Przejdź do treści
Oskard Aktualności 25 - 26 kwietnia 2025 | Dom Zemełki i CKiS DK-Oskard

Spotkania i prelekcje w ramach 5. KONIŃSKIEGO FESTIWALU FOTOGRAFICZNEGO FOCUS NAD WARTĄ 2025

25-26 kwietnia 2025r. | Dom Zemełki i CKiS DK-Oskard
WSTĘP WOLNY na wszystkie spotkania i prelekcje

Przed uczestniczkami i uczestnikami 5. Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ ciekawe i inspirujące spotkania oraz prelekcje z uznanymi fotografami z Konina i całej Polski. Będzie to doskonała okazja do odkrycia nowych perspektyw różnych gatunków fotografii, osobistych spotkań z fotografami, niekończących się rozmów, a także zobaczenia, jak różni artyści postrzegają świat przez obiektyw. Podczas spotkań prezentowane będą prace zaproszonych fotografów, co da szansę na poznanie ich talentu i twórczości. Ich opowieści o podejściu do fotografii i własnych doświadczeniach pobudzą Waszą kreatywność i pomogą w zdobyciu nowej wiedzy na temat różnych technik, kompozycji, oświetlenia i edycji zdjęć. Nie lada gratką będą dla Was profesjonalne wskazówki na temat Waszego portfolio – dowiecie się, jak właściwie je budować i prezentować.
Przygotowujemy dla Was czas i przestrzeń do interesujących rozmów oraz wymiany wiedzy i doświadczeń. Spotkacie innych pasjonatów fotografii i nawiążecie cenne znajomości. Wstęp na wszystkie spotkania i prelekcje jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

HARMONOGRAM SPOTKAŃ I PRELEKCJI

25 kwietnia, Dom Zemełki (plac Wolności 16)

godz. 16.00
Sylwia Witasik
„Psi model na wybiegu”
Pasjonatka opowie o fotografowaniu czworonogów na wystawach psów rasowych, organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce. Dowiecie się, jak wygląda praca „psiego fotografa”. Z jakimi trudnościami mierzy się fotograf podczas takich wydarzeń? W jaki sposób się przygotować, aby uzyskać jak najlepsze kadry? Jakiego sprzętu używa w swojej pracy? Spotkanie dopełni prezentacja zdjęć. Będzie również czas na odpowiedzi na Wasze pytania.

Sylwia Witasik – Fotografka, uczestniczka wielu warsztatów i plenerów fotograficznych. Specjalizuje się w artystycznej i kynologicznej fotografii psów. Swoje dotychczasowe doświadczenie zdobyła na kilkuletnim fotografowaniu psów podczas wystaw psów rasowych organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce na terenie całego kraju. Uwiecznia nie tylko kadry z pokazu pupila w ringu przed danym sędzią kynologicznym, ale również tworzy fotografie przedstawiające walory anatomiczne charakterystyczne dla danej rasy w artystycznej odsłonie wykorzystując warunki i światło zastane podczas sesji. Członkini Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów.

godz. 17.00
Piotr Werner
„Piotr Werner i jego fotografia”
Podczas spotkania zanurzymy się w świecie fotografii Piotra Wernera, analizując jego wyjątkowe podejście do kompozycji, światła i koloru. Omówimy, jakiego sprzętu używa, jakie techniki oświetleniowe stosuje i w jaki sposób buduje atmosferę swoich zdjęć. Przyjrzymy się detalom technicznym – od parametrów ekspozycji po wybór obiektywów – oraz artystycznym decyzjom, które sprawiają, że jego fotografie wyróżniają się na tle innych. To spotkanie będzie okazją do zdobycia nowych inspiracji i lepszego zrozumienia, jak świadome operowanie sprzętem i światłem wpływa na finalny obraz.

Piotr Werner – Od ponad 15 lat zawodowo zajmuje się fotografią. Specjalizuje się w fotografii modowej i portretowej, a także w realizacji kampanii reklamowych. Jest ambasadorem takich marek, jak: GlareOne, Calibrite, Voigtländer, TetherTools oraz Newell. Oprócz sesji zdjęciowych, prowadzi warsztaty fotograficzne oraz liczne indywidualne szkolenia z fotografii i post-produkcji. Uwielbia tworzyć obrazy, które mają dużo charakteru i bawić się przy tym światłem. Jest autorem podręcznika fotograficznego „W świetle inspiracji” wydanego w 2021 roku. Piotr był wielokrotnie nagradzany za swoje prace, a jego fotografie były publikowane w znanych magazynach na całym świecie. W 2023 roku jedna z nich była wystawiona w galerii w Mediolanie, podczas Fashion Week.

