Przejdź do treści
Oskard-archiwum 21 października - 6 listopada

Wystawa Ao Ngan Wa „Where will they live?” – 6. WFF im. I. Zjeżdżałki

Zapraszamy na wystawę Ao Ngan Wa – artystki pochodzącej z Makao, absolwentki Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich pracach skupia się na przekształcaniu wspomnień i ich obrazów, próbując odkryć w tym procesie odmienne jakości i zawiłe znaczenia.

 Tak o swojej twórczości opowiada sama autorka:

Od kilku lat staram się zrozumieć, co tak naprawdę oznacza fotografia wernakularna. W książce ,,Imaginary everyday life” odnalazłam tekst Barbary Kirshenblatt-Gimblett, który dogłębnie mnie poruszył:

,,Fotografia wernakularna to taka, która straciła swój pierwotny cel, funkcję i wartość(…). Dopiero gdy takie zdjęcia zostaną odcięte od ich pierwszego życia, mogą kontynuować swoją podróż w nowej formie. Pytanie brzmi: do czego i dokąd zmierzają ?”

Zastanawiam się, ile żyć może przeżyć fotografia? Ile form i wartości mogą nieść obrazy? Jaki jest tego cel? Czy istnieje jakieś ostateczne miejsce ich spoczynku? Czy też, po zakończeniu się ,,procesu życiowego” obrazów, cykl zostaje powtórzony (w nieskończoność) ?

Te pytania kieruję również w stosunku do siebie samej. Jak zachowają się fotografie tworzone przeze mnie, gdy staną się wernakularne? Proces ten istnieje poza moją kontrolą i wyobraźnią.

Projekt składa się z fotografii mojego autorstwa w połączeniu z obrazami wernakularnymi. Nie staram się w nim odpowiedzieć na powyższe pytania, ale próbować spojrzeć na fotografię – nie jako kategorię, ale raczej jako proces.

Wystawa „Where will they live?” w Domu Kultury Oskard czynna będzie do 6 listopada. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Hasło 6. edycji Festiwalu „Krajobrazy wewnętrzne” odnosi się do otaczających nas zmian będących następstwem kryzysów klimatycznego, politycznego oraz pandemicznego. Koncentruje uwagę na tych postawach twórczych, które zwrócone są „do wewnątrz” i eksplorują zagadnienia związane m.in. z pamięcią, traumą, izolacją, wyobraźnią indywidualną i społeczną. Wydarzenia 6. edycji Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii zostały podzielone na Program Główny i Program Regionalny.

W ramach Programu Głównego odbędą się 4 wystawy na terenie Poznania, a także projekty wyłonione w ramach otwartego naboru pt. „Plac zabaw”. Rozwinięciem programu wystawienniczego będą towarzyszące im warsztaty, wykłady, seminaria i spotkania pogłębiające obszar tematyczny „krajobrazów wewnętrznych”.

Program Regionalny powstał w wyniku współpracy z instytucjami kultury, fotografami i fotografkami, teoretykami oraz teoretyczkami, a także grupami artystycznymi działającymi na terenie całej Wielkopolski. Bogaty i różnorodny program obejmuje szereg wystaw i wydarzeń, które odbędą się w: Gnieźnie, Kaliszu, Kleszczewie, Koninie, Krotoszynie, Koszutach, Międzychodzie, Mosinie, Nowym Tomyślu, Poznaniu, Pile, Pleszewie, Słupcy, Śremie, Trzciance, Trzemesznie, Wągrowcu i Zbąszyniu.

Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, odbywający się od 2012 roku, jest największym w województwie przeglądem fotograficznym ukazującym kondycję regionalnej fotografii, formy zaangażowania twórców i twórczyń w życie lokalnych społeczności oraz dokumentującym zmiany zachodzące w regionie i współczesnej rzeczywistości.