Przejdź do treści
Centrum-archiwum

Teatr cieni – kopalnia możliwości

Edukacyjny projekt „Teatr cieni – kopalnia możliwości” ma na celu rozwijanie twórczego potencjału i stymulowanie kreatywności uczestników amatorskiego ruchu teatralnego, jak również wspieranie kadr w procesie pracy teatralnej z dziećmi.

Propozycja dedykowana jest dwóm grupom: zespołom teatralnym działającym w subregionie konińskim wytypowanym do udziału w projekcie podczas 38. Konfrontacji Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie Wyobraźni” („Szpilka” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, „Iskierki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trąbczynie, „Psia kość” ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Miejskiego Domu Kultury w Słupcy) oraz nauczycielom i instruktorom prowadzącym takie zespoły w całej Wielkopolsce.

W ramach zadania zostanie zrealizowany  cykl warsztatów poświęconych technice cieniowej (dla dzieci 3 zajęcia wprowadzające, a następnie 3 spotkania rozwijające temat; dla dorosłych 5-dniowy kurs zakończony wieczornym pokazem na plaży). Na finał prezentacja profesjonalnego spektaklu cieniowego Teatru Figur z Krakowa w Kopalni Soli „Kłodawa” na poziomie 600 m pod powierzchnią ziemi. Te działania w nowatorski i nieszablonowy sposób spopularyzują wiedzę o teatrze cieni.

Wybór techniki cieniowej  w kontekście teatru dziecięcego  ma duże znaczenie. Przełamuje ograniczenia psychologiczne: ośmiela, uczy otwartości, kreatywności, rozwija wyobraźnię, kształtuje umiejętność współpracy. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym łatwiej jest schować się za czymś (maska, lalka – w tym wypadku cieniowa), aby faktycznie przemówić sobą. Kolejnym powodem uzasadniającym wybraną koncepcję jest duża atrakcyjność techniki cieniowej, która – czerpiąc ze źródeł sztuki teatralnej, dotyka zagadnienia tajemnicy w teatrze.  Z drugiej strony sięgnięcie po najnowsze zdobycze techniki pozwala nawiązać dialog ze współczesnością. To płaszczyzna, na której młode pokolenie może się spotkać z tradycją i za pomocą bliskich sobie narzędzi (np. multimedia) wejść w świat kreacji teatralnej. Projekt ten ma ambicję naruszenia stereotypu teatru jako nużącej i mało zrozumiałej formy scenicznej nieprzystającej do obecnych czasów. Chcemy, aby teatr nie kojarzył się dzieciom z nudną adaptacją szkolnych lektur czy sztampową inscenizacją znanych opowieści, ale by stał się intelektualną przygodą, w której nagrodą za podjęty trud jest odkrycie tajemnicy.

Elementy projektu:

Warsztaty I stopnia

Warsztaty II stopnia

Letnie warsztaty teatralne 2016

Spektakl w Kopalni Soli

Wystawa powarsztatowa

Teatr Figur Kraków

 
DOFINANSOWANO
ZE ŚRODKÓW
MINISTRA KULTURY
i DZIEDZICTWA NARODOWEGO

mkidn

PARTNERZY PROJEKTU:

herb_klodawa

Urząd Miasta i Gminy w Kłodawie

 ksk_logo
teatr_figur
gok_klodawa