Przejdź do treści
Archiwum do 31 października 2024 godz. 10:00-18:00

Stanisław Kośmiński „Wobec tradycji” | wystawa rzeźby

Zapraszamy na wystawę toruńskiego rzeźbiarza Stanisława Kośmińskiego. „Wobec tradycji” to wybór prac, jakie powstały w latach 2013-2024. Pojęcie tradycji organizujące ekspozycję nie jest traktowane hermetycznie, a ma stanowić oś zarówno tematyczną, jak i pole potencjalnych rozstrzygnięć w obszarze formy rzeźbiarskiej. Taka postawa owocuje sztuką, która jest opowieścią twórcy, a jednocześnie odbijają się w niej tęsknoty i doświadczenia odbiorcy.

Wystawa Stanisława Kośmińskiego przez wybór poetyckiej formy, ukorzenienie się w obszarze nurtu metaforycznego otwiera nas na świat mitów, symboli, alegorii, w które niezmiennie są wpisane los/przeznaczenie „jednodniowców”, jak człowieka nazywał Homer.

Wernisaż: 4 października, CKiS przy Okólnej 47a, g. 18.00, wstęp wolny.
Pozostałe dni zwiedzania płatne. Bilet w cenie 7 zł do kupienia w kasie DK Oskard, CKiS przy Okólnej, a także online.
Wystawa czynna do 30 października, od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 18.00.

Uwaga!

  • 21 i 31 października wystawa nieczynna
  • 25 października wystawa czynna od 10:00 do 14:00

O artyście:
Stanisław Kośmiński urodził się w 1987 r. w Zakopanem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (2007), kierunku Rzeźba (2013) oraz studiów doktoranckich w zakresie sztuk pięknych (2017) na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę dyplomową i rozprawę doktorską zrealizował pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Borcza, prof. UMK. Pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta w Katedrze Architektury Wnętrz i Rzeźby.
Autor siedmiu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad pięćdziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM oraz Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

„Pojęcie tradycji należy do najistotniejszych składników sztuki, bowiem każdy artysta, mniej lub bardziej świadomie obiera wobec niej pewną postawę, od odrzucenia i drwiny, poprzez obojętność, ambiwalencję, po szacunek, podziw i całkowitą afirmację.
Istotną inspirację w mojej twórczości stanowi zarówno tradycja rzeźby w drewnie, jak również samo drewno będące nośnikiem treści i wyrazu. Otwarcie na tradycyjne rzemiosło i warsztat nie oznaczają ograniczenia perspektyw, lecz wręcz przeciwnie stwarzają możliwość dla eksperymentów i poszukiwań formalnych.


Moje realizacje obejmują duże formy przestrzenne, prace ścienne o charakterze płaskorzeźb oraz małe formy rzeźbiarskie i medalierskie. Tematyka prac jest osadzona w treściach uniwersalnych związanych z człowiekiem, ale także inspirowanych naturą i życiem w konkretnym miejscu i czasie, będących refleksją nad kondycją współczesnego świata.


Na wystawie prezentowane są wybrane prace z lat 2013-2024, w których widoczny jest dialog z wielowiekową spuścizną rzeźby w drewnie oraz szeroko rozumianą tradycją, mającą istotne znaczenie w sferze religijnej i społecznej”. | Stanisław Kośmiński