Przejdź do treści
Centrum-archiwum do 24 stycznia 2021

Wystawa: NAJPIĘKNIEJSZE SZOPKI BOŻONARODZENIOWE

Przełom grudnia i stycznia to czas na zaprezentowanie niezwykłych szopek zgłoszonych na Przegląd Twórczości Bożonarodzeniowej Anioły. To wydarzenie od ponad dwóch dekad realizowane było poprzez 3 konkursy – muzyczny, plastyczny i teatralny.

Mijający rok, tak inny i trudny, dość mocno ograniczył bezpośrednie uczestnictwo w życiu kulturalnym. Pewnym modyfikacjom uległ również Przegląd Anioły. Z oczywistych względów nie posłuchamy kolęd w wykonaniu zespołów i nie obejrzymy przedstawień jasełkowych. Natomiast trzecia część Przeglądu związana z tworzeniem szopek udała się doskonale.

Organizatorzy – Centrum Kultury i Sztuki oraz klasztor oo. Franciszkanów – dziękują autorom za tak wspaniałą aktywność i chęć udziału w konkursie. W tym roku zgłoszono 41 szopek.

A co można zobaczyć na wystawie? Niewątpliwie prace odzwierciedlają pomysłowość, dokładność i talent plastyczny uczestników. Wiadomo, że własnoręczne tworzenie szopek jest bardzo pracochłonne, ale uczestnicy świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem. Mamy tu misternie lepione, klejone, wycinane i rzeźbione figurki. Oczywiście pomysłów na ich wykonanie nie brakowało, wykorzystano: kolorową plastelinę, bibułę, papier, drewno, siano, mech, szyszki i masę solną. Ciekawe konstrukcje szopek powstały także z makaronu, plastikowych nakrętek, pachnącego piernika i klocków Lego.

Do tworzenia tych wyjątkowych szopek udało się zaangażować zarówno małych, jak i dużych. We wspólną pracę i zabawę włączyły się wszystkie pokolenia. Szopki powstawały indywidualnie, rodzinnie i grupowo.

Serdecznie zapraszamy do klasztoru oo. Franciszkanów i  FERIO Konin na wystawę odwołującą się do jednaj z najpiękniejszych świątecznych tradycji.

Oczywiście jeśli konkurs, to muszą być również nagrody. Ich wręczenie przewidziano na 24 stycznia 2021 r., w klasztorze oo. Franciszkanów. W jakiej formule się odbędzie, organizatorzy poinformują w późniejszym terminie.

Wystawę można oglądać:
24.12-04.01.2021 i 18-24.01.2021 – Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie
5-16.01.2021 – FERIO Konin 

 

24. KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH – ANIOŁY 2021 podsumowanie online