Przejdź do treści
Oskard-archiwum 6 października 2018

Teatr Polska: GARDENIA

Portret czterech kobiet z jednej krakowskiej rodziny. Historia matki, córki, wnuczki i prawnuczki, które oprócz więzów krwi łączy coś jeszcze – alkoholowy nałóg. Temat przekazywanych w sztafecie pokoleń uzależnień posłużył autorce do stworzenia obrazu społeczeństwa od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego. To sztuka nie tylko o społecznej pladze alkoholizmu. To okrutne w swym realizmie zaprzeczenie romantycznej wizji kobiety, jako bogini ogniska domowego i strażniczki narodowych wartości.

Spektakl opowiada o problemie, który może dotknąć lub już dotyka wielu widzów. Jest kierowany zarówno do osób młodszych, bez względu na status społeczny czy zawodowy. Tzw. HFA (High-Functioning Alcoholic) to często kobiety sukcesu, prawniczki, lekarki. W ukryciu popijają zarówno gospodynie domowe, jak i celebrytki.

Przedstawienie ma częściowo charakter profilaktyczny, a nawet terapeutyczny. Stawiamy pytania o „dziedziczenie” alkoholizmu i zachowań psychopatologicznych, a przede wszystkim o stereotyp Matki – Polki. Jak zmienia się ten wizerunek, kiedy na jaw wychodzą słabości i traumy? Jak „przepracować” poczucie winy czy odrzucenia?

GARDENIA

reżyseria: Wojciech Urbański

Stowarzyszenie Kółko i Krzyżyk

obsada
Aneta Todorczuk-Perchuć (Kobieta I)
Agnieszka Przepiórska (Kobieta II)
Magdalena Górska (Kobieta III)
Hanna Konarowska (Kobieta IV)

inni realizatorzy
autorka tekstu: Elżbieta Chowaniec
reżyseria: Wojciech Urbański
scenorgrafia i kostiumy: Wojciech Urbański
muzyka: Natalia Babińska
światło: Paulina Góral

informacje
czas trwania: 60 min
grupa wiekowa: dorośli
scenografia: Wojciech Urbański
muzyka: Natalia Babińska
dramaturgia: Wojciech Urbański
data premiery: 3 marca 2018
miejsce premiery: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie