Przejdź do treści
Wydarzenia 25 listopada 19.00

Teatr Polska 2022: Tyran

Obchodzona w tym roku setna rocznica premiery filmu „Nosferatu – symfonia grozy” w reżyserii F.W. Murnaua stała się dla twórców pretekstem do twórczego wykorzystania postaci wampira – Nosferatu i zbadania zjawiska tyranii we współczesnym teatrze.

Punktem wyjścia do pracy nad „Tyranem” jest problem wykorzystywania innych ludzi do własnych celów, żerowania na ich energii i pomysłach. Twórcy pragną obśmiać zależności, które istnieją nie tylko w teatrze, ale w każdym zamkniętym światku.

Postać Nosferatu będzie w przedstawieniu symbolem tyrana-reżysera, wysysającego z aktorów ich twórczą energię. Wampiryzm zostanie tutaj ujęty w kontekście wspólnoty pewnego pragnienia: pragnienia przekraczania własnej śmiertelności, pragnienia posiadania władzy, brania od innych garściami i nierozliczania się z tego.

Przedstawienie koresponduje również z estetyką kina ekspresjonistycznego, zarówno światła, jak i ruch podkreślają silne inspiracje ekspresjonizmem.


Czas trwania: 75 min.
Grupa wiekowa: młodzież i dorośli
Scenografia: Lidia Kanclerz
Choreografia: Jakub Lewandowski
Muzyka: Patrycja Hefczyńska
Dramaturgia: Justyna Tomska
Data premiery: 22 kwietnia 2022
Miejsce premiery: Wrocław

OBSADA

Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Wojciech Furman (Gościnnie), Anna Nabiałkowska, Jakub Pewiński (Gościnnie), Monika Rostecka

INNI REALIZATORZY

reżyseria i choreografia: JAKUB LEWANDOWSKI
scenariusz i dramaturgia: JUSTYNA TOMSKA
scenografia i kostiumy: LIDIA KANCLERZ
muzyka: PATRYCJA HEFCZYŃSKA
reżyseria światła: PAWEŁ MURLIK
asystentka reżysera: NATALIA DINGES