Przejdź do treści
Wydarzenia 27 kwietnia 18:00

Środy z kinem niezależnym | Filmy krótkometrażowe nominowane do Oscara 2022

Od kilku lat jeden seans Środy z kinem niezależnym w roku przeznaczamy na prezentację oscarowych krótkich metraży. To za każdym razem emocjonujący wieczór. I choć wiemy już, że polska „Sukienka” nie została nagrodzona statuetką, to wciąż mamy okazję obejrzeć pełen zestaw pięciu krótkich fabuł, które zostały precyzyjnie wyselekcjonowane i stanowią filmowe wizytówki kinematografii poszczególnych krajów.

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. I niezależnie od czasem niezdrowych emocji czy kontrowersji, jakie wzbudzają, to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym ostatniego sezonu skumulowanym w jedno wyjątkowe doświadczenie filmowe. Jedna wizyta w kinie to zanurzenie się w spektrum opowieści, emocji i doznań wizualnych naraz! To niesamowite, inspirujące historie zaklęte w krótkiej, innowacyjnej formie.

Podczas naszego seansu 27 kwietnia zobaczymy pięć wyjątkowych historii. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.

W programie:

On My Mind / reż. Martin Strange-Hansen / Dania / 2021 / 18’

Henrik chce zaśpiewać żonie piosenkę. Koniecznie dziś, koniecznie już, teraz. To kwestia życia i śmierci, i… karaoke.

Please Hold / reż. K.D. Dávila / USA / 2020 / 19’

W niedalekiej przyszłości 20-letni Mateo zostaje aresztowany przez policyjnego drona i trafia do w pełni zautomatyzowanego więzienia bez możliwości ucieczki. Aby ujść z życiem, będzie musiał zmierzyć się z labiryntem skomputeryzowanej biurokracji amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i wyruszyć na poszukiwanie człowieka, który jako jedyny może wszystko naprawić.

Sukienka / reż. Tadeusz Łysiak / Polska / 2020 / 30’

„Sukienka” to opowieść o pożądaniu i kobiecej przyjaźni, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka. W główną rolę wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Film opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa. Jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

The Long Goodbye / reż. Aneil Karia / Wielka Brytania / 2020 / 12’

Riz i jego rodzina muszą zmierzyć się ze światem zewnętrznym, który gwałtownie wkracza w ich spokojne życie, i uporać z prawdziwymi emocjami, jakie żywi do nich ich przyszywany kraj. Opowiedziana z wyczuciem acz druzgocąca historia i przejmujący, poetycki krzyk prosto z serca. Jednym z autorów scenariusza jest nominowany do Oscara aktor Riz Ahmed, który wcielił się też w główną rolę w filmie.

Ala Kacchu – Take and Run / reż. Maria Brendle / Szwajcaria / 2020 / 38’

19-letnia Sezim chce spełnić swoje marzenie o studiowaniu w stolicy Kirgistanu. Kiedy zostaje porwana przez grupę młodych mężczyzn i zmuszona do poślubienia nieznajomego, jej życie rozpada się na kawałki. Odmowa jest równoznaczna z wykluczeniem ze społeczeństwa. Sezim desperacko szuka wyjścia z sytuacji, rozdarta między pragnieniem wolności a ograniczeniami, jakie narzuca jej kultura i tradycja jej własnego kraju.

Łączny czas: 121’