Studium bursztynu | wystawa poplenerowa
Galeria CKiS Wieża Ciśnień OFF GALLERY zaprasza na wystawę prac poplenerowych „Pracowni pod Galerią” pt. „Studium bursztynu”.
Wernisaż w piątek 21 marca o 18:00 w CKiS przy Okólnej.
Wystawa czynna do 11 kwietnia. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.
W godz. 10:00-16:00 bilet wstępu w cenie 10 zł, w godz. 16:00-18:00 wstęp wolny.


Artystki/artyści, których prace zobaczymy na wystawie:
Bożena Bielińska, Lidia Budnik, Teresa Byczkowska, Jolanta Galikowska, Barbara Lisiak-Struglińska, Beata Makowska, Jan Markaczewski, Wanda Michałek, Jolanta Musiał, Jolanta Ogorzałek, Witold Pawlaczyk, Joanna Podryban, Małgorzata Wanot, Agata Wilczewska, Aldona Wojciechowska, Anna Szwankowska, Małgorzata Topolska.


Komisarz pleneru Izabela Kostiukow:
Pomysł zorganizowania pleneru przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie powstał wiele lat temu. Jest on adresowany do osób uczestniczących w zajęciach plastycznych „Pracowni pod Galerią”. To kolejna edycja wyjątkowych spotkań twórców nieprofesjonalnych.
Choć tradycyjna formuła plenerów przetrwała głównie w ramach szkolnictwa artystycznego i jako forma życia grup nieprofesjonalnych to uważam, że ich organizacja ma głęboki sens. Współczesne tego typu spotkania dowodzą, że artyści konfrontują się ze sobą nawzajem oraz z własnym postrzeganiem świata.
Istota pleneru w Sopocie polegała bardziej na wspólnym przebywaniu ze sobą, rozmowach, które stały się warsztatami konfrontacji artystycznej.
Efektem letniego spotkania i wymiany poglądów jest doskonała wystawa poplenerowa składająca się z siedemnastu obrazów. A tematem jest różnorodnie przedstawiony bursztyn.
Dziękuję wszystkim artystom za uczestnictwo w tym spotkaniu plenerowym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego artystycznego wydarzenia.


Bursztynowym szlakiem…
Lipiec 2024 powitał nas słoneczną aurą nad Bałtykiem. Sopot urzekł pięknem, klimatem wakacyjnego wypoczynku. Gdańsk to perełka!
Nasz plener malarski przebiegał zatem w radosnej atmosferze zwiedzania, bycia razem w grupie przyjaciół, atmosferze twórczych poszukiwań i artystycznych działań. Miały określony cel i motyw przewodni – wiedza o bursztynie.
Ruszyliśmy naszym bursztynowym szlakiem. Na początku oczywiście poszukiwania bursztynowych okruchów na plaży, wyprawa na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i poznanie „Życia w lesie bursztynowym”, „Skamieniałości w bursztynie”. Na trasie poszukiwań nie mogło zabraknąć Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku. Nowa siedziba muzeum oferuje zwiedzającym magiczny świat historii bursztynu i bursztyniarstwa w szerokim wymiarze kulturowym.
W zabytkowych wnętrzach ekspozycje skontrastowane półmrokiem, czernią i bogatym kolorytem bursztynowych okazów tworzą niezwykłą atmosferę. Kolekcje dzieł dawnych mistrzów i sztuki współczesnej budzą zachwyt.
Atrakcją była również wizyta w Starym Warsztacie przy Chlebnickiej. Prezentacja w maleńkiej pracowni artysty przybliżyła nam pracę bursztynnika pracującego tradycyjnymi metodami. Tu powstają bursztynowe precjoza a „starocie” poddawane są renowacji.
Wędrówki po galeriach jubilerskich, targowiskach były okazją do zakupu bursztynowych skarbów i upominków.
Dzisiejsza wystawa to efekt naszej wspólnej pasji i pracy pod kierunkiem, z dyskretną uwagą i pomocą naszej Izy Kostiukow, życzliwego wsparcia CKiS w Koninie.
Dziękujemy! Przed nami nowe wyzwania!
Uczestniczka pleneru Jolanta Ogorzałek

Obrazek wyróżniający wpisu – autorzy prac od lewej: Agata Wilczewska, Aldona Wojciechowska, Witold Pawlaczyk, Joanna Podryban