Przejdź do treści
Wydarzenia 30 marca 2022

Środy z Kinem Niezależnym – Grand Off Vol 2

Podczas marcowej Środy z kinem niezależnym kontynuujemy przegląd laureatów 15. Grand Off im. Witolda Kona – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata. Będzie to seans wyjątkowy, bo tak się składa, że w programie mamy nominowaną do Oscara „Sukienkę” Tadeusza Łysiaka (Warszawska Szkoła Filmowa) – zwycięzcę w aż dwóch kategoriach: Najlepszy Film Polski oraz Najlepsza Aktorka (Anna Dzieduszycka).

Niezależnie od decyzji amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – a nasz seans odbędzie się trzy dni po wręczeniu statuetek – będzie to konińska premiera tego krótkiego metrażu i jedyna okazja w Koninie do zobaczenia produkcji, która poruszyła jurorów ponad 40 festiwali filmowych na całym świecie.

Bezpośrednio po projekcji „Sukienki” wyemitujemy wywiad z reżyserem Tadeuszem Łysiakiem – materiał powstał podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima w Krakowie i został nam udostępniony dzięki uprzejmości Organizatora.

W programie:

Najlepsza Aktorka i Najlepszy Film Polski

The Dress / Polska / Tadeusz Łysiak / 2020/ 29’59’’

Pożądanie, seksualność i fizyczność – to najgłębsze pragnienia, które Julia tłumi podczas pracy w przydrożnym motelu. Pewnego dnia jej droga krzyżuje się z przystojnym kierowcą ciężarówki, który wkrótce staje się obiektem jej fantazji.

Najlepszy Scenariusz

So long, Paris! / Francja / Charles Dudoignon-Valade / 2019 / 17’28’’

Słodko-gorzka komedia o zbuntowanej nastolatce, która po niespodziewanym spotkaniu z kochankiem jej ojca akceptuje rozwód rodziców.

Najlepsza Scenografia

Let me be, dear / Malta / Samira Damato / 2021 / 14’11’’

Malta, 1964. Pewna rodzina pogrążona jest w finansowej i emocjonalnej zawierusze, gdy brytyjskie wpływy na Malcie zaczynają słabnąć. Aby uchronić matkę przed temperamentem ojca, Mariella, psotna dziewczynka, planuje się go pozbyć.

Najlepszy Aktor

Pappo e Bucco / Włochy / Antonio Losito / 2021 / 15’

Elia i Aldo to dwaj eksklauni. Od lat mieszkają razem, odizolowani od wszystkich i wszystkiego. Aldo od dawna prosi Elię o pomoc w zakończeniu cierpienia spowodowanego chorobą. Elia próbuje odwieść go od tego w każdy możliwy sposób, dopóki nie zorientuje się, że stan Aldo jest poważniejszy, niż myślał.

Najlepsza Animacja

Too Late / Polska / Kinga Syrek / 2021 / 15’34’’

Bohaterką jest Edie Sedgwick – modelka, aktorka i gwiazda filmów Andy`ego Warhola. Film jednak nie opowiada o jej związku z Warholem, ale o relacji z toksycznym ojcem. Trudne dzieciństwo rzuciło cień na jej dorosłe wypełnione uzależnieniami życie. Animacja stworzona w technice wycinanki.

Całkowity czas  106’
30 marca  I 18.00
Kino Kameralne
Bilet: 5 zł