Przejdź do treści
Wieża ciśnień Wieża Ciśnień online

Spacer wirtualny – Wystawa prac Wojciecha Bukowieckiego „Ja to ktoś inny”

Obrazy nawiązujące do biblijnego stworzenia świata, wizerunki słoni i autoportrety składają się na nową wystawę, którą zaprezentuje Galeria CKiS Wieża Ciśnień. Serdecznie zapraszamy na bezpieczne oglądanie prac Wojtka Bukowieckiego – pochodzącego z Koła malarza i rysownika. Zanim będziecie mogli udać się na wirtualny spacer, którego premierę planujemy na 20 listopada, możecie obejrzeć rozmowę z artystą online w piątek, 13 listopada. 

Na spotkanie z autorem wystawy „Ja to ktoś inny” zapraszają kuratorzy Robert Brzęcki i Marcin Derda. Startujemy o g. 18.00, będziemy dostępni na fanpage’u CKiS Konin na Facebooku, na kanale YouTube i oficjalnej stronie Centrum Kultury i Sztuki.

Podczas wirtualnego spaceru po wystawie zobaczycie prace Wojtka Bukowieckiego w taki sposób, jakbyście odwiedzili Galerię Wieża Ciśnień naprawdę. Zastosowane w spacerze panoramy sferyczne, w wysokiej rozdzielczości HD, przedstawiające pełen widok góra – dół pozwolą też widzom symulować obracanie się wokół własnej osi, przyglądanie się pracom i zapoznanie z opisami.

Link do wirtualnego spaceru po wystawie Wojtka Bukowieckiego

 

„Wystawa Wojtka Bukowieckiego „Ja to ktoś inny” to zbiór obrazów, które powstały w ciągu ostatniego roku. Osią wystawy jest siedem prac stanowiących nawiązanie do biblijnego stworzenia świata. Heksaemeron, czyli stworzenie świata w sześć dni, ze zwróceniem uwagi na to, że siódmego dnia Bóg odpoczywa,  staje się ramą pojęciową i estetyczną, w którą wpisane są sensy twórcze.

Mamy tu portrety słoni i autoportrety, w formie notatek z codzienności. Przedstawienie prac wynikających z siebie nawzajem, staje się doświadczeniem nie tyle poszukiwań artystycznych, co poszerzaniem pola przeżycia.

W galerii twarzy Wojtka Bukowieckiego, wielkie wrażenie robi każda ekspresyjna, głęboko przeżyta kreska, kolorystyczny walor, dodany jakby od niechcenia w modernistycznej tonacji i zawsze to samo wszystkowiedzące spojrzenie. Dyscyplina i wielka erudycja wyraża się w rezygnacji z najmniejszej ostentacji artystycznej. Przeszywający wzrok wyrażający istotę istnienia, łączy wszystkie obrazy. Przyglądanie się, a nie zerknięcie.

Kolekcja twarzy, w których widzimy autentyczne doświadczenie, w coraz mniej autentycznym świecie. W rzeczywistości, w której wszystkiego mamy się obawiać i jednocześnie niczego nie bać. W środowisku utkanym z lęków, obaw, nowoczesnych technologii, dzięki którym emocje pozorują spokój i bezpieczeństwo. Elektroniczne media stały się niezbędne, aby „żyć” i „być”, podsycając niezdrowy dygot emocjonalny.

Widzę obrazy Wojtka Bukowieckiego emanujące spokojem, wyrażające radość z odrobiną żalu wynikającego z nieuchronności końca. Niektóre są w sposób niedościgniony doskonałe, zawsze równoważone przez pokorę, powściągliwość, naturalność. Ufne, intymne, bez lęku z nutą melancholii wynikającej ze świadomości przemijania ziemskich rzeczy”.

/Robert Brzęcki „Między spojrzeniem a uśmiechem Demokryta” – fragm./

WOJCIECH BUKOWIECKI – grafik, malarz i rysownik. Urodził się w 1960 r. w Kole.

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, wówczas im. Franciszka Bartoszka obecnie Piotra Potworowskiego. Ukończył studia w 1987 r. w pracowni projektowania graficznego prof. Antoniego Rzyskiego na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu obecnie Uniwersytet Artystyczny. Uczęszczał m.in. do pracowni profesorów: A. Kurzawskiego, E. Markowskiego, A. Okińczyca i B. Wegnera.

W latach 1990-95 grafik w Teatrze Wielkim w Łodzi. Od 1985 r. nauczyciel przedmiotów artystycznych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu dawniej w Kole. Uczestnik licznych plenerów, wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Autor prac, których tematyka prowokuje do zadawania fundamentalnych pytań o sens istnienia, przemijania, śmierci oraz bezsilności człowieka wobec jej nieuchronności. Od połowy lat osiemdziesiątych konsekwentnie tworzy cykl prac ukazujących portrety słoni oraz autoportrety. Głównymi środkami jego wypowiedzi artystycznej staje się malarstwo oraz rysunek. Autor ukazuje świat w figuratywnych przedstawieniach przetrawionych przez własną świadomość. Poza malarstwem zajmuje się grafiką.

Wystawy indywidualne: BWA Konin, Okręgowa Izba Lekarska – Łódź, Teatr Wielki – Łódź, MDK Koło.

Wystawy zbiorowe/plenery: Ogólnopolski Plener Malarski – Wisełka 2005, IV Międzynarodowy Plener Malarski Koło – Brdów 2008, Międzynarodowy Plener Malarski Przedsionek Nieba – Licheń 2008, 2009, 2011.

Osiągnięcia:  II nagroda w Międzynarodowym Konkursie na plakat „Sztuka Dzisiaj”, Landau – 1983 r.

Złoty medal za długoletnią służbę, Kościelec – 2020 r.

 

Program:

13 listopada, g. 18.00 – rozmowa z artystą online

20 listopada, g. 18.00 – wirtualny spacer – premiera

 

Między spojrzeniem a uśmiechem Demokryta.pdf