Przejdź do treści
Oskard-archiwum 19 listopada - 15 grudnia 2021

Wystawa Henryka Cześnika „Niebezpieczne zabawy”

„Niebezpieczne zabawy” to wystawa malarstwa Henryka Cześnika, jednego z najbardziej znanych i cenionych współczesnych polskich malarzy i rysowników, od ponad 35 lat aktywnego na międzynarodowej scenie sztuki. Malarstwo Cześnika wypływa z ducha rysunku – w jego dziełach to właśnie kreska jest nośnikiem treści i znaczeń. Powracającym motywem jego prac są zdeformowane sylwetki ludzkie. Jako środek przekazu artysta wykorzystuje różnorakie materiały, maluje m.in. na wielkoformatowych płótnach i prześcieradłach. Ekspozycja składa się w większości z prac powstałych w ostatnich 15 latach.

Henryk Cześnik wykreował własny, bardzo osobisty, aczkolwiek uniwersalny i natychmiast rozpoznawalny język sztuki. Dla jednej grupy odbiorców jest to surrealna i dramatyczna wizja otaczającego nas świata, inni zaś widzą w twórczości malarza niebywale przewrotne poczucie humoru i wspaniałą groteskę w odcieniu noir.

Henryk Cześnik „Odwiedziny rodziny na urodziny”

Zwiedzających przywitamy na wernisażu 19 listopada o g. 18:00. Będzie na nim obecny sam Henryk Cześnik, a o wystawie opowie Jerzy Zegarliński. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Aby zobaczyć ekspozycję w kolejnych dniach, należy zakupić bilet w cenie 15 zł, w kasie Oskardu lub online na stronie ckis.konin.pl. Zapraszamy codziennie od 14:00 do 20:00, aż do 15 grudnia.

Wystawa prac Henryka Cześnika „Niebezpieczne zabawy” przygotowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart.

Henryk Cześnik „Meksykański taniec”

Henryk Cześnik urodził się 12 kwietnia 1951 r. w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1977 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r., a od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach na całym świecie.

Rysowanie/malowanie/pisanie/obrazowanie. To malarstwo z ducha rysunku – tak chyba najprościej można zdefiniować technikę, ale i energię artystyczną Henryka Cześnika. W jego sztuce to kreska jest nośnikiem treści, znaczeń i dramaturgicznych zwrotów akcji. Zatem jest Cześnik rysownikiem, ale częściej pracującym na płótnach niż papierach. Lubi rozmach i duże formaty, najchętniej wielkości prześcieradła, czyli na przykład 200 x 130 cm. Cześnik w swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła – najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki.

Bogusław Deptuła