Przejdź do treści
Aktualności do 31 lipca

Wystawy w plenerze | 2. Koniński Festiwal Fotograficzny FOCUS NAD WARTĄ

Ciekawe wystawy fotograficzne członków Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów pojawią się już 17 czerwca w kilku punktach naszego miasta oraz w regionie.

„Konie i góry”

fot. Anna Struganek

Miejsce: Ogrodzenie Parku Chopina i zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Koninie oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie

Zdjęcia powstały podczas warsztatów, które odbyły się w trakcie pleneru fotograficznego w Nowej Wsi, w Kotlinie Kłodzkiej w roku 2021. Wzięli w nim udział członkowie KKF FF i grupa fotospacery.pl z Warszawy.

To tam klubowicze podczas dwóch dni, w trudnych warunkach pogodowych, mieli okazję fotografowania przepięknych, półdzikich koni na naturalnych górskich łąkach, w zagajnikach i lasach, z urzekającymi górskimi krajobrazami w tle. Szlachetne, wolne konie, zadziwiające swym pięknem, niekiedy uchwycone w ruchu, stały się głównymi bohaterami powstałych zdjęć. Na fotografiach zarejestrowano także niezwykły klimat Kotliny Kłodzkiej.

„Synagoga odkryta na nowo”

fot. Tomasz Kulas

Miejsce: Ogrodzenie Synagogi i Plac Niepodległości w Koninie

To wystawa zdjęć, na których uwieczniono konińską syagogę. Jest ona jednym z najcenniejszych zabytków w naszym mieście, bardzo ważnym dla samej historii miasta. Przed wojną kultura i społeczność żydowska były widoczne na co dzień. Współcześnie niewiele jest już miejsc, które o tym świadczą. Dlatego synagoga stała się obiektem naszych zainteresowań fotograficznych.

Prace przedstawiają w wysublimowany sposób tajemnicze zakamarki oraz detale architektoniczne synagogi, które zostały odkryte na nowo przez uczestników fotospaceru w ramach 1. Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ 2021.

 „Portret w plenerze i nie tylko…”

fot. Dominik Domanski

Miejsce: Bulwar Nadwarciański w Koninie

To najlepsze kadry poplenerowe z roku 2020, zaprezentowane w wielkoformatowych wydrukach na PCV. Powstałe w ciążeńskim pejzażu portrety, pod okiem fotografa Filipa Kowalkowskiego, to charakterystyczne i klimatyczne prace, w których motywem przewodnim było światło. Na zdjęciach można zobaczyć modelki w stylizowanych strojach. Wystawa poplenerowa zrealizowana była w ramach Wielkopolskiego Konkursu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki w roku 2020.

„Makrofotografia”

fot. Jan Mariański

Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Kazimierzu Biskupim

Wystawa składa się z wielkoformatowych fotografii, wydrukowanych na PCV. Ekspozycja jest przede wszystkim pokłosiem podejmowanych fotograficznych działań podczas pandemii w 2020 r. Powstałe fotografie były reakcją na panujący stan i sposobem na przetrwanie trudnych czasów. Część wystawy to również zdjęcia powstałe w trakcie warsztatów fotograficznych MAKROFOTOGRAFIA EKSTREMALNA, które poprowadził znany fotograf Ireneusz Walędzik.

Ekspozycja jest wielobarwna, przepełniona wielkim, pozytywnym ładunkiem, ukazująca z bliska urok owadów, w tym przepięknych motyli.


„Ona w świetle UV”

fot. Tomasz Gniewkowski

Miejsce: przestrzeń gminna w Kazimierzu Biskupim

Ekspozycja wyselekcjonowanych wielkoformatowych prac to efekt warsztatów „Portret w świetle UV”, prowadzonych przez Tomasza Kulasa i Arkadiusza Uriasza z grupy fotospacery.pl. W ich efekcie powstało mnóstwo interesujących, barwnych fotografii ukazujących kobietę w wizażu farb UV, uchwyconą w świetle UV. To wyjątkowy, rzadko spotykany typ fotografii, fascynujący  – nawet dla osób o dużej wiedzy i doświadczeniu fotograficznym.


„ECO HOPE”

fot. Kamila Bąk – Otto

Miejsce: Przestrzeń miejska w Golinie 

Wystawa dotyka problemu nadmiaru tworzyw sztucznych w codziennym życiu. Wpisuje się tematyką w program „Konin. Zielone Miasto Energii”. Fotografie powstały podczas sesji, która była formą performance’u. Modelki usytuowano w przestrzeni zbudowanej z plastikowych butelek i odpadów. Scenografia stanowiła niezwykle interesujące tło dla fotografujących, o czym przekonają się widzowie, odwiedzając wystawę.

Wystawa poplenerowa warsztatów fotograficznych w Gołuchowie

fot. Dominik Domański

Miejsce: Przestrzeń miejska w Golinie 

Fotografie powstały podczas pleneru w 2019 roku w Gołuchowie. Uczestnicy zatrzymali w kadrze przede wszystkim park wokół Zamku Książąt Czartoryskich, Dom Pracy Twórczej oraz, oczywiście, zamek. W większości na ekspozycji możemy podziwiać fotografie pejzażowe.

„Tam, gdzie łąki umajone”

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Koninie
Autorzy zdjęć: Beata Mazurek

Niezwykła wystawa zdjęć, które powstały podczas projektu „Tam, gdzie łąki umajone”. W roku 2016 nakręcono film, który opowiadał o zwyczajach związanych ze stawianiem kapliczek, historii ich powstawania, przemian, jakim zostały poddane, a także zwyczaju odprawiania przy nich nabożeństw majowych. Jego celem było utrwalenie i zapis odchodzących zwyczajów, które praktykowane były na terenach wiejskich, i które stanowią swojego rodzaju widowisko o charakterze nie tylko religijnym, lecz również świadczącym o więzi w społecznościach lokalnych.
Podczas realizacji filmu, powstały także zdjęcia, będące swoistą dokumentacją spotkań z mieszkańcami wsi, rozmów i zwyczaju związanego z kapliczkami.

Partnerzy

Miasto Konin
Miejski Zakład Komunikacyjny w Koninie
Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie
Muzeum Okręgowe w Koninie
Dom Kultury w Golinie 
Gminny Ośrodek Kultury w Kazimierzu Biskupim