Przejdź do treści
Centrum Aktualności 19 października 2024 12:00 - 18:00

WARSZTAT „LABORATORIUM RUCHU W TEATRZE”

dla kogo: nauczycieli, instruktorów teatralnych, wszystkich osób zainteresowanych tematem (18+)
kiedy: 19 października (sobota) I 12.00 – 18.00
gdzie: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie – Okólna 47A
koszt: 125 zł

Ruch jest językiem komunikacji, nośnikiem zmiany, narzędziem ekspresji, ale przede wszystkim jest przejawem naszej obecności w tu i teraz. To właśnie ruch daje świadectwo tego, że żyjemy, a podejmowane działania są odzwierciedleniem tego, w jaki sposób przejawia się nasze życie w teatrze codzienności. Świadomość roli, jaką tutaj odgrywamy, pozwala nam przenosić na deski teatru kreacje, które wynikają z autentyczności i umiejętności bycia w uważnej obecności najmniejszego ruchu. Ruchu, który towarzyszy nam nieustannie od chwili narodzin, aż do śmierci.

Zapraszamy do spotkania w u_ważnej obecności. Poruszymy tematykę ciała, obecności w nim, komunikacji poprzez ciało. Porozmawiamy o fenomenie zjawiska, jakim jest ruch i jego niemniej ważny cień – bezruch. Zadamy sobie pytania o to co żywe, autentyczne, ważne. Czeka nas dawka wiedzy, wymiana refleksji, odkrywanie worka praktycznych narzędzi, indywidualna praktyka w ruchu i działania w interakcji z partnerem / grupą.

Jak się przygotować?

  • zabierz ze sobą ciekawość nieznanego,
  • przyda się ulubiony notes na cenne spostrzeżenia,
  • wygodny strój do ćwiczeń (dres i ciepłe skarpety – by nie korzystać z obuwia),
  • dużo wody, by ugasić pragnienie,
  • przygotuj przykład zastosowania ruchu, który wywarł na Tobie wrażenie (link wyślij do 10 października na adres: p.pachulska-wojdak@ckis.konin.pl)

prowadzący: Michał Ratajski – od ponad 30 lat prowadzi badania i poszukiwania w zakresie ruchu, tańca, teatru (teatru codzienności). Obecnie wykładowca akademicki na kierunku Choreografia i Techniki Tańca w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie od 6 lat prowadzi przedmiot Kontakt Improwizacja (w ujęciu I_GO_SYSTEM). Równolegle prowadzi badania nad Praktyką I_GO_SYSTEM (IGS) w rozwijaniu kreatywności i skuteczności metodologii nauczania dla potrzeb rozwijania świadomości. IGS dotyczy pogłębiania uważności, obecności w ciele, kooperacji umysłu i udziału emocji w nabywaniu umiejętności, poszerzaniu granic możliwości i rozwijaniu komunikacji poprzez ciało, ruch, decyzję, działanie, skutek i odpowiedzialność za wynik. W swoich badaniach przygląda się również wpływowi języka tańca na rozwijanie twórczości w innych dziedzinach sztuki („Kontakt Improwizacja niepokorna dziedzina sztuki” – stypendium MKiDN). W ramach pracy akademickiej stworzył odrębne autorskie programy metodologii nauczania Kontakt Improwizacji dla kierunków: Techniki Tańca, Choreografia, Somatyka, Taniec Nowoczesny.

