 kwietnia, niesamowite obrazy konińskiej artystki w waszych domach!

Malarstwo Izy Kostiukow mogliśmy podziwiać już dwukrotnie w naszej Galerii Wieża Ciśnień i spotkania te cieszyły się zawsze dużym zainteresowaniem. Po raz kolejny z radością proponujemy widzom kontakt ze sztuką tej artystki, absolwentki poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny).

Jak zaznacza Anna Dragan tytuł najnowszej wystawy „LŚNIENIE” ma bezpośredni związek z rolą światła w obrazach Izy Kostiukow, a także ze stosowanymi przez nią technikami m.in. z wykorzystaniem farb metalicznych. Słowo to jednak znaczy więcej, jeśli odczyta się jego sens metaforyczny. Może kojarzyć się z: rozbłyskiem, refleksem, migotaniem płomienia, lustrzanym odbiciem, dotykając aluzyjnie tych sfer duchowych, które u twórcy i odbiorcy stają się w chwili rozświetlonego widzenia – iluminacją…

Link do wystawy: https://www.skanowanie.xyz/ckis_kostiukow

„Patrząc na obrazy przeznaczone na wystawę, ale pamiętając też wcześniejsze, nie sposób uniknąć skojarzeń ze sztuką sakralną, nie tylko w jej monumentalnym, kontemplacyjnym wymiarze, ale również w warstwie formalnej. Jakość malatury w połączeniu z geometrią form nawiązuje do kompozycji ikon. Nie ma tu boskiego złota, jest chłód stali, szary, zbrązowiały od rdzy, iskrzący w uszkodzonych miejscach. W obrazie nabiera wartości, gdy zamysł i gest artysty nada mu zdolność życia, metamorfozy. Wykorzystując ten potencjał, Artystka stworzyła niepowtarzalny, autorski styl. Jej dzieła są efektem technologiczno-artystycznych eksperymentów dokonywanych w laboratorium pracowni. A jest to niezwykła pracownia, niemal alchemiczna, położona blisko nieba, na poddaszu. Ukośne linie więźby dachowej odnajduję nieraz w obrazach.

Konsekwencja, wrażliwość i pasja, z jakimi Iza Kostiukow podąża swoją drogą wzbudzają szacunek i podziw. I ukłucie zazdrości czasem też”.

Tekst do katalogu wystawy – fragment /dr hab. Natalia Wegner (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu)

Katalog online (Issuu.com)

IZA KOSTIUKOW urodziła się w Giżycku. Studiowała w ASP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Dyplom w pracowni prof. Jacka Jagielskiego uzyskała w 1993 r. Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręgu Warszawskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe.

Uczestniczyła w wielu wystawach oraz plenerach artystycznych o randze międzynarodowej. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych m.in we Francji, Włoszech, w Niemczech, Turcji, Bułgarii, Czechach, na Słowacji i Litwie. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne oraz zbiorowe.

Pracuje w Galerii Centrum Kultury i Sztuki – Wieża Ciśnień w Koninie, gdzie prowadzi zajęcia w pracowni rysunku i malarstwa. Jest też kuratorką plenerów malarskich. W latach 2013 i 2014 we współpracy z ABC Gallery w Poznaniu organizowała Międzynarodowe Plenery Artystyczne – Summer Jam.

W 2011 r. wyróżniona przez Prezydenta Konina Odznaką Honorową: Za zasługi dla miasta Konina. W roku 2017 przyznano jej statuetkę Kariatydy w kategorii: Twórca – za konsekwentną postawę malarską oraz upowszechnianie sztuk plastycznych.

„W twórczości konsekwentnie używam malarstwa w technikach mieszanych do  przetwarzania świata emocjonalnego własnego wnętrza na abstrakcyjne, ekspresyjne kompozycje. Podkreślam wielką wagę emocji jako punktu wyjścia. Dążąc jednak do wyrafinowania formy, zawężam gamę kolorystyczną. Malowanie jest dla mnie procesem rozważania powstającej na płótnie sytuacji, by z niej uchwycić jedną myśl. Ograniczam kolor, pozostawiając kontrast, by syntetyzować duży ładunek emocjonalny w formę wyciszoną i uproszczoną”.