W ramach tegorocznej edycji Malta Festival Poznań Stary Browar Nowy taniec na Malcie, Brazylijscy tancerze przyjeżdżają do Poznania aby wziąć udział w polskiej odsłonie projektu inspirowanego postacią Yanki Rudzkiej – wybitnej, a dotąd u nas nieznanej choreografki, która w l.50 XX w. poprowadziła pionierską w Brazylii taneczną  edukację i  zrewolucjonizowała tamtejszą sztukę  tańca współczesnego.

W centrum jej artystycznych zainteresowań znalazła się lokalna kultura tradycyjna, którą bardzo nowatorsko ( już w l.50 XX w.) włączyła  w swoją choreografię.  W ramach polskiej odsłony projektu publiczność uczestniczyć będzie w spotkaniach poświęconych Yance Rudzkiej oraz premierowych pokazach spektaklu ZACZYN, jaki powstał w zeszłym roku w Salwadorze (16/17.06), ale przede wszystkim chcemy zaproponować publiczności Poznania – i nie tylko! – 

Pragniemy tłumnie praktykować  tańce tradycyjne (w Poznaniu będą to mazurki i samba) pamiętając o tym, że są  to praktyki z natury swojej  WSPÓLNE – mające niezwykle istotną  (zwłaszcza dla naszych czasów) moc kreowania WSPÓLNOTY. Bo tańce tradycyjne  jednoczą nas  niezależnie od przekonań, narodowości czy umiejętności! 

Pragniemy  celebrować  także obecną we wszystkich tańcach tradycyjnych (niezależnie od szerokości geograficznej) RADOŚĆ przywołując także ekstatyczny i transformacyjny wymiar tańca, wpisany w tę sztukę u samych jej korzeni . 

Wierzymy, że choć z różnych obszarów kulturowych tańce tradycyjne, praktykowane obok siebie, odkryją przed nami intrygujące podobieństwa i  pozwolą na pogłębioną refleksję nad źródłami i narracjami obecnymi w tradycyjnych tańcach oraz ich znaczeniem dla szerokiej (także współczesnej ) kultury.

Brazylijscy tancerze w projekcie (tancerze spektaklu ZACZYN)  marzą także o spotkaniu z szeroką publicznością nie tylko w Poznaniu, stąd pomysł, by zorganizować sambowe warsztaty także poza stolicą Wielkopolski. 21 czerwca w Koninie w CKiS-Centrum przy ul. Okólnej 47 a , dwoje tancerzy – Neemias Santana i Marcelo Galvao  poprowadzi warsztaty taneczne:

Marcelo’s Workshop:
technika partnerowania i podnoszeń. Warsztat ma na celu odkryć kreatywny potencjał pracy w duecie bazujący na umiejętnościach technicznych i twórczych  obu tancerzy.

MARCELO GALVÃO ukończył studia taneczne na Federalnym Uniwersytecie Bahia (UFBA). Obecnie prowadzi prace artystyczne i akademickie na temat tańca towarzyskiego i jego badań i kompozycji w tańcu współczesnym. Członek zespołu Viladanca w Salwadorze.

 

Neemias’ Workshop:
warsztat proponuje praktykę ruchową będącą połączeniem tańca modern i techniki release – będziemy zgłębiać “płynne” jakości ruchu i ćwiczyć jego nieprzerwany przepływ. 

fot. Camila Schindler

NEEMIAS SANTANA choreografem i nauczyciel  z Salvador da Bahia, ukończył studia taneczne na Federalnym Uniwersytecie Bahia (UFBA). Od 2013 roku współpracuje z grupą tancerzy, choreografów i producentów tańca zwanych obecnie Nii / Colaboratório, z którymi rozwija badania taneczne zainteresowane płynnością ruchu, jego filozofią i dramaturgią.

 

Podążając śladem artystycznych gestów polskiej choreografki Yanki Rudzkiej (1916-2008), uznawanej za jedną z najważniejszych artystek tańca modern w brazylijskim Salvadorze, materiałem wyjściowym dla Zaczynu są niestylizowane tańce tradycyjne – polski oberek i brazylijska samba de pé – oraz towarzyszące im narracje. Projekt powstał w 2016 r. w Salvadorze w ramach rezydencji łączącej polskich i brazylijskich tancerzy. Inscenizując spotkanie w praktyce, twórcy spektaklu, stawiają pytanie o to, jak kultura tradycyjna może inspirować współczesną choreografię jednocześnie zgłębiając i celebrując wspólnotowość oraz ekstatyczny i transformacyjny wymiar tańca.

 

 

 

 

Komenatrze są wyłączone