Przejdź do treści
Wieża-archiwum 14 sierpnia - 4 września 2020

Wystawa: STEFAN RUSIN „Pejzaże”

Ponad 30 pejzaży wewnętrznych będzie można zobaczyć na wystawie konińskiego poety i malarza Stefana Rusina. Pastele charakteryzują się interesującymi rozwiązaniami kolorystycznymi i eteryczną atmosferą. Wystawę otwieramy 14 sierpnia o g. 18.00  w Galerii CKiS WIEŻA CIŚNIEŃ. Zwiedzanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Stefan Rusin – malarz, poeta, eseista, krytyk literacki. Jest bardzo oryginalnym i interesującym medium sztuki, „pracującym” jednocześnie w słowie i obrazie. Jest czynny w obecnym życiu artystycznym środowiska.

Mury tajemniczego klasztoru 57x43

Mury tajemniczego klasztoru 57×43

Wydał 29 książek, wiele katalogów swej twórczości, ilustruje książki, czasopisma, okładki periodyków. Swoje malarstwo prezentował na 48 indywidualnych wystawach.

W całej plastycznej zawartości artysty przede wszystkim widać myśli i przeżycia osobiste. Jego malarstwo nazwać można poetyckimi imaginacjami, przedstawianymi w różnorodnych cyklach obrazów, gdzie tła i metafory nawiązują do nowej twórczej myśli polskiej, do jej estetyki duchowej, czyli sacrum i profanum. Większość jego obrazów to pastele oraz czarno-białe sztychy. Bywa, że Rusin także nie stroni od scen surrealistycznych, widzimy to właśnie w ciemnej pasteli lub w rysunkach tuszem, albo miękkim ołówkiem. Symbol jednak odgrywa w tej twórczości fenomenalną rolę. Artysta zamienia symbole utrwalone na nowe. Osobiście bywałem na jego wystawach. A dziś, biorąc pod uwagę dorobek twórczy, trzeba powiedzieć, że Rusin to hasło, to wciąż autonomiczna wypowiedź samotnika patrzącego na świat oczami filozofa, ale i mówcy sumienia, to opowieść wydostająca się na zewnątrz jakby z zapomnianej już Nirwany. Po latach patrzę na obrazy Stefana z równie pełnym zainteresowaniem jak kiedyś, czekam dalej na, co rusz, nowsze skojarzenia. Odnajduję w tym malarstwie przede wszystkim symbolikę humanistyczną.

Są u Rusina zmysłowe sceny, ujęte w stan przemijania, w poświaty dziwnego oczekiwania i sennej pasji oraz powidoków jawy, rozświetlone kolorami nostalgii i wspomnienia. Patrzę na jego twórczość już od ponad 20 lat i przyznam, jest to nieustanne poszukiwanie jakiegoś trwałego kształtu, rozdwojonego tropu jak u każdego ambitnego twórcy czującego swoją siłę.

Przejście do podziemnego świata 61x47

Przejście do podziemnego świata 61×47

Przed siedmiu laty napisałem o artyście tak: „Jest to świat radośnie niepokojący, świat słodkiego bólu… niespełnienia, świat nie rozszyfrowany, jak cała tajemnicza natura twórcy związanego najbardziej z naturą”.
O artyście, o jego obrazach, pisali także inni krytycy, zawsze (jak czytałem) coś wyjątkowego w jego malarstwie odkrywali. W środowisku artystycznym mówi się, że jest on osobą wyjątkowo spostrzegawczą, kochającą samotność i niezależność. // Zbigniew Kresowaty

 

STEFAN RUSIN urodził się w 1946 roku w Golinie nad Wartą. Poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki. Uprawia rysunek, ilustrację książkową i malarstwo pastelowe. Jest magistrem ekonomii po studiach w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Mieszka w Koninie.
Brał udział w jedenastu wystawach zbiorowych (Konin, Poznań, Koło, Świdwin, Suwałki). Swoje prace prezentował na 48 wystawach indywidualnych w salonach Biur Wystaw Artystycznych, domów kultury, Klubów MPiK i w muzeach, w takich miejscowościach jak Warszawa, Poznań, Gniezno, Katowice, Piła, Świdwin, Kalisz, Leszno, Bydgoszcz, Kraków, Wrocław, Ostrów Wielkopolski oraz w telewizyjnym programie Tele-echo. Zamieszczał je w czasopismach literacko-artystycznych i społeczno-kulturalnych: Autograf (Gdańsk), Akant (Bydgoszcz), Arkusz (Poznań), Fakty (Bydgoszcz), Fraza (Rzeszów), Horyzonty (Racibórz), Integracje (Warszawa), Kultura (Warszawa), Literatura (Warszawa), Metafora (Bydgoszcz), Merkuriusz (Warszawa), Nurt (Poznań), Okolice (Warszawa), Okolica Poetów (Antoniewo), Poezja (Warszawa), Protokół Kulturalny (Poznań), Przegląd Koniński (Konin), Radar (Warszawa), Sycyna (Warszawa), Topos (Sopot), Wiadomości Kulturalne (Warszawa), Wielkopolskie Zagłębie (Konin).
Jego prace są wykorzystywane jako ilustracje do wielu książek. Znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Kanadzie, Anglii oraz w kraju.