Przejdź do treści
Archiwum Wystawa: 26 lutego – 10 marca Finisaż 8 marca, 17:30

Elżbieta Czaplińska-Kania „Zobaczyć Muzykę Mistrzów” | KMK 2024

Od 26 lutego do 10 marca zapraszamy do głównego foyer CKiS-DK Oskard, by podziwiać wystawę obrazów autorstwa malarki Elżbiety Czaplińskiej-Kani.

Cykl „Zobaczyć Muzykę Mistrzów” artystka poświęciła twórczości takich kompozytorów jak Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin i Krzysztof Penderecki. Poprzez malarstwo, formę abstrakcji stara się dotykać geniuszu twórczego Wielkich Mistrzów i zbliżyć się do procesu powstawania niezwykłych dzieł muzycznych. Obrazy są propozycją ich odczytania, niosącą w swoim przekazie to, co możemy określić jako „odczuwanie muzyki”. Artystka ma nadzieję, że odbiorcy wystawy będą mogli zobaczyć ten nietypowy sposób materializowania dźwięków.

Wystawę 14 wielkoformatowych (100×100 cm) obrazów można będzie oglądać w Oskardzie od 26 lutego do 10 marca. Wstęp wolny. Ekspozycję podsumujemy finisażem z udziałem Elżbiety Czaplińskiej-Kani w piątek 8 marca o 17:30. Zapraszamy!

Wydarzenie w ramach projektu Konin Miasto Kobiet.

O Artystce:
Elżbieta Czaplińska-Kania – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Pedagog, animatorka kultury, kuratorka wystaw, artysta malarz. Związana z Trójmiastem. Za organizację projektów plastycznych o zasięgu krajowym i zagranicznym otrzymała liczne nagrody, między innymi nagrody prezydentów miast Gdyni i Sopotu. Głównym kierunkiem zainteresowań artystki, któremu poświęciła cykl obrazów, jest muzyka. Emocje wywołane twórczością wielkich kompozytorów znajdują odzwierciedlenie w abstrakcyjnych impresjach malarskich, które starają się oddać zróżnicowaną nastrojowość poszczególnych utworów.

Swoje prace od lat wystawia cyklicznie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, w Galerii Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku oraz w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej obrazy prezentowane były w Saloniku Wilanowskim w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim i Koninie. Prace artystki znajdują się głównie w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.