Przejdź do treści
Wieża-archiwum do 13 stycznia

Wystawa Krystyny Ruminkiewicz

Wystawę konińskiej malarki Krystyny Ruminkiewicz można oglądać do 13 stycznia 2022 r. Wstęp na wystawę 5 zł (soboty dla odwiedzających wystawy darmowe).

„Malarstwo Krystyny Ruminkiewicz najczęściej jest wychylone w obszar zmysłowych przedstawień kobiecych i w wyjątkowo wyostrzony sposób stara się oddać złożoność i zmienność tych ekspozycji” – pisze kurator Galerii Robert Brzęcki. „Mimo różnych konwencji, artystka nie rezygnuje nigdy z estetyzacji, barwnych harmonii, tak aby odbiorcę ukoić i wprawić w sielski nastrój i pozytywną atmosferę. Melodyjność jej obrazów stanowi najbardziej znaczący element jej twórczości.

W jej pracach widz bez trudu dostrzeże wnikliwość, wrażliwość i czułość zarówno na modelki/modelów, świeżość kwiatów, tkliwość na barwę i harmonię kolorów. To wszystko wyraża jej szczery, bezinteresowny stosunek do sztuki i klasycznie pojmowanego piękna.  Tutaj trudno znaleźć prowokacje, co nie znaczy, że nie można odszukać prób oddania wewnętrznych stanów emocjonalnych, rejestrów ducha, istniejących po drugiej stronie oka. Instynktowne podążanie za kolorem, konsystencją farby, przejrzystość czy połysk malatury to efekt kreatywnych badań, by zbliżyć się do stanu wewnętrznego własnego i widza”.

Krystyna Ruminkiewicz (1961 r.) Malarka. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Warszawie, od 2012 roku właścicielką galerii autorskiej i pracowni w Koninie. Prowadzi warsztaty dla dorosłych i młodzieży, organizuje i współorganizuje plenery malarskie i spotkania artystyczne o randze międzynarodowej, współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Koninie. W swoim dorobku posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą m.in. w Belgii, Jordanii, Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, Francji i Monaco. Uczestniczka  plenerów i sympozjów i uczestniczka Art Fresh Festiwal (AFF) w Warszawie. Jej prace znajdują się u kolekcjonerów na całym świecie.

Są także wykorzystywane na okładki i jako ilustracje publikacji literackich. Prace Krystyny Ruminkiewicz zostały pokazane w przestrzeni miejskiej na przystankach MZK i autobusach w ramach projektu „Sztuka nas szuka”.

W 2015 r. otrzymała od Prezydenta Konina Odznakę Honorową: „Za zasługi dla miasta Konina”, natomiast w 2022 r. przyznano jej nagrodę Prezydenta Miasta Konina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Artystka definiuje swoją twórczość jako nieustanne poszukiwanie.

Godziny otwarcia Galerii:

Poniedziałek nieczynne
Wtorek 12.00-18.00
Środa-piątek 10.00-18.00
Sobota 14.00-18.00 (wstęp wolny na wystawy)
Niedziela nieczynne