Przejdź do treści
Wieża-archiwum Wystawa czynna do 7 kwietnia 18:00

WYSTAWA MAGDALENY CHOMIAK „NIEISTNIENIE”

Wystawa czynna do 7 kwietnia

W kolejnych dniach bilet wstępu w cenie 5 zł do kupienia w DK Oskard, w Wieży Ciśnień i online (w soboty wstęp bezpłatny)

Wystawa tkaniny artystycznej autorstwa Magdaleny Chomiak pt. „Nieistnienie” z cyklu „Nieobecność” jest wynikiem namysłu nad tym, co jest „absurdem równie niemożliwym, co niewątpliwym”. Smuga cienia, jaka spowija prace, wydaje się wynikać z potrzeby stawienia czoła przed obojętnością świata i ludzi wobec naszej obawy przed nieistnieniem i próbą nieprzeniknionego doświadczenia; bramą tajemnicy, której mimo mitów nie daje się oswajać. Forma prac ukorzeniona w stereotypowo postrzeganych praktykach „kobiecych” potęguje napięcie doświadczeń wizualnych widza jako nie/realność wtórna, szyfr, zdeterminowany przez mityczny świat bezwarunkowy. (Robert Brzęcki)

„Tworząc, kontemplowałam przemijalność świata materialnego, wyrażonego poprzez medium tekstylne, przywołujące skojarzenie z wiotką, miękką, kruchą tkanką, ulegającą powolnemu rozkładowi. Szyjąc tkaniny przy użyciu delikatnej, włóknistej materii, łączyłam aspekt cielesny, biologiczny z geometryzacją i uproszczeniem form. Chciałam zasugerować stan oczekiwania, zawieszenia między trwaniem a jego kresem.

Wykonane obiekty z cyklu NIEOBECNOŚĆ odzwierciedlają w pewnej mierze poczucie lęku, zwątpienie w sens istnienia człowieka. Ciche, milczące są znakiem ludzkich słabości. Wyrażają melancholię, nostalgię za utraconą bliskością, czyimś życiem. Zawieszone w przestrzeni, symbolizują proces odchodzenia. (…) Odnosząc się do ponadczasowych wartości, stanowią odbicie nurtujących mnie zagadnień, krążących wokół kwestii piękna – brzydoty, trwania – zaniku, odrodzenia i śmierci”. (Magdalena Chomiak)

Na otwarciu wystawy wystąpi duet Pola Berensdorff i Tomasz Kurjata (gitary klasyczne).

Na wernisaż zapraszamy w piątek 17 marca o 18:00 do Galerii CKiS Wieża Ciśnień (wstęp wolny). W kolejnych dniach bilet wstępu w cenie 5 zł do kupienia w kasie DK Oskard, w Wieży Ciśnień, a także online (w soboty wstęp bezpłatny). Ekspozycja czynna do piątku 7 kwietnia.

O ARTYSTCE

Magdalena Chomiak – artystka, konserwatorka dzieł sztuki. Urodzona 25 października 1987 roku w Oleśnicy. W 2013 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie konserwacji i restauracji malarstwa i rzeźby polichromowanej pod kierunkiem prof. dr hab. Bogumiły Rouba. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w zakresie sztuk pięknych i konserwacji dzieł sztuki, tworząc cykl obiektów przestrzennych NIEOBECNOŚĆ.

Od 2019 roku pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta, prowadząc zajęcia w Pracowni rysunku, Technologii malarstwa sztalugowego. Zajmuje się malarstwem, kolażem, tkaniną artystyczną. Podejmuje zagadnienia związane z egzystencją człowieka. Tworzy prace w różnorodnych technikach, eksperymentuje z materią.

Bierze udział w międzynarodowych i ogólnopolskich plenerach malarskich, wystawach zbiorowych. Organizuje wystawy indywidualne. Uczestniczy w konferencjach naukowych poświęconych różnym zagadnieniom z dziedziny historii sztuki.

Laureatka konkursów: II Międzynarodowy Konkurs Ikonograficzny „Nowa Epifania Piękna” – wyróżnienie (2018); „(Nie)widzialny – sztuka inspirowana religijnie” – III miejsce (2021); „Szkic ma moc!” – III miejsce.