Przejdź do treści
Oskard-archiwum 11 maja 18:00

Spektakl Polskiego Teatru Tańca „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” – Gala Konkursu o statuetkę Kariatydy

11 maja 2023 r. Centrum Kultury i Sztuki w Koninie ogłosiło laureatów tegorocznej 23. edycji Konkursu o statuetkę Kariatydy.

Konkurs obejmuje swym zasięgiem subregion koniński (Konin oraz powiaty: koniński, kolski, słupecki, turecki).

Celem Konkursu jest uhonorowanie wyróżniających się animatorów kultury oraz osób tworzących i wspierających kulturę, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju kultury w ww. regionie.

I Kategoria ANIMATOR KULTURY

Otrzymuje: Mirosław Pacześny

Za konsekwentne i niestrudzone bycie nienadętym człowiekiem z orkiestrą

Laudacja:

Mirosław Pacześny. Muzyk, instrumentalista, dyrygent orkiestr dętych. Przez 15 lat trębacz Orkiestry Dętej PAK KWB Konin, od 2014 roku jej dyrygent i kierownik artystyczny, a obecnie prezes nowopowstałej Fundacji „Konińska Orkiestra Koncertowa” i kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP Rzgów. Kreatywny, otwarty, jeden z organizatorów życia kulturalnego miasta. Pod jego batutą zespół w górniczych mundurach jest wizytówką Konina i powiatu konińskiego. Dbałość o jak najwyższy poziom artystyczny zespołu i wydarzeń przez niego organizowanych to jego znak rozpoznawczy. Muzyk i człowiek wysokich lotów. Podobno gdy Orkiestra PAK KWB gra, to jej dyrygent wręcz… fruwa.

II Kategoria TWÓRCA

Otrzymuje: Dorota Pasek

Za umiejętne kreowanie porywających światów w różnych gatunkach literackich

Laudacja:

Dorota Pasek. Fantastyczna pisarka i polonistka. Autorka opowiadań, powieści obyczajowych i fantasy, animatorka działań w obszarze teatru, kultury, wolontariatu. To pod jej okiem powstają nagradzane już spektakle „Teatru Anonimowego Aktora” w I Liceum Ogólnokształcącym w Koninie i to w znacznej mierze dzięki niej udało się zebrać środki na restaurację fortepianu „Bechstein”. Empatyczna, życzliwa, kreatywna, zaangażowana społecznie. Obecnie pracuje nad kolejną powieścią, na którą już niecierpliwie oczekują wierni czytelnicy. Nie wyklucza, że kiedyś stworzy… potwora. Mowa o wampirze grasującym na ulicach Starówki i mającym swoje leże w zaklętych rewirach I Liceum.

III Kategoria SAMORZĄD LOKALNY

Otrzymuje: Paweł Szczepankiewicz

Za mądre panowanie na włościach, czyli szczególną pieczę nad lokalnym dziedzictwem

Laudacja:

Paweł Szczepankiewicz. W 2007 roku był najmłodszym wójtem w Polsce. Dziś Paweł Szczepankiewicz jest jednym z włodarzy najlepiej dbających o dziedzictwo kulturowe. To dzięki jego staraniom, w Wierzbinku udało się wprowadzić kulturę do pałacu! Swoje siedziby mają w nim filia Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie oraz Gminny Ośrodek Kultury. Generalny remont XIX-wiecznego obiektu kosztował 5 milionów złotych, a gmina sięgnęła między innymi po dofinansowanie z  WRPO. Pałacowa perła to jednak nie koniec. W planach Pawła Szczepankiewicza jest jeszcze odnowienie stuletniego spichlerza.

IV Kategoria MECENAS KULTURY – SPONSOR

Otrzymuje: Lidia Dobersztyn, Bank Spółdzielczy w Słupcy. 

Za troskę o właściwy bilans, czyli równowagę pomiędzy cennym wpływem a bezcennym wsparciem

Laudacja:

Lidia Dobersztyn. Prezeska Banku Spółdzielczego w Słupcy, który od ponad 120 lat niesie pomoc i wsparcie licznym instytucjom, organizacjom i stowarzyszeniom. W 2022 roku słupecki bank przyznał w sumie 47 dotacji na łączną kwotę 57 tysięcy 550 złotych. Wspiera między innymi „Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą” , „Wawrzynki Słupeckie”, finały WOŚP oraz liczne bale, dożynki, festyny, jubileusze, koncerty. Nie sposób wymienić wszystkich obdarowanych. Serce Banku jest ogromne, a kultura znalazła w nim swoje miejsce. Takiej otwartości na potrzeby lokalnego środowiska nie da się przeliczyć na żadne pieniądze, choć… oczywiście można.

V Kariatyda NOVA

Otrzymuje: Szantal Strzelińska

Za determinację w eksplorowaniu materii teatralnej i filmowej oraz sięganie w tych poszukiwaniach do lokalnych korzeni

Laudacja:

Szantal Strzelińska. Studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Zamiłowania: aktorstwo, reżyseria, kostiumografia. Wyreżyserowała i wyprodukowała kilka mniejszych form performatywnych w Łodzi, opartych na tańcu czy rekonstrukcji historycznej, etiud filmowych oraz trzy spektakle w Koninie: „Tribute to Cohen”, „Kwiaty polskie, czyli powiew łódzkiej przedwojennej awangardy w Koninie”, „Lamia” na motywach Odysei Homera. Eksploratorka nowego oblicza teatru. Pełna ekspresji właścicielka szafy z XIX-wiecznymi ubiorami, w której na próżno szukać… dresów i jeansów.

VI Kariatyda Wielka

Otrzymuje: Jan Sznajder

Jan Sznajder. Artysta wybitny, z imponującym dorobkiem i doświadczeniem. Poeta, malarz, rzeźbiarz, pisarz, działacz niepodległościowy, bez którego krajobraz Konina w zasadzie nie istnieje. Znany szerszej publiczności z wystaw, działalności edukacyjnej i publikacji. Autor między innymi książek: „Szkło bolesne – wspomnienia więzienne”, „Na obraz i podobieństwo”,  „W złowieszczych murach Rawicza i Wronek”. Artysta i myśliciel, o którym nie świadczą tylko jego dzieła, ale również interesująca biografia. Wielokrotnie nagradzany. Uhonorowany Kariatydą w kategorii „Twórca”. Organizator prywatnego muzeum sztuki ludowej. Jedna z najważniejszych postaci dla kultury Konina i regionu.


Spektakle Polskiego Teatru Tańca prezentowane są na scenach całego świata. Również w Koninie wielokrotnie mogliśmy podziwiać ten zespół w wielu fantastycznych przedstawieniach. Niedługo zawitają do nas ponownie, by uświetnić Galę Konkursu o statuetkę Kariatydy. Zaproszenia na to wydarzenie są do odbioru w kasie CKiS – DK Oskard. Zapraszamy w godzinach: 15.00-20.00. Jedna osoba może odebrać dwa pojedyncze zaproszenia.

Laureatów Konkursu o statuetkę Kariatydy, wybranych przez Kapitułę, ogłosimy 11 maja w CKiS DK Oskard (g. 18.00). To 23. edycja wydarzenia, które powstało z myślą o uhonorowaniu wyróżniających się animatorów kultury, osób tę kulturę w naszym subregionie tworzących i wspierających.

PTT zaprezentuje widzom spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”. Polski Teatr Tańca oraz kolektyw bodytalk zderzają ekstatyczny i wyzwalający taniec z duszną rzeczywistością pandemii.

Zwielokrotniając tytułową parę bohaterów, opowiadają jednocześnie kilka historii miłosnych o tym samym tragicznym finale. Budując analogię pomiędzy plagą koronawirusa i epidemiami czasów renesansu posługują się wielozmysłową paletą środków. Muzyka na żywo, głosy od szeptu do krzyku, karnawałowe kostiumy i eksplodujący młodzieńczą energią ruch – tworzą ekspresyjną przestrzeń dla najbardziej uniwersalnych ludzkich doświadczeń – miłości i śmierci.

Tytułowe Traumstadt balansuje pomiędzy miastem marzeń i miastem traum, w którym odwieczna potrzeba bliskości zderza się z przymusem społecznego dystansu, skazującego na samotność i fizyczne oddalenie.

Nagroda Złoty Yorick za najlepszą polską inscenizację na 26. Festiwalu Szekspirowskim 2022.

Twórcy:

koncepcja i choreografia: Yoshiko Waki
asystent choreografa: Rene Haustein
dramaturgia: Rolf Baumgart
scenografia i kostiumy: Nanako Oizumi
światła: Przemysław Gapczyński, Nanako Oizumi, Dariusz Szych
muzyka na żywo: Damian Pielka
Koprodukcja: Polski Teatr Tańca i bodytalk
Premiera: 20 i 21 czerwca 2021 w ramach Malta Festival Poznań
Czas trwania: 60 min
Rodzaj: teatr tańca

Spektakl bez ograniczania wieku, sugerowany dla widzów 14+

Projekt realizowany jest w ramach programu „Kultura Dostępna” organizowanego przez MKiDN, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt jest współfinansowany także z funduszy Samorządu Województwa Wielkopolskiego.