Przejdź do treści
Wydarzenia 26 stycznia 18:00

ŚRODY Z KINEM NIEZALEŻNYM 24. ZOOM-ZBLIŻENIA

W naszą pierwszą w nowym roku filmową podróż wyruszamy do Jeleniej Góry, gdzie od 24 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM ZBLIŻENIA. To inicjatywa skoncentrowana wokół światowego kina niezależnego.

Jej celem jest prezentacja kina autorskiego, ambitnego, o wysokich walorach artystycznych, poruszającego niezależną i oryginalną tematykę, a także promocja niezależnej sztuki filmowej.

Ponieważ ideą festiwalu jest konfrontacja dokonań twórców oraz prezentacja wszelkich zjawisk zachodzących w kinie niezależnym, formuła konkursów dopuszcza udział rozmaitych form. Nie ma żadnych ograniczeń tematycznych, a w konkursie mogą brać udział amatorzy, twórcy niezależni oraz studenci szkół artystycznych.

Organizatorem tego wydarzenia jest Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze.

24. – ostatnia edycja odbyła się – wyjątkowo – w październiku ubiegłego roku. Krótkie metraże, które zaprezentujemy podczas naszego seansu, walczyły o nagrody.

Gościem wieczoru będzie Daria Kopiec – autorka nagrodzonego w kategorii Najlepszy film animowany obrazu „Własne śmieci”.

W programie:

  1. „Własne śmieci” reż. Daria Kopiec, animacja, 6’25’’

Nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną, choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć, oprócz jedzenia, trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.

2. „Alicja i żabka” reż. Olga Bołądź, fabuła, 28’56’’

14-letnia Alicja zachodzi w niechcianą ciążę. Film opowiedziany z perspektywy dziecka, które ucieka w bajkowy świat wyobraźni przed rzeczywistością, w której lekarze nie chcą wykonać legalnej aborcji, a wszyscy, oprócz mamy, są przeciwko niemu. Zdobywca głównej Nagrody im. Lucjana Bokińca na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych uzasadnienie jury: „Każda bajka ma swoje przesłanie, ale i każda bajka musi się też kiedyś skończyć. Za przedstawienie w baśniowej formie procesu przejścia z czasu dzieciństwa w dorosłość i pokazanie, że aby stać się dorosłym to najpierw trzeba pozwolić sobie BYĆ dzieckiem”.

Laureat wielu nagród i wyróżnień na festiwalach w Łagowie, Nowej Soli, Krakowie czy Los Angeles.

3. „Opus Magnum” reż. Filip Bojarski, dokument,  37’

Znalazłem autobiografię mojego prawujka Wacława na strychu moich rodziców. Pisał o tajnej podziemnej organizacji, jaką założył w Łodzi w trakcie II Wojny Światowej. Nikt z rodziny nie miał pojęcia o jego sekretnym życiu. Zdecydowałem się wystawić monodram, aby pokazać niezwykłą przeszłość Wacława mojej rodzinie. Niestety, wszystko komplikuje moja słaba pamięć.

Film nagrodzony na festiwalach w Opolu, Świdnicy, Nowej Soli, Koszalinie.

  • II nagroda za Najlepszy film dokumentalny
  • Najlepszy film w konkursie polsko-czeskim

4. „Noamia” reż. Antonio Galdamez, fabuła,  25’

W nadmorskim mieście znaleziono ciało młodego chłopaka. Na miejsce przybywa komisarz Delman (Bartłomiej Topa). Szybko orientuje się, że znał ofiarę, a tajemnica chłopaka jest również jego tajemnicą… Śledztwo zaprowadzi go na osiedle Noamia.

Film wyróżniony i nagrodzony na festiwalach w Nowej Soli, Krakowie, Koszalinie, Radomiu.

Łącznie 105 minut
26 stycznia  I  18.00  Kino Kameralne
bilet 5 zł

Daria Kopiec to reżyserka filmowa i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i filmowe efekty specjalne (2003/2009) oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale reżyserii (2014/2020). Stażystka École Nationale Supérieure des Arts Visuels La Cambre w Brukseli na wydziale Film Animowany (2006/2007). Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uczestniczka programu Berlinale Talents Campus (2017). Rezydentka w Międzynarodowym Instytucie Teatru Lalek w Charleville – Mézières we Francji (2014). Jest niezależną artystką, współpracującą z różnymi instytucjami kultury, wielokrotną stypendystką. W swojej pracy zawodowej łączy pasję do filmu i teatru. Reżyseruje na scenach teatralnych w całej Polsce.