Twórca autorskiego programu „Sztuki Walki w Kontakt Improwizacji”, który przez 10 ostatnich prezentowany był na wielu międzynarodowych festiwalach na świecie oraz w Polsce. Pomysłodawca i twórca Festiwalu Kontakt Improwizacji FRU (13 edycji), założyciel Teatru Tańca KIJO (10 lat), współtwórca ogólnopolskiego projektu Akademii Kontakt Improwizacji – AKI (Warszawa, Poznań, Kraków, Łódź). Pomysłodawca i twórca pierwszego globalnego kalendarza wydarzeń CI (2008). Producent, reżyser, choreograf pewnej dotąd niepoliczonej liczby spektakli, zdarzeń performatywnych, video tańca. Do niedawana członek rady programowej Dotknij Teatru, kurator Sceny Tańca AOIA w Łodzi (4 lata) oraz… ponownie uczeń – łódzkiej szkoły Chow Gar Kung Fu. Wyznaje zasadę, że „dobry nauczyciel, to ten, który nie przestaje być uczniem, a pokora jest jedną ze ścieżek do zrozumienia więcej, niż już wiesz”. Odwołując się do idei Kung-Fu (ciągłego dążenia do doskonałości) nieśmiało nazywa się tancerzem, performerem, choć przede wszystkim czuje się nauczycielem z powołania. Czynnie podróżującym nauczycielem, jego wkład to wizyty połączone z kreatywnym dzieleniem się wiedzą w krajach takich jak: Polska, Rumunia, Litwa, Izrael, Ukraina, Chorwacja, Dania, Mołdawia, Włochy, Islandia, Hiszpania, Tajlandia, Austria, Słowenia. Od kilku lat podejmuje starania łączenia swej wiedzy z zakresu szeroko pojętego ruchu z dążeniami do życia w prostocie, ciągłego pogłębiania świadomości. To co składa się na I_GO_SYSTEM jest jego ścieżką i skromnym wkładem dla polepszenia świata, w jakim żyjemy.

Od kilku lat tworzy również przestrzeń pracy oraz wypraw dla Mężczyzn w idei I_GO_SYSTEM oraz komunikacji opartej na formule kręgu: „TRU MAN”, „Kuźnia Śmiałków”, „Męskie Poruszenie”. Jest także współtwórcą MANiFEST-u Zgromadzenia Mężczyzn. Z chęci dzielenia się wiedzą od lat wspiera takie inicjatywy festiwali świadomościowych jak: Festiwal Kocham Cię / Widzę Cię, Dreamersland, Conscious Man, Unity Waves, Men`s Medicine .

𝐖𝐢ę𝐜𝐞𝐣 𝐨 𝐈_𝐆𝐎_𝐒𝐘𝐒𝐓𝐄𝐌: FB: https://www.facebook.com/igosystem
Instagram: https://www.instagram.com/igosystem
Youtube: https://www.youtube.com/@I_GO_SYSTEM

𝐖𝐢ę𝐜𝐞𝐣 𝐨𝐛𝐬𝐳𝐚𝐫ó𝐰 𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐚ń: 𝐒𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚 𝐓𝐑𝐔 𝐌𝐀𝐍:
FB: https://www.facebook.com/TruManKuzniaSmialkow
Instagram: https://www.instagram.com/t_r_u..m_a_n/

𝐒𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚 𝐂𝐨𝐚𝐜𝐡_𝐌𝐞𝐧𝐭𝐨𝐫 𝐌𝐢𝐜𝐡𝐚𝐥 𝐑𝐚𝐭𝐚𝐣𝐬𝐤𝐢:
FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=61556567953021
Instagram: https://www.instagram.com/coach_mentor_michal_ratajski/

𝐒𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚 𝐌𝐀𝐍𝐢𝐅𝐄𝐒𝐓:
FB: https://www.facebook.com/ZgromadzenieMezczyzn
www.man-i-fest.pl

𝐒𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚 𝐄𝐊𝐒𝐏𝐄𝐑𝐘𝐌𝐄𝐓𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐏𝐑𝐙𝐄𝐒𝐓𝐑𝐙𝐄Ń 𝐑𝐔𝐂𝐇𝐔:
FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100086690011235
Instagram: https://www.instagram.com/experimental_movement_space/

UWAGA!!!
Przyjmujemy zgłoszenia do 10 października wyłącznie poprzez portal Strefa Zajęć (liczba miejsc ograniczona)
: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/65731

Instrukcja znajduje się pod tym linkiem: https://www.ckis.konin.pl/strefa-zajec-nowa-forma-zapisow-na-zajecia-artystyczne/

W powyższym terminie należy też przesłać kartę zgłoszenia adres: p.pachulska-wojdak@ckis.konin.pl

Płatności za udział w warsztacie można dokonać poprzez portal Strefa Zajęć lub tradycyjnym przelewem na konto CKiS Konin: 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776, wpisując w tytule „warsztat teatralny”, lub gotówką w kasie w CKiS przy ul. Okólnej 47a (poniedziałek-piątek 10.00-14.00).
kontakt: p.pachulska-wojdak@ckis.konin.pl, tel. 63 243 63 50.