Przejdź do treści
Oskard-archiwum 24 września 20:30

Teatr Polska 2022: EXPERYMENT

„Experyment” – tekst inspirowany stanfordzkim eksperymentem więziennym Philipa Zimbardo z 1971 r. Niezwykle istotny głos w obecnych czasach.

Jak dobrze w rzeczywistości znamy samych siebie? Czy możemy z przekonaniem przewidzieć do czego bylibyśmy zdolni, lub czego nigdy byśmy nie zrobili w całkowicie nowych dla nas okolicznościach.

Co powoduje, że zwyczajni ludzie radykalnie zmieniają swoje zachowanie? Na co pozwalamy sobie pozostając anonimowymi? Czy i w jakim stopniu poczucie władzy i przypisane role zmieniają nas? Jak zło rodzi się w człowieku?

Transformacja zwykłych normalnych ludzi w krzewicieli zła, działa jak ślepota umysłowa, która przysłania myślenie i zaszczepia przekonanie, że inni to mniej niż ludzie.

Więzienie w spektaklu zbudowane zostanie na oczach widzów, a uczestnicy eksperymentu będą jednymi z nas. Granica między sceną a widownią zatrze się, wszyscy skonfrontują wiedzę o sobie.

Będziemy w środku procesu uwalniania zła w człowieku i chęcią zdominowania drugiej osoby.

Integralną częścią spektaklu teatralnego, będą projekcje i materiały filmowe przygotowane z myślą o „Experymencie”.


Fundacja Piotra Jankowskiego

Czas trwania: 1:20.
Grupa wiekowa: młodzież i dorośli
Scenografia: Robert Rumas
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Dramaturgia: Piotr Jankowski
Data premiery: 27 października 2020
Miejsce premiery: PRZESTRZEŃ POSTOCZNIOWA „PLENUM” GDAŃSK

OBSADA

Wojciech Dolatowski, Dominik Fijałkowski, Marta Jankowska, Piotr Jankowski, Magda Kasperowicz, Klara Kaszkowiak, Dominika Kozak, Mateusz Miernik, Anna Nowak, Julia Ostaszewska, Monika Pawłowska, Jan Popis, Marek Puchowski, Mateusz Sikorski, Justyna Stankiewcz.

INNI REALIZATORZY

Reżyseria, koncept muzyczny: Piotr Jankowski
Scenografia: Robert Rumas
Kostiumy: Katarzyna Zawistowska
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Film i video-projekcje: SOCOlab
Plakat: Dorota Nieznalska