Przejdź do treści
Wydarzenia wystawa czynna do 16 kwietnia

W stronę słońca – wystawa fotograficzna Piotra Tylmana i Tomasza Gniewkowskiego

Wystawa czynna codziennie od 15:00 do 20:00

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie i Koniński Klub Fotograficzny Fajnych Fotografów zapraszają w piątek 24 marca o godz. 18.00 do Domu Kultury Oskard na wernisaż fotografii Piotra Tylmana i Tomasza Gniewkowskiego pt. „W stronę słońca”. Podczas zbiorowej wystawy, w głównym foyer Oskardu i w sali multifunkcyjnej zaprezentowanych zostanie 46 wielkoformatowych wydruków fotografii z dorobku konińskich fotografów. Będzie to nie lada gratka dla miłośników miejskiej rzeczywistości, jaki i pięknych krajobrazów o wschodzie i zachodzie słońca.

Jak pisze Piotr Tylman, wokół słońca obraca się nasz świat, nasze życie, nasz codzienny rytm. „Dla fotografa najlepsze momenty na uchwycenie świata to wschód i zachód słońca. Lubię rano wstać i uwiecznić ten moment dnia, kiedy wszystko się budzi. Piękne są również wieczory, kiedy podczas zachodu słońca góry, morza, doliny i miasta wyglądają zupełnie inaczej, a barwy są bardziej intensywne. Moje fotografie często przedstawiają ulice miast, moim zdaniem są niezwykle interesujące, jednak krajobraz pokazany w barwach o wschodzie i zachodzie słońca zachwyca wielu ludzi. Pokazane na tej wystawie fotografie zostały zrobione w miastach oraz poza nimi, gdzie motywem przewodnim było słońce, które jest życiodajną siłą dla naszej Ziemi, ludzi, zwierząt i roślin. Zdjęcia były zrobione w Polsce, Europie i Ameryce Północnej podczas moich podróży. Bardzo lubię robić fotografię uliczną i sportową, jednak wtedy nie skupiam się na słońcu, tylko na ludziach. Moje fotografie wykonuję aparatem cyfrowym Sony A7R3 oraz obiektywami marki Sony i Sigma. Często stawiam aparat na statywie oraz zakładam filtry na obiektyw”.  

Natomiast Tomasz Gniewkowski opisuje swoje prace tak: „Prezentowany zestaw fotografii przedstawia wycinki miejskiej rzeczywistości, przełamane dla kontrastu zdjęciami krajobrazowymi. Kadry zostały zarejestrowane w Koninie, Poznaniu, Wrześni, Uniejowie, Gdańsku i Gdyni oraz w znajdujących się w okolicach lasach, łąkach i innych terenach otwartych. Zdjęcia pochodzą z okresu 2019-2022. Fotografie zostały wyselekcjonowane i zestawione ze sobą w taki sposób, aby zachęcić odbiorców do zastanowienia się nad otaczającą nas miejską rzeczywistością i naturalnym środowiskiem, a w szczególności rolą i miejscem w nich dla człowieka…”

Piotr Tylman – właściciel biura rachunkowego, który od kilku lat jest członkiem Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów. Pasjonat fotografii, którą zainteresował się już w szkole podstawowej, czyli ponad 35 lat temu. Fotografia przewijała się w jego życiu cały czas, ale dopiero od kiedy dołączył do KKF pokazuje publicznie swoje fotografie na wystawach jako współautor. Największą przyjemność sprawia mu fotografia uliczna, fotografia krajobrazów oraz fotografia sportu (piłka nożna, biegi, triathlon).

Podczas podróży fotografuje piękne miejsca – najczęściej przyrodę, ale nierzadko odkrywa nowe oblicza swojego rodzinnego miasta – Konina. Uczestnik wielu warsztatów oraz plenerów, podczas których staje się lepszym fotografem. W 2021 roku jego zdjęcie zdobyło nagrodę publiczności podczas Konińskiego Festiwalu Fotograficznego „Focus nad Wartą”. We wrześniu 2022 roku współprowadził Plener fotograficzny GDAŃSK 2022 – KRAJOBRAZ I STREET PHOTO, zorganizowany przez CKiS w Koninie.

https://www.instagram.com/piotrtylmankonin/

Tomasz Gniewkowski – od urodzenia mieszkaniec Konina. Miłośnik nowoczesnych technologii, sztuk wizualnych i oczywiście fotografii. Stara się poszukiwać i uwieczniać w kadrach to, co w codziennym pośpiechu bywa niedostrzegalne. Fotografuje wszystko, co ciekawe, piękne, niezwykłe i intrygujące. Członek Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów, uczestnik licznych kursów i warsztatów fotograficznych, współautor wystaw fotograficznych.