26 kwietnia, CKiS-DK Oskard (Aleje 1 Maja 7a)

od 12.00 do 15.00
Sala multifunkcyjna nr 1

Stanowisko nr 1
Dawid Barylski
„Zróbmy razem zdjęcia, które się sprzedają!”

Nasz gość opowie o fotografii produktowej w e-commerce, a także o fotografii 360 i filmie 360°, które rewolucjonizują prezentację produktów online.
Jak sprawić, by zdjęcia naprawdę się sprzedawały?
Jak wykorzystać technologię 360° do lepszej prezentacji produktów?
Jakie triki i techniki pomogą osiągnąć profesjonalne efekty?
To nie wszystko! Podczas spotkania będzie też możliwość zrobienia zdjęcia produktu – jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda profesjonalna fotografia produktowa w praktyce, przyjdź, zobacz i doświadczaj!

Dawid Barylski – od 17 lat zajmuje się fotografią produktową, fotografią 360 stopni oraz fotografią portretową korporacyjną. Jest absolwentem Politechniki Poznańskiej na wydziale mechaniki, ale to fotografia stała się jego największą pasją i zawodową drogą. Przez lata współpracował z wieloma firmami z branży fotograficznej, zdobywając doświadczenie jako fotograf, grafik i retuszer.

Stanowisko nr 2
„PORTFOLIO – wskazówki i rady uznanych fotografów – jurorów fotobitwy”
12.00-13.00 Piotr Werner
13.00-14.00 Mirosław Jurgielewicz
14.00-15.00 Karolina Jonderko

Sala multifunkcyjna nr 2
13.00 – 14.00
Karolina Jonderko
„Fotografia to nie tylko ładny obrazek”
Wraz z uznaną fotografką długoterminowych projektów fotograficznych, będziemy zgłębiać następujące zagadnienia:
Czy zdjęcia muszą mówić same za siebie?
Czy tekst przy zdjęciach jest w ogóle potrzebny?
Czy zdjęcia muszą być ładne, żeby były zauważalne?
Co według Was powinno mieć idealne zdjęcie?

Karolina Jonderko (1985) Rydułtowy. Córka górnika i nauczycielki muzyki.
Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi.Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw – te zagadnienia odnajdziemy w cyklach “Autoportret z matką”, “Zaginieni”, “Reborn” i “Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty – najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy przykładaa niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.

Jej długoterminowe projekty były nagradzane zarówno w kraju, jak i za granicą, między innymi nagrodami World Press Photo, Magnum & Ideas Tap, Grand Press Photo czy Foto Visura.
W 2024 roku rozpoczęła studia doktoranckie na UKEN w Krakowie.
www.karolinajonderko.com

14.00-15.00/15.30
Piotr Werner
„Jak sprzęt fotograficzny i oświetlenie kształtują obraz”
Podczas prelekcji przyjrzymy się, jak dobór aparatu, obiektywów i technik oświetleniowych wpływa na estetykę i jakość zdjęć. Omówimy kluczowe aspekty sprzętu – od wyboru aparatu po właściwości obiektywów – oraz sposoby świadomego kreowania światłem. Skupimy się na praktycznych wskazówkach dotyczących pracy ze światłem naturalnym i sztucznym, a także na trikach, które pozwolą uzyskać profesjonalne efekty bez względu na budżet. Celem jest pokazanie, że to nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim jego świadome użycie pozwala tworzyć wyjątkowe fotografie.

Mirosław Jurgielewicz – dziennikarz, fotoreporter. Fotografuje od kilkudziesięciu lat. W latach 70. ubiegłego wieku członek Studenckiej Agencji Fotograficznej w Poznaniu, współpracownik ówczesnych pism studenckich, w tym tygodnika „ITD” i „Politechnika”. Autor i współautor wielu wydawnictw, w tym albumu „Konin – wszędzie blisko”, „100 lat Parafii św. Wojciech”, monografii Huty Aluminium Konin, Elektrowni Połaniec. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, m.in. „Z drugiej strony fajki”, „3 x portret”, „Nepal – miejsca których nie ma”, „Moje miasto Konin”. Swoje prace prezentował w galeriach w Polsce oraz na wystawach w Czechach, Hiszpanii, Francji, Niemczech i Rosji. Laureat kilkunastu konkursów i przeglądów, w tym Wielkopolska Press Photo, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Polska – Konteksty, ZG ZOSP, Złota Sztaluga.

Pracuje w Urzędzie Miejskim w Koninie w Wydziale Kultury, współredagując oficjalną stronę miasta www.konin.pl. Współpracuje także z konińskimi parafiami – św. Ducha, św. Wojciecha i św. Maksymiliana oraz parafią ewangelicką w Żychlinie, pełniąc w nich społecznie funkcję fotografa.

Wydawca i właściciel najstarszego pisma o fajkach, fajczarzach i fajkarzach Kalumet.pl

PARTNER: