Przejdź do treści
Oskard-archiwum 20 września 19:00

Beton

Konin ma galeriowce, a Gdańsk – falowce! Sztuka „Beton” opowiada o jednym z nich, a jest to historia niezwykła, w której zagina się czasoprzestrzeń. To fikcyjna historia o inżynierze, twórcy najdłuższego gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Każde piętro budynku zatrzymało się w innej epoce i dzięki temu, widzowie wędrują wraz z głównym bohaterem po historii Polski i świata. Wspominane są: wybór Polaka na papieża, strajki, Igrzyska Olimpijskie w Moskwie czy atak na World Trade Center.
Z historii wyłania się obraz codziennych ludzkich dramatów, wywołanych przez nietypową budowlę, w której nic nie działa tak, jak powinno – windy nie dojeżdżają na ostatnie piętra, a szept słychać dwa piętra wyżej.

Smaku dodaje fakt, że spektakl jest adaptacją nagradzanej powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”, a wykonawca głównej roli i autor scenografii Wojciech Stachura otrzymał za ten spektakl wiele nagród: nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora młodego pokolenia, nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz niedawno nagrodę pierwszej edycji Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022. Nagrodę na festiwalu otrzymał także reżyser przedstawienia Michał Derlatka, który już wcześniej został wyróżniony za reżyserię „Betonu” Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za 2020 rok.

RECENZJE

„Już nie tylko poznajemy specyfikę falowca i dane na jego temat. Jesteśmy również świadkami pełnego humoru obrazu epoki PRL-u, którego osobliwy budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku jest przykładem. Falowiec staje się Polską w pigułce, głosem mieszkańców budynku nie tylko o perle architektury socjalizmu, ale też o Polsce, w której żyją”.
Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl

„Wojciech Stachura bywa robotnikiem, milicjantem, wiejską kobietą, a nawet krową. Gra w żywym planie, gra lalkami, czasem okazuje się także świetnym tancerzem. Spektakl o polskiej historii najnowszej, pokazanej przez pryzmat gdańskiego falowca, jest imponującym popisem tego aktora”.
Przemysław Gulda, „Mistrzowski popis Wojciecha Stachury w spektaklu o najdłuższym galeriowcu”, https://trojmiasto.wyborcza.pl/

Reżyseria: Michał Derlatka
Miejski Teatr Miniatura

fot. Piotr Pędziszewski
INFORMACJE

czas trwania: 65 minut
grupa wiekowa: młodzież i dorośli
scenografia: koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski
muzyka: Sarapata Sound Workers
data premiery: 25 listopada 2020
miejsce premiery: Miejski Teatr Miniatura

OBSADA

wykonanie: Wojciech Stachura
wykonanie piosenek: Marta Złakowska
głosy: Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski

INNI REALIZATORZY

na podstawie powieści Latawiec z betonu Moniki Milewskiej
adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka
animacje i multimedia: Sebastian Łukaszuk
muzyka: Sarapata Sound Workers
koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura
konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski
reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Pokazy spektakli TEATR POLSKA trwają od 1 września do 30 listopada 2023 r.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska