Przejdź do treści
Archiwum wrzesień - listopad

Teatr Polska 2023

Teatr Polska – sztuka bycia razem!

Teatr pełen emocji i niezapomnianych wrażeń znów w Koninie! Jesień w Centrum Kultury i Sztuki zapowiada się bardzo ekscytująco i jeśli kochacie dobre spektakle, rezerwujcie już czas i bilety!

Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć od września do listopada siedem przedstawień i co zawsze cieszy – wśród nich znajdą się opowieści dedykowane zarówno dorosłym, młodzieży, jak i dzieciom!

Mamy też niespodziankę z okazji 15. urodzin Teatru Polska. Jeśli kupisz bilet na jeden ze spektakli w ramach projektu Teatr Polska w CKiS w Koninie, otrzymasz bezpłatną wejściówkę na spektakl „Kaspar”!

UWAGA! Liczba wejściówek jest ograniczona! Można je odebrać w kasie CKiS-DK Oskard. Jeśli kupiłeś/kupiłaś bilet przez Internet i chcesz odebrać wejściówkę, pokaż zakupiony bilet online w kasie.

Jakie historie pojawią się na scenie CKiS-DK Oskard?

Literacki wrzesień 

Pierwsze teatralne spotkania zakorzenione są w literaturze. Rozpoczniemy od spektaklu  „Beton”, czyli historii o gdańskim falowcu opowiedzianej z przymrużeniem oka. Scenariusz sztuki powstał na podstawie nagradzanej książki Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”. 

Kolejne przedstawienie to spotkanie z mistrzem Wyspiańskim i jego dramatem „Sędziowie”, czyli prawdziwy rarytas dla teatromaniaków. Jest tu i miłość, i tragedia, a także konflikt pokoleń oraz rozczarowanie ziemskim porządkiem. 

Ostatni wrześniowy spektakl to „Kafka: [tekst urywa się]”. Przedstawienie składa się z poruszających, mniej znanych tekstów wybitnego Franza Kafki, którego setna rocznica śmierci przypada w 2024 roku.

Październik na faktach

Październik będzie należał do historii opartych na faktach. Pierwszy spektakl  „Kaspar”opowiada o „wilczym dziecku”, chłopcu, który wychował się bez kontaktu z ludźmi, zamknięty w małym pomieszczeniu. Pewnego dnia pojawia się w Norymberdze… Czy mieszkańcy ulitują się nad nim?

Druga sztuka „Nieostrość widzenia” (wydarzenie towarzyszące projektowi Teatr Polska w Koninie) to opowieść o Zofii Książek-Bregułowej, aktorce, łączniczce AK, która straciła wzrok podczas Powstania Warszawskiego, ale nie porzuciła marzeń o scenie. W roli głównej – wspaniała Ewa Ziętek! 

Listopad dla młodszych widzów

Wyjątkowy, zamknięty spektakl dla uczniów, czyli „niezgoda.jpg”, pojawi się późną jesienią w jednej z konińskich szkół. To przedstawienie, które opowiada o przyjaźni i o tym, kiedy czujesz, że ją tracisz; o różnicy między tym, kim jesteś, a tym, jak widzą cię inni.

Ostatni spektakl w teatralnym programie to „Złodziej czasu” – magiczna, wciągająca bez reszty opowieść o dziewczynce spędzającej ferie w starym domu swoich dziadków. Dzieci będą się na nim świetnie bawić, a dorośli choć na chwilę, przestaną pędzić. A wszyscy – dobrze spędzą CZAS.

Bilety w bardzo atrakcyjnej cenie 20 zł nabyć można w kasie Oskardu oraz na stronie ckis.konin.pl.
Zapraszamy i do zobaczenia!

PROGRAM

20.09.2023 g. 19:00 | CKiS-DK Oskard
Beton
Miejski Teatr Miniatura

22.09.2023 g. 12.00 | CKiS-DK Oskard
Sędziowie
Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

29.09.2023 g. 19.00 | CKiS-DK Oskard
Kafka: [tekst urywa się]
Teatr Ósmego Dnia

6.10.2023 g. 20.00 | plac przy CKiS-DK Oskard
Kaspar
Teatr Biuro Podróży

28.10.2023 g. 18.00 | CKiS-DK Oskard
Nieostrość widzenia – wydarzenie towarzyszące projektowi Teatr Polska w Koninie
Teatr Kwadrat im. E. Dziewońskiego

16.11.2023
niezgoda.jpg
Teatr Zagłębia
Spektakl zamknięty. Sprzedaż biletów nie jest prowadzona.

17.11.2023 g. 18.00 | CKiS-DK Oskard
Złodziej czasu
Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze im. Bogdana Nauki

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest w 2023 po raz piętnasty. Do tegorocznej, jubileuszowej edycji Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 15 przedstawień:

Arcadia, Teatr KTO, reż. Jerzy Zoń

Beton, Miejski Teatr Miniatura, reż. Michał Derlatka

Drzewo życzeń, Teatr im. H.Ch.Andersena w Lublinie, reż. Mateusz Przyłęcki

Every Minute Motherland, Fundacja Teatru Trans-Atlantyk, reż. Maciej Kuźmiński

Kafka: [tekst urywa się], Teatr Ósmego Dnia, reż. Janusz Stolarski, Adam Borowski,

Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki

Kaspar, Teatr Biuro Podróży, reż. Paweł Szkotak

Kwiat paproci, Fundacja Teatr Latarnia, reż. Mateusz Tymura

Last minute, Fundacja Szafa Gra/Teatr Naumiony, reż. Iwona Woźniak

Margules.nieobecność, Fundacja Sceny Prapremier, reż. Łukasz Witt-Michałowski

Nieostrość widzenia, Teatr Kwadrat im. E. Dziewońskiego, reż. Wawrzyniec Kostrzewski

niezgoda.jpg, Teatr Zagłębia, reż. Justyna Łagowska

Sędziowie, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, reż. Anna Augustynowicz

Symulator, Białostocki Teatr Lalek, reż. Tomsa Legierski

WOLNE CIAŁA, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, reż. Marta Ziółek

Złodziej czasu, Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze im. Bogdana Nauki,

reż. Waldemar Wolański

Pokazy spektakli TEATR POLSKA trwają od 1 września do 30 listopada 2023 r.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska