Przejdź do treści
Fotografia przedstawia na czarnym tle kolorową kulę
Wydarzenia 28 maja - 18 czerwca 2021

KFF FOCUS NAD WARTĄ: Wystawa fotograficzna Marka Lapisa „Granice barw”

Marek Lapis od lat podejmuje kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi zajęcia z poznawania medium fotografii z niesłyszącymi i niewidomymi. Podczas tworzenia współpracował ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Tym razem postanowił wniknąć w bardzo intymną oraz tajemną tkankę badań i zobaczyć barwy „oczami” niewidomych.

Zdjęcie przedstawia kolorowe plamy

„Podejmuję się refleksji nad różnicami i podobieństwami w postrzeganiu barw dwóch cywilizacji egzystujących obok siebie. Społeczność ludzi niewidomych czy niedowidzących jest ewidentnie wyjątkową, dobrze zorganizowaną strukturą. U osób widzących, udział wzroku w przyswajaniu danych z zewnątrz wynosi aż 83%, udział pozostałych zmysłów: słuchu, węchu, dotyku oraz smaku jest zdecydowanie mniejszy. Pojawia się trudne pytanie: jak niewidomi widzą kolory? Gdzie jest granica widzenia, a gdzie postrzegania barw. Oglądamy obiekty fotograficzne korzystając z ruchomego obrazu, z mapowania sensorycznego oraz węchu i wnikamy do obrazów z wnętrza gałki ocznej osób niewidomych. Docieramy do granic barw i je przekraczamy. Trudno przyjąć do wiadomości, że światy widzących i niewidzących mogą być… podobne” – mówi Marek Lapis.

Projekt „Granice barw” Marka Lapisa składa się z kilku części. To wielkoformatowe wydruki, wideo, obiekty fotograficzne i sensoryczne.

Na zdjęciu Marek Lapis z aparatem fotograficznym

Marek Lapis – absolwent Fotografii Intermedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Żywiec Zdrój. Uczestnik warsztatów Agencji Magnum oraz Ryszard Horowitz Workshop. Prowadzi Pracownie Fotografii Dokumentalnej i Fotoreportażu w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który realizował w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Uczestnik Canon Student Program Magnum Photos na festiwalu fotoreportażu i dokumentu Visa Pour L’Image Perpignan. Laureat konkursów fotograficznych m.in.: Leica Street Photo, IPA New York, PX3 Paris, B&W Spider Awards Los Angeles, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, BZ WBK PRESS FOTO. Do 1996 roku fotoreporter tygodnika WPROST, później pracujący w Agencji Fotograficznej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Oficjalny fotograf Organizacji Narodów Zjednoczonych na COP 14 w 2008 roku. Dyrektor artystyczny festiwalu Szamotulski Tydzień Fotografii.

PATRONAT

logo Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Wielkopolski