Przejdź do treści
Wieża-archiwum 16 grudnia 18:00

WERNISAŻ KRYSTYNY RUMINKIEWICZ | SPOTKANIE AUTORSKIE | RECITAL

Przed nami wyjątkowe wydarzenie kulturalne w Galerii CKiS Wieża Ciśnień. Już w piątek 16 grudnia o 18:00 zapraszamy na wernisaż uznanej konińskiej malarki Krystyny Ruminkiewicz. Tego wieczora odbędzie się również spotkanie autorskie połączone z promocją książki „Soleil” Roberta Ryszawy i Krystyny Ruminkiewicz, a także recital Małgorzaty Karpińskiej i Aleksandry Górnej. Wystawa malarstwa czynna będzie do 13 stycznia. Polecamy!

„Malarstwo Krystyny Ruminkiewicz najczęściej jest wychylone w obszar zmysłowych przedstawień kobiecych i w wyjątkowo wyostrzony sposób stara się oddać złożoność i zmienność tych ekspozycji. Mimo różnych konwencji, artystka nie rezygnuje nigdy z estetyzacji, barwnych harmonii, tak aby odbiorcę ukoić i wprawić w sielski nastrój i pozytywną atmosferę. Melodyjność jej obrazów stanowi najbardziej znaczący element jej twórczości.

W jej pracach widz bez trudu dostrzeże wnikliwość, wrażliwość i czułość zarówno na modelki/modelów, świeżość kwiatów, tkliwość na barwę i harmonię kolorów. To wszystko wyraża jej szczery, bezinteresowny stosunek do sztuki i klasycznie pojmowanego piękna.  Tutaj trudno znaleźć prowokacje, co nie znaczy, że nie można odszukać prób oddania wewnętrznych stanów emocjonalnych, rejestrów ducha, istniejących po drugiej stronie oka. Instynktowne podążanie za kolorem, konsystencją farby, przejrzystość czy połysk malatury to efekt kreatywnych badań, by zbliżyć się do stanu wewnętrznego własnego i widza. 

Pomysł połączenia jej obrazów z wierszami Roberta Ryszawy aspiruje do unaocznienia wrażeń wzrokowych przez język, przełożenia emocji koloru na uczucia słowa. To niełatwa dla widza i czytelnika sytuacja, w której porządkowanie/odbiór odbywa się w relacji tego, co oglądamy i wrażeniach wywoływanych na umyśle widza/czytelnika. Słowo działa bezpośrednio na umysł. A oko i ucho jak przypominał Stanisław Witkiewicz gra rolę zaledwie okna, i to okna bez żadnych szyb.

Przełożenie aspektów malarskich na poetycką formę, przy całej odmienności tworzyw jest trudem znalezienia wspólnych rejestrów autorów. Tym bardziej, że przy stosowaniu podobnej formy, treści różni ich bez wątpienia temperament. A ten element czasami zdaje się kluczowy, by przypomnieć powszechnie znany pogląd Emila Zoli, że dzieło sztuki, to skrawek natury widziany przez pryzmat temperamentu” (Robert Brzęcki, kurator Galerii CKiS Wieża Ciśnień)

„Soleil” to wyjątkowa opowieść słowem i obrazem, uczta dla duszy powstała ze wspólnej kreacji dwójki bliskich sobie artystów. Ten efekt synergii wywołuje w czytelniku poczucie obcowania z siłą wyższą, ze źródłem od którego wszyscy pochodzimy. Znajdziemy tu połączenie talentów najwyższej klasy i opowieści o uniwersalnych prawdach duchowych. Poezja Roberta jest przejawem światła Jego duszy, wypływa z najszlachetniejszego miejsca Jego męskiego serca. Tu, w tomiku, mamy również przepiękne obrazy pani Krystyny Ruminkiewicz, które wraz z wierszami tworzą spójną całość, uzupełniając się, skłaniając do jeszcze głębszej kontemplacji…” (Kasia Polańska)

Krystyna Ruminkiewicz (1961 r. ) Malarka. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Warszawie, od 2012 roku właścicielką galerii autorskiej i pracowni w Koninie. Prowadzi warsztaty dla dorosłych i młodzieży, organizuje i współorganizuje plenery malarskie i spotkania artystyczne o randze międzynarodowej, współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Koninie. W swoim dorobku posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą m.in. w Belgii, Jordanii, Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, Francji i Monaco. Uczestniczka  plenerów i sympozjów i uczestniczka Art Fresh Festiwal (AFF) w Warszawie. Jej prace znajdują się u kolekcjonerów na całym świecie.

Są także wykorzystywane na okładki i jako ilustracje publikacji literackich. Prace Krystyny Ruminkiewicz zostały pokazane w przestrzeni miejskiej na przystankach MZK i autobusach w ramach projektu „Sztuka nas szuka”.

W 2015 r. otrzymała od Prezydenta Konina Odznakę Honorową: „Za zasługi dla miasta Konina”, natomiast w 2022 r. przyznano jej nagrodę Prezydenta Miasta Konina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Artystka definiuje swoją twórczość jako nieustanne poszukiwanie.