Przejdź do treści
Wieża-archiwum 19 listopada 2021

Spotkanie autorskie z Robertem Ryszawą „Między wierszami”

Na zdjęciu twarz mężczyzny o ciemnych włosach, w średnim wieku, w okularach.
Robert Ryszawa

Robert Ryszawa pochodzi z Konina. Jego życiorys to dowód na to, że po 40-tce odkrywa się na nowo znaczenie własnej egzystencji. W czasach szkolnych należał do klubu szczypiornistów, następnie ukończył studia z marketingu i zarządzania oraz prowadził własny biznes. Odkrył też zamiłowanie do pszczelarstwa. Rok 2020 dał mu przewrót życiowy, otworzył na sztukę, skłonił do powrotu do pisania wierszy. Poprzez jogę i pracę z ciałem przyszło wyciszenie, które pozwoliło Robertowi zmienić nawyki, odkryć możliwości pracy nad sobą. Wraz ze zmianą przyszli wartościowi i cierpliwi ludzie, a Robert wypieka własny chleb.

Poezja Roberta Ryszawy jest utrzymana w postromantycznym tonie i staje się pretekstem do afirmacji esencjonalnej kobiecości. Autor poszukuje w tych relacjach z jednej strony elementu dopełniającego, z drugiej stara się odkryć, co różnicuje mężczyzn i kobiety. Można podejrzewać, że w zależności od perspektywy czytelnik odnajdzie nieświadomą akceptację patriarchalnych kodów, które ustawiają kobietę w roli muzy, gdzie, jak odgaduję, jest możliwa harmonijna koegzystencja płci, na przyjętych kulturowo zasadach. Jednak może się zdarzyć też tak, że inni znajdą tam krypto przedstawienia społeczno-kulturowej formy opresji, kiedy muza będąca natchnieniem poety, może zostać sprowadzona do roli przedmiotu męskiego pożądania. Dopóki bohaterkom podmiotu lirycznego udaje się tej kreacji unikać czytelnik wciągnięty jest w grę nierozstrzygalności, w której waloryzowanie tego, co męskie i kobiece rozgrywa się na trzecim piętrze iluzji.

Robert Brzęcki

Męskie spojrzenie na miłość. Autor używa słów z ich największą mocą, przyprawiając je emocjami, jak znakomitą potrawę. W tej poezji odnajdziesz uczucia, które wywołały kiedyś w Tobie euforię, szczęście, ból, strach. Podczas czytania – wszystkie wyjdą z zakamarków Twojego serca, abyś docenił ich ważność.

Ezo Oneir – wydawca

Zdjęcie portretowe młodej kobiety. Kobieta ma jasne, długie włosy zebrane na prawym ramieniu i nosi okulary.
Małgorzata Siemianowska

Spotkanie z Robertem Ryszawą poprowadzi Małgorzata Siemianowska.

Małgorzata Siemianowska – Kobieta Treściująca, która żadnej wizji (ani formy) się nie boi.
W Fabryce Treści tworzy teksty dodające magii biznesowi i życiu jej Klientów. Realizuje projekty dla kobiet: tworzy platformę szkoleniową, poprzez którą będzie uczyła przedsiębiorczynie, jak magicznie pisać o działaniach biznesowych; spotkania dla piszących – również poezję oraz kręgi słuchania.
Autorka debiutanckiego tomiku „Dziewczyna z Północy”, którego bohaterka – kobieta poszukująca – postanawia wynurzyć się głębi nieświadomości, by płynąć z prądem ku magicznemu życiu.
Małgorzata uwielbia pisanie ekspresywne, ludzkie historie, zanurzanie w jeziorze oraz być w nieustannym rozwoju.
Ceni w ludziach: szczerość, wrażliwość, mądrość życiową i konsekwencję.

www.malgorzatasiemianowska.pl

www.fabrykatresci.pl

Podczas spotkania wystąpi Stanisław Koziarski z akompaniamentem na gitarze.

Plenerowa scena. Młody mężczyzna siedzi w fotelu, grając na gitarze klasycznej.
Stanisław Koziarski