Przejdź do treści
Oskard-archiwum wrzesień - listopad 2013

Teatr Polska 2013

W tym roku program TEATR POLSKA organizowany jest po raz piaty. Spośród rekordowej liczby zgłoszonych spektakli (stu pięciu) w objazd ruszy piętnaście, rekomendowanych przez Komisję Artystyczną. Od 19. lipca do 1. grudnia 2013 roku mieszkańcy ponad 100 miejscowości obejrzą 170 pokazów.

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej.

Celem programu jest promocja ciekawego repertuaru w ośrodkach mających utrudniony dostęp d oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Program ma otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez “Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tym roku program TEATR POLSKA organizowany jest po raz piaty. Zgłosiło się 105 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 15 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 15 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 104 miejscowości w całej Polsce.

Konińska publiczność zobaczy aż 4 spektakle

13 września 2013 21.00
KALINO MALINO CZERWONA JAGODO
Kalino Malino Czerwona Jagodo, Studio Teatralne Koło, Teatr Ochoty, Warszawa
scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski
obsada: Aleksandra Grzelak, Olga Omeljaniec, Natalia Sikora, Diana Zamojska
Cztery stare kobiety narzekające na zdrowie na przydrożnej ławce, na oczach widzów zamieniają się w młode dziewczyny, które opowiedzą historie stare jak świat: o pierwszym zauroczeniu, zalotach, miłości, małżeństwie i życiu, które nie zawsze było tylko „długie i szczęśliwe”. Wspomnienia podziałają na nie jak eliksir młodości. W umownej przestrzeni stworzą na powrót świat, który istnieje wyłącznie w ich pamięci. Znów przeżyją i odegrają to, co minione. Kiedy opowieść dobiegnie końca, z powrotem wrzucą na barki sto przeżytych lat. Komizm i refleksyjność spektaklu Igora Gorzkowskiego sprawia, że wytarte powiedzenie „mądrość ludowa” nabiera zupełnie nowego, przejmującego sensu.
Kiedyś to ja miałam nogi” – wzdycha Józia. I nagle cztery stare, schorowane, zmęczone życiem baby przenoszą się w czasie. Poznajemy historię ich życia, ale przede wszystkim młodzieńczych miłości. Młodość i starość, dojrzałość i naiwność, męskość i kobiecość, radość i tęsknota – przeplatają się w pieśniach, wspomnieniach i muzyce, budujących tą ponadczasową opowieść. Gdy kobiety wrócą na swoje stałe miejsce na ławce przed chatą, będą znowu stare, ale wspomnienia dodadzą im sił, by przeżyć kolejny dzień.
Spektakl “Kalino malino czerwona jagodo” to kolorowa, radosna i wzruszająca opowieść o kurpiowskich kobietach, w której wiele współczesnych dziewczyn odnajdzie także fragmenty własnych historii.
konsultacje etnograficzne i warsztat muzyczny: Weronika Grozdew – Kołacińska, Marcin Lićwinko

www.studiokolo.com

30 września 2013 18.00
AMATORKI
Amatorki, Teatr Wybrzeże, Gdańsk
autor: Elfriede Jelinek
reżyseria: Ewelina Marciniak
tłumaczenie: Anna Majkiewicz, Joanna Ziemska
adaptacja tekstu i dramaturgia: Michał Buszewicz
choreografia: Dominika Knapik
scenografia: Marta Stoces MizBeware
muzyka: Ala Masskotka (Zofia Wądołowska-Wiącek), Piotr Kubiak
obsada: Dorota Androsz, Katarzyna Dałek, Małgorzata Brajner, Piotr Biedroń, Piotr Domalewski, Krzysztof Matuszewski oraz Ala Masskotka
Brigitte i Heinz, Paula i Erich – na przykładzie tych dwóch par obserwujemy relacje damsko-męskie i miłość pozbawioną wszelkiej romantycznej otoczki, sprowadzoną do rozgrywki seksualno-finansowej. Ewelina Marciniak w inscenizacji ironicznego i przenikliwego tekstu Elfriede Jelinek pokazuje w „Amatorkach” świat, który choć opowiadany językiem pełnym emocji, opiera się przede wszystkim na kalkulacji, rywalizacji oraz planach kobiet wobec mężczyzn i odwrotnie. Związek jest tutaj tylko biznesową transakcją, dzięki której można spełnić życiowe pragnienia.
Spektakl zalecany dla widzów dorosłych.
www.teatrwybrzeze.pl

22 października 2013 18.00
FERDYDURKE
Ferdydurke, Wrocławski Teatr Lalek
autor: Witold Gombrowicz
scenariusz i reżyseria: Radosław Kasiukiewicz
scenografia: Paulina Raczkowska
muzyka: Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko
obsada: Kamila Chruściel, Józef Frymet, Radosław Kasiukiewicz, Patrycja Łacina-Miarka, Tomasz Maśląkowski, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko
Lalkowa inscenizacja powieści Witolda Gombrowicza koncentruje się wokół jednego z najważniejszych zagadnień „Ferdydurke” – problemu formy. Trzydziestoletni pisarz Józef zostaje poddany reedukacji, która ma na celu ponowne ukształtowanie jego osobowości i wpojenie powszechnie akceptowanych zasad i zachowań. W spektaklu Kasiukiewicza forma uruchamia sceniczną rzeczywistość, definiuje ją i narzuca interpretację. To nie język, nie logika wydarzeń, ale nadanie formy ma tu moc sprawczą, która uruchamia sceniczną rzeczywistość, definiuje ją i narzuca interpretację. Dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie jest swego rodzaju zabawą z publicznością – nie ma w nim wprawdzie typowej interakcji, ale aktorzy utrzymują z widzami bezpośredni kontakt.
www.teatrlalek.wroclaw.pl
zdjęcia: Paweł Kozioł

17 listopada 2013 godz. 18.00
DZIECI Z BULERBYN
Dzieci z Bullerbyn, Teatr Polski, Wrocław
autor: Astrid Lindgren
przekład: Irena Wyszomirska
adaptacja, reżyseria, reżyseria światła i opracowanie muzyczne: Anna Ilczuk
scenografia i kostiumy: Mateusz Stępniak
asystent reżyserki: Sylwia Boroń
obsada: Sylwia Boroń, Dagmara Mrowiec, Marta Zięba, Andrzej Kłak, Michał Mrozek, Marcin Pempuś
Powieść Astrid Lindgren od pół wieku wygrywa wszystkie plebiscyty na ukochaną książkę dzieciństwa. W tej opowieści jest to, za czym najbardziej we wspomnieniach tęsknimy i czego pragnęlibyśmy dla naszych dzieci: wspaniałe, wolne, szczęśliwe dzieciństwo, spędzone na zabawie i wśród przyjaciół. Inscenizacja wybranych fragmentów książki Astrid Lindgren inteligentnie i dowcipnie przywołuje beztroskę mieszkańców szwedzkiej osady, wciągając jednocześnie do udziału w przedstawieniu dzieci. To one stają się za każdym razem autorami scenografii wykorzystanej na scenie.
Uwaga: dzieci chętne do tworzenia scenografii proszone są o wcześniejszy kontakt z ośrodkiem kultury i powinny przybyć 45 minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Liczba miejsc w grupie scenograficznej jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat.
licencjodawcy: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, Warszawa, oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warszawa
www.bullerbyn.teatrpolski.wroc.pl