Jest laureatką Lauru Konrada – Głównej Nagrody 19. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” Katowice 2018 za spektakl pod tytułem „Zakonnice odchodzą po cichu”.  Doceniło go troje jurorów: Ewa Braun, Piotr Cieplak i Anda Rottenberg. Spektakl otrzymał podczas katowickiego festiwalu również Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy. Po raz pierwszy w historii tego konkursu jeden spektakl otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody. Ponadto zdobył dwie najważniejsze nagrody 9. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” – Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Główną. Otrzymał również trzy Złote Maski, w tym jedną z najważniejszych – w kategorii Spektakl Roku. Otrzymał również statuetki w kategorii: Muzyka oraz Scenariusz. Spektakl „Zakonnice odchodzą po cichu” zdobył w sumie 11 prestiżowych nagród. W rankingu „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi Miesięcznika TEATR 2018” był wyróżniony w trzech kategoriach: Debiut Reżyserski, Rola Kobieca, Muzyka. Był pokazywany w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych 2018. Brał udział w programie „Teatr Polska.

Daria Kopiec jest laureatką Grand Prix na Festiwalu Teatroteka Fest 2018 za „brawurę realizacyjną i konsekwencję w wyborze wyrazistych narzędzi współtworzących widowisko”za reżyserię teatru telewizji pod tytułem „Sprawa Rity G.” Na tym samym festiwalu film otrzymał jeszcze trzy nagrody; za scenografię, za pierwszoplanową rolę kobiecą i nagrodę Rektora AT dla studenta lub absolwenta tej uczelni. Film został zrealizowany w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych pod nazwą „Teatroteka”. Teatr Telewizji pt.: „Sprawa Rity G.” otrzymał międzynarodowe nagrody na 42. Montreal World Film Festival w Montrealu (2018), na Canada International Film Festival w Vancouver (2018), na Worldfest Independent Film Festival w Houston (2019).

Najnowszy autorski film animowany pod tytułem „Własne śmieci” (2020) otrzymał Srebrnego Lajkonika za najlepszy polski film animowany na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Wyróżnienie ALE KINO + na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Złotego Żmija – Grand Prix w konkursie ANIMA.PL na Festiwalu Filmowym Etiuda & Anima w Krakowie oraz wyróżnienie w kategorii animowanego filmu krótkometrażowego „za umiejętność opowiadania historii” na prestiżowym amerykańskim festiwalu SXSW: „Nagrodziliśmy Własne śmieci za mistrzowskie i eksperymentalne podejście do niezwykle istotnej historii. Stylistyczne wybory, humor, oprawa dźwiękowa, rozwijanie postaci i tempo akcji ożywiają temat, w którym nie jest łatwo przekraczać granice. A jednak tak właśnie się dzieje” – czytamy w uzasadnieniu wyróżnienia jury festiwalu SXSW w Austin w Teksasie.

Daria Kopiec jest stypendystką Programu Młoda Polska (NCK, 2018), dwukrotną laureatką stypendium twórczego MKiDN (2014, 2020), rezydentką w Międzynarodowym Instytucie Teatru Lalek (IIM) w Charleville – Mézières we Francji (2013), stypendystką dla artystów miasta Łodzi (Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi, 2013).

Od 2011 roku współpracuje Ośrodkiem Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach. Współrealizowała siedem Filmowych Kolekcji Opowieści Pogranicza. Wyreżyserowała siedemnastominutowy film animowany w tradycyjnych technikach animacji stop – motion, na podstawie książki Zofii Urbanowskiej pod tytułem „Gucio zaczarowany”. Film zdobył 4 międzynarodowe nagrody. Łącznie we współpracy z Pracownią Kronik Sejneńskich wyreżyserowała na przestrzeni lat 2011-2019 dwadzieścia siedem filmów animowanych. Współpraca z Ośrodkiem Pogranicze – sztuk, kultur, narodów na przestrzeni lat 2011-2020 zaowocowało ponad 20 nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Autorskie filmy zdobyły wiele nagród na międzynarodowych festiwalach; Własne Śmieci (animacja, 2020), Sprawa Rity G. (teatr telewizji, 2017), Kosmos (animacja, 2016), Pierwszy raz (krótki metraż fabularny, 2016), Gucio Zaczarowany (animacja, 2015), Rzeki (animacja, 2014), 7 edycji Filmowych Kolekcji Opowieści Pogranicza (animacja, 2012-2020). Aktualnie pracuje nad scenariuszem autorskiego filmu animowanego pod tytułem „Basen